ALLERLEI Op naar een hygiene Planten houden van kattebakkorrels Geglazuurde brood- bloemen, zo uit de oven Nieuw: puntgave ijstaart Vakantietip: dagje naar Zaanse Schans Hakle Vochtig Eigenlijk is het een beetje vreemd dat er voor de per soonlijke hygiene op het toilet alleen toiletpapier be- staat. Uit oogpunt van hy giene zou het beter kun- nen. Daarom hebben men- sen uit Indonesie altijd een ties water in het toilet staan en de Fransen kunnen niet zonder bidet. In Nederland is de aan- dacht voor goede lichaams- verzorging de laatste jaren sterk toegenomen. Vandaar dat de gedachte is gerezen om na het gebruik van toi letpapier ook nog een voch- S.n> Hakle Vocl»tig Verzorgend mcMjgtoBetpapier 70 senetta tige tissue tegebruiken. Die tissue (Savett-Toilet- doekjes of Hakle) is ge- drenkt in een reinigende lo tion, die helemaal en hygie- nisch schoonmaakt. De lo tion irriteert absoluut niet en geeft juist een aange- naam, fris gevoel. Na ge bruik kunt u de tissue ge- woon wegspoelen. Makke- lijker dan een ties water, handiger dan een bidet. Kattebakkorrels zuigen vocht op en staan dat weer af als de omgeving droger wordt. Planten waarderen die eigenschap. Want als ze met hun wortels in te veel vocht staan, gaan ze onher- roepelijk dood. U voorkomt dat door een laagje van 5 cm kattebak korrels onderin een bloem- pot of plantenbak te doen. Als u bovendien door de potgrond ongeveerl/5 deel korrels mengt, dan wordt het vocht gelijkmati- ger verdeeld en krijgen de wortels meer lucht. Om dezelfde reden is het ook slim om kattebakkor rels door de aarde van uw tuin te werken. Die zuigen regenwaterop en geven het weer aan de wortels af als de grand droger wordt. Ook houden ze de grand lekker luchtig. Leuk voor de kinderen: zelf brood bakken. Met wat fan- tasie maken ze de mooiste vormen en figuren. Maar het begint natuurlijk met het deeg. Dat kunt u maar beter zelf klaarmaken. Met kant en klaar broodmix gaat dat gemakkelijk als u de gebruiksaanwijzing op de verpakking volgt. Op het aanrecht wat bloem strooien en het deeg uitrol- len tot een plak van onge- veer een centimeter dik. Daarna kunnen de kinde ren naar hartelust hun gang gaan. beeld bloemen maken van jes deeg. Eet^ rond hartje i het midden, bloemblaadjes eromheen, een Stengel er- onder. De bloemen op een ingevet bakblik leggen. Schone theedoek erover en op een warme plek een half uur laten rijzen. De oven voorverwarmen op 200° C (gasstand 4). Het deeg met wat eidooier bestrijken. In 10 tot 15minuten zijn de bloemen gaar en goud- bruin. Ondertussen in een kommetje glazuur roeren, bestaande uit eiwit en poe- dersuiker. Daarmee de ge- bakken brood- bloemen ver- sieren, dat maakt ze extra vrolijkopde paastafel. IJstaart toe, lekker feeste- lijk. Totdat u hem in punten moet snijden. Tot nu toe kon u kiezen uit twee me- thoden, die geen van beide erg praktisch waren: 'za- gen' met een mes. of ruim tevoren uit de diepvries ha- len en met half ontdooide punten aankomen. Nu is er wat op gevonden om bij een feestelijke maal- tijd niet op het laatste mo ment in problemen te ra- ken. AH heefteen nieuwe ijstaart van 1 liter uitge- bracht, die al is voorgesne- den in 8 prachtige opge- spoten punten. Doos open en u pakt er net zo veel gave punten uit als u nodig hebt. De rest zet u gewoon weer terug in de vriezer. Leuk idee voor de paasva- kantie: een dag naar de Zaanse Schans. U komt er met de trein via station Koog/Zaandijk en met de auto vanuit de richting Am sterdam via de afslag Zaan- dijk. Bordjes wijzen u dan verder de goede richting. Op de Zaanse Schans valt van alles te zien. Interes- sante musea, oude molens, een klompenmakerij en ook de eerste kruidenierswinkel van Albert Heijn. Al deze eeuwenoude houten pan- den werden uit de hele Zaanstreek bij elkaar ge- bracht in een buurt, waar u vrij kunt rondwandelen. De AH-museumwinkel is een getrouwe kopie van de eerste winkel van Al bert Heijn uit 1887. De winkel is te bezichtigen van maandag tot en met zaterdag van 10.00- 12.00 uur en van 14.00- 17.00 uur. Groepen doer] er verstandig aan te reserveren via telefoorT nummer 075 - 59 30 26'

Allerhande | 1984 | | pagina 31