VIER HET VOORJAAR NET EEN ORIGINEEL EN REUZEGEZELUG Een nieuw idee om dit voorjaar eens een feestelijk samenzijn met familie of kennissen te organiseren is de brunch. Hierbij worden naar Amerikaans voorbeeld de begrippen breakfast (ontbijt) en lunch uiterst plezierig verenigd. Deze originele combinatie van ontbijt en twaalfuurtje is een prima aanleiding om opa's en oma's, ooms en tantes, neven en nichten of zo maar vrienden en kennissen uit te nodigen. Waar het voornamelijk om gaat, is dat bij deze gelegenheid volwassenen en kinderen vrolijk en ongecfwongen met elkaar in contact komen. Een brunch is een soort lopend buffet, waarbij iedereen kan nemen wat hij wil. Er zijn zoe- te, hartige, koude en warme ge- rechten. Er kan koffie worden ge- dronken, maar ook prik of een sap- je, sherry of witte wijn. Juist die vrijheid van keuze, dat onbelem- merd door elkaar lopen rond de brunchtafel, maakt het contact zo spontaan, de sfeer zo ontspannen. Jong praat met oud. De een knab- belt een broodje, de ander eet een hamrolletje of tonijn, een derde overlegt met een vierde of ze nu dat slaatje of toch maar die warme snack zullen proberen. Zo'n feestelijke brunch begint 's ochtends om een uur of half twaalf, twaalf uur. Een redelijke tijd voor diegenen die van elders moeten ko men. U kunt rustig door blijven brunchen tot's middags vier. Zelfs voor ver weg wonende gasten hoeft de terugkeer naar huis dan geen onoverkomelijk bezwaar op te le- veren. Want dat is nu het leuke van zo'n voorjaarsbrunch: het gebeurt overdag, in een tijd dat de dagen weer lengen. De zon komt al vroeg op en gaat weer later onder. Voor heen- en terugreis is er dus licht en tijd genoeg. Dat betekent dat ieder met een gerust gevoel vertrekt en u in ieder geval geen logeerbedden in orde hoeft te brengen. U zult merken dat van een feeste lijk gebeuren overdag iets heel in- spirerends uitgaat. Als groot en klein bijeen zijn en met elkaar in contact blijven, ontstaat een ver- frissend soort communicatie. Daar kan menige avondparty voor vol wassenen niet tegenop. Een goede gedachte is ook om, wanneer u in eerste instantie niet aan familiege- zelschap denkt, vriendjes en vrien- dinnetjes van de kinderen uit te no digen, met inbegrip van de vaders en moeders. Er is dan zeker ge- spreksstof genoeg. Bij een brunch moet u uitgaan van minimaal zes tot acht personen. De gezelligheid is dan gegarandeerd. U hoeft niet bang te zijn dat de voorbereidingen u hoofdpijn bezor- gen. Alles kan ruim tevoren wor den klaargemaakt. Kijk naar de suggesties en recepten op de vol- gende pagina's en kies de dingen die u lekker vindt, waarmee u suc- ces bij uw huisgenoten en gasten kunt boeken. Het is zeker niet de bedoeling dat u alles maakt. Welke van de recepten worden ge- kozen, doet er niet toe. Zet klaar wat u wilt, laat iedereen zijn gang gaan en moedig liefhebbers aan om na een tijdje weer van voren af aan te beginnen. Houd uw brunch bij voorkeur op een zon- of feestdag - bijvoorbeeld eerste Paasdag. Dan kunt u de dag tevoren alles klaarmaken, nadat u de dag daarvoor alle boodschappen hebt gedaan. Op de ochtend van de brunch zelf b'lijft er dan niet veel meer over dan al het lekkers klaar- zetten. Reeds voorbereide hapjes uit de diepvries kunnen op het laat- ste moment in de oven worden op- gewarmd en tussendoor worden geserveerd. Laat verder iedereen zichzelf maar bedienen. AllerHande 7

Allerhande | 1984 | | pagina 7