Het ei: symbool van het voorjaar Het ei als eiwitbron Versheid van een ei hoenderrassen gefokt, maar de kip- penfokkerij nam pas een grote vlucht, toen de broedmachine in gebruik werd genomen. De pluim- veestapel ging met sprongen om- hoog. In 1982 telde ons land 4.334 bedrijven, die met 29,3 miljoen leg- kippen voor een jaarproduktie van 9,8 miljard eieren zorgden. Een groot deel hiervan ging naar het buitenland. Kippen zijn altijd zeer ijverige leg- sters geweest, behalve in de win- termaanden. Om in dat jaargetijde toch eieren te kunnen eten werden er in vroeger dagen, toen er nog geen koelhuizen bestonden, eieren in Keulse potten onder waterglas bewaard. Wanneer de voorjaarszon doorbrak en de vastenperiode afliep, moest men snel door het restant water- glaseieren heen. De kippen begon- nen weer te leggen en de grote toe- voer van verse eieren zette extra druk op de eierconsumptie. Hier- door raakten de Paastafels 'ei-vol'. Het cultiveren, versieren, uitstal- len van deze overvloed werd gaan- deweg een traditie. De aan Pasen gekoppelde eiercul- tuur heeft uiteraard ook een sym- bolische achtergrond. Het ei is zin- nebeeld van leven en vruchtbaar- heid, en dat dateert niet van van- daag of gisteren. In de oude Fenici- sche levensbeschouwing kreeg het ei een belangrijke rol toebedeeld. De nacht was de oorsprong van al- les. Die nacht had een ei voortge- bracht. Tegen de tijd die wij nu Pa- sen noemen - dus wanneer de zon de evenaar bereikt en de lange nachten voorbij zijn - brak het oer- ei open: het kind-van-de-nacht. En daarmee was de mensheid gebo- ren. In Nederland heeft met name het kievitsei vele jaren de rol van voor- jaarsbode gespeeld. Omdat 'de nacht van de winter' voorbij was, kreeg de Koningin het eerste kie vitsei aangeboden. Deze traditie is inmiddels op respectabele gronden afgeschaft. Maar het feit dat de ge- woonte zo lang heeft bestaan, be- vestigt de symbolische betekenis van het ei als begin van nieuw le ven, het begin van de lente. INDISCHE ROSTI MET HAM EN E! 2 34 AllerHande HARTiGE SCHUIMGMEUtT Als voedingsmiddel zijn eie ren een rijke eiwitbron. Daarom vervangen ze nog wel eens het vlees bij de warme maaltijd. Ook zijn ze rijk aan vitaminen en mine- ralen. Een gemiddeld ei bevat o.a. 6,5 g eiwitten, 590 I.E. vita- mine A en 25 I.E. vitamine D. Eieren zijn bovendien calo rie-arm. Een ei bevat slechts 80 calorieen - reden waarom eieren vaak in ver- mageringsdieten voorko- men. Op de dozen waarin eieren zijn verpakt staat door mid- del van een stempel de week van verpakking aan- gegeven. Bij de eieren die u bij AH koopt, vindt u naast het weekstempel boven dien een datum, die aan- geeft tot hoelang de eieren houdbaar zijn. Die houd- baarheid is circa vijf weken. Het komt er dan wel op aan dat de eieren droog en don- ker worden bewaard. 1

Allerhande | 1984 | | pagina 34