Plantaardig of dierlijk Bij produkten die olien of andere vetten bevatten wordt al een poosje alleen nog 'plantaardig' op de verpakking vermeld Kan die vermelding worden uitgebreid? Vroeger werd dat 'plantaardig' nog vaak uitgesplitst in soja, kokos etc. Voor sommigen, die onverzadigde vetzuren moeten of willen gebrui- ken is het van groot belang te we ten welke plantaardige vetten of olien in het betreffende produkt zijn verwerkt. Bij het gebruik van olien of vetten is de aanduiding 'plantaardig' of 'dierlijk' alleen verplicht bij ver- werking in slasaus, mayonaise en margarine. Verdere uitsplitsing wordt niet geeist en is moeilijk te geven doordat in samenhang met het sterk varierende aanbod op de wereldmarkt (en de daarvan af- hankelijke prijzen) de samenstel- ling nogal eens wisselt. In de toekomst zal waarschijnlijk 'dierljjk' of 'plantaardig' worden vermeld op alle produkten waarin olien en vetten zijn verwerkt. In mayonaise en slasaus wordt overi- hoofdzakelijk soja-olie ge- bruikt. Hondendiner voor de poes? Ik heb drie katten die ik zo goed mogelijk verzorg. Ze krijgen o.a. vers vlees met daaraan toege- voegd Felix Diner. Het probleem is dat zo'n pakje gauw leeg is. Alleen het 'Hondendiner' is in grotere ver- pakkingen verkrijgbaar. Kan ik in plaats van Felix Poezendiner ook Hondendiner geven? Is de samen- stelling van Hondendiner niet te zwaar voor de spijsvertering van mijn poezen? Het moet werkelijk worden afgera- den het Felix Poezendiner te ver- vangen door Hondendiner. Deze di ners zijn namelijk echt afgestemd op de behoefte van respectievelijk de kat of de hond. Bij AH kunt u in- middels een produkt aanschaffen dat wel voor zowel katten als hon- den geschikt is, het 'Vleesmenu' voor kat en hond, verkrijgbaar in twee verpakkingen: 410 en 820 gram. Andere methoden: 1. Vul het vlees aan met ander voor de kat geschikt voedsel zoals katte- brokjes. (Dit is waarschijnlijk ook de goedkoopste manier.) 2. Vervang het vlees door blikvoer voor katten: een volledig op de be hoefte van het dier afgestemd voedsel, waar u niets meer aan hoeft toe te voegen. Grootverpakking voor melk Waarom is er in Nederland in het algemeen en bij AH in het bijzon- der geen melk in tweeliter-verpak- king verkrijgbaar? In zoveel an dere landen is dit wel het geval. In Canada zag ik zelfs melk in 4 of 5 li- ter-verpakking. Handig voor grote gezinnen en mensen die veel melk drinken. Volgens de uit 1958 stammende Zuivelverordening (artikel 10) zijn in ons land uitsluitend melkverpak- kingen toegestaan met inhouden van 1000,500,250,200 of 125 ml. Gro tere verpakkingen dan een liter zijn dus wettelijk in Nederland niet toegestaan. Hoe houd ik basterdsuiker zacht? We kregen nog wat tips binnen hoe de basterdsuiker zacht kan worden gehouden Gewoon in de broodtrommel leg- gen. Is het zakje open geweest dan de suiker in een andere plastic zak doen. De suiker in een glazen pot doen, een korst witbrood erop en dan de stop. In een vochtige omgeving geen deksel op bus of pot doen. Wat is wat? Sinds een jaar staan op verpakte levensmiddelen alle ingredienten en kleur-, geur- en smaakstoffen als E-471, E-141, E-330 enz. Wat houden deze in? Om lange namen in chemisch vak- jargon te vermijden worden bij de (verplichte) vermelding op de ver pakking van de gebruikte ingre dienten de kleurstoffen vaak aan- geduid met het nummer waaron- der ze zijn geclassificeerdL E 141 bijvoorbeeld is een natuurlijke groene kleurstof. In Nederland is de aanduiding van dergelijke stoffen met hun E num mer niet verplicht; er kan worden volstaan met het vermelden van de (eenvoudige, begrijpelijke) groeps- naam, en u leest dan op de verpak king dat er kleurstoffen zijn toege- voegd, of dat een van de ingredien ten een voedingszuur is, of een emulgator. E 330 bijvoorbeeld is een van de gebruikelijke voedings- zuren: het is het welbekende ci- troenzuur. Zo'n voedingszuur geeft het produkt een frissere smaak en het dient ook wel - zij het in be- scheiden mate - om dat produkt wat longer houdbaar te maken. Emulgator wordt aan eet- en drinkwaren toegevoegd om de sa- menstellende delen bij elkaar te houden. Margarine zonder emulga tor zou uiteenvallen in water en vetten. De ook wel op verpakkin gen vermelde dextrose is een vorm van suiker zoals die in druiven voorkomt. Anti-oxidant is een stof die wat bescherming biedt tegen verkleuringen die onder invloed van zuurstof kunnen optreden. Bij bier wordt op de verpakking nog niet vermeld welke ingredien ten aanwezig zijn. Maar ook dat zal in de toekomst verplicht worden, ook al blijkt het heel moeilijk om in algemene termen alle ingredienten te noemen. Bier wordt gebrouwen uit gekiemde, gedroogde en gema- len gerst, gist en hop. AHA! Wilt u iets weten over produkten die bij AH te koop zijn of over andere zaken die u bij AH tegenkomt? Schrijf het ons: AllerHande, Antwoordnummer 250, 1500 VC Zaandam. Vermeld in de linker bovenhoek van briefkaart of envelop: AHA. Vragen die voor een groter publiek interessant zijn worden in deze rubriek gepubliceerd. Alle briefschrijvers krijgen persoonlijk antwoord. MW. H. E.-D. TE DE BUT MW. R.K.TE HARDERWIJK J.P. C. TE AMERSFOORT MW. G. B.-N.TE MAASTRICHT 46 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 46