niemand koud laat I i Beter een lege dop dan een half ei De smakelijkste verzameling van de wereld m =9 <v, 'Als ik zeg dat ik eier- doppen verzamel, den- ken een heleboel men- sen dat ik niet goed bij m'n hoofd ben. Totdat ze een keer mijn col- lectie hebben gezien. Dan zijn ze ineens stil.' Mevrouw Marijke Westerlaken uit Delft heeft dat al vaak mee- gemaakt. Geen won der, want in haar wo- ning heeft ze maar liefst 2000 verschil- lende eierdopjes. Een- voudige van hout, maar ook eierdopjes van aardewerk, zilver, porcelein, rood koper, tin, bakeliet, kristal en zelfs een van emaille. Een groot deel van de collectie is afkomstig uit Engeland. 'Elk jaar gaan we er met vakan- tie en telkens vind ik Ruim 11.000 kleurige kaasetiketten, kaas- doosjes en kaasplak- kertjes vormen de unieke verzameling van Freek van Enter uit Rijswijk. Bijna veertig jaar geleden begon hij 'bij toeval' met het vergaren van allerlei zaken die te maken hadden met het 'oerhollands produkt'. 'Ik had een correspon- dentievriendje in Bo- degraven,' vertelt hij. 'Dat vriendje wilde zijn kaasetiketten rui- len voor mijn lucifer- etiketten. Zo is het gekomen...' Aanvankelijk beperkte de 59-jarige Rijswijker zich tot Nederlandse kaasetiketten. Hij be- sioot zijn interesse- sfeer tot over de lands- eierdopjes 'gel'mpor- teerd'. Maar naarmate er steeds meer bijzon- dere exemplaren wer- den ontdekt werd ze kieskeuriger. Een van de mooiste eierhoudertjes - hoe- wel dat niet al te let- terlijk moet worden opgevat - is er een die mevrouw Westerlaken bij een van haar eerste bezoeken aan Enge land op de kop tikte. Het is een blauw por- celeinen dopje, ver- vaardigd door Henriot in het Franse Quimper en dat omstreeks 1825 voor het eerst dienst moet hebben gedaan op een ontbijttafel. wel weer een paar dopjes die mijn verza meling nog completer maken.' De eerste jaren was de verwoede verzame- laarster nog weinig kritisch. Met honder- den tegelijk werden de VERZAMELENSSST t 44 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 44