Bereiden: Groente schoonmaken en gaar koken. Groente in vergiet laten uitlekken en in ingevette ovenschotel overdoen. Intussen oven voorverwarmen op hoogste stand. Eieren splitsen. Eiwitten met snufje zout stijfslaan. Eidooi- ers met wat zout, nootmuskaat en maizena loskloppen. In steelpan- netje melk aan de kook brengen, eidooiermengsel erdoor roeren, al roerende aan de kook brengen en direct van vuur halen. Boter of margarine erdoor roeren. Saus luchtig door eiwitten scheppen en mengsel groente scheppen. Kaas erover strooien en schaal ca. 7 minuten boven in oven zetten. Heerlijk met gekookte aardap- peltjes. Voorbereiden: Eieren bijna hard koken, onder koud stromend water afspoelen en pellen. Gehakt ver- mengen met gehaktkruiden, ei en paneermeel. Om ieder ei een laagje gehakt drukken en er vier mooie, ronde ballen van vormen. Tot braden in koelkast leggen. Bereiden: Ballen door wat bloem wentelen. In braadpan boter of margarine verhitten en hierin de ballen rondom lichtbruin bakken. De ballen in ca. 25 minuten met de deksel op de pan gaar braden. De ballen zeer regelmatig keren. Lek- ker met gekookte aardappeltjes en andijvie. Voordat AH-eieren in dozen gaan, worden ze uitvoerig gecontroleerd. 'Schouwen' heet deze grondige inspec- tie, die vroeger met het blote oog gebeurde. Tegen- woordig staan de contra- leurs uiterst verfijnde mid- delen ter beschikking, waarmee de kleinste afwij- kingen feitloos worden op- gespoord. Een ei dat niet voor honderd procent deugt, wordt onverbiddelijk uit de selectiegenomen. Voor het 'schouwen' van eieren zijn er speciale AH- voorschriften. AH-eieren moeten aan de volgende eisen voldoen: Het wit moet helder, door- schijnend en gelei-achtig zijn. Er mag geen vreemde substantie in voorkomen. De dooier mag bij het 'schouwen' (dat is het be- kijken van een ei bij heel sterk licht) slechts vaag zichtbaar zijn. Bij het draaien van het ei mag de dooier zich nauwelijks uit zijn centrale ligging ver- plaatsen. Er mogen geen ongerechtigheden in de dooier voorkomen. Een kiem mag zich niet zichtbaar ontwikkeld heb- ben. De luchtkamer van het ei mag niet dieper dan 6 mm zijn. Eierschaal en eihuidje moe ten schoon en onbescha digd zijn. VERSCHOLEN EIEREN 7 GESOUFFLEERDE GRGENTESCHOTEL 6 De eieren mogen niet gerei- nigd zijn met natte of droge chemische preparaten. De eieren mogen niet be- handeld zijn met middelen waardoor ze langer goed blijven. De eieren moeten worden opgeslagen in ruimten waarin de temperatuur bo- ven de acht graden is. Om er zeker van te zijn dat uitsluitend de beste kwali- teit in de winkel komt, wor den AH-eieren bij binnen- komst nogmaals op belang- rijke punten gecontroleerd. Dit gebeurt via her-'schou- wing' met sterke lampen, die het binnenste van het ei weer geheel zichtbaar ma- ken. Ook het gewicht van de eieren wordt opnieuw gecontroleerd, zodat er geen verschillen kunnen voorkomen tussen de ge- wichtsklasse op de verpak- king en de werkelijkheid. GESOUFFLEERDE GROENTESCHOTEL 700 g groente (b.v. oloemkool, broccoli, boontjes en/of asperges) 4 eieren, zout, mespunt nootmuskaat IV2 theelepel maizena, Wi dl melk 25 g boter of margarine, 50 g geraspte kaas Bereidingstijd: ca. 40 minuten Prijs p.p.: ca. f 150 VERSCHOLEN EIEREN 4 eieren, 400 g gehakt 1 theelepel gehaktkruiden, 1 ei 2 eetlepels paneermeel, bloem 50 g boter of margarine. Voorbereidingstijd: ca. 12 minuten Bereidingstijd: ca. 30 minuten Prijs p.p.: ca. f 1,90 AllerHande 39

Allerhande | 1984 | | pagina 39