*- ^tork&rS g Pinda's: niet alleen voor de vogeltjes Wie een zakje (onge- brande) vogelpinda's koopt, houdt er bij het rijgen van een pinda- slinger voor de vogels vast wel een paar over voor het planten in een potje. Steek een paar pinda's zonder dop on- der de aarde en je moet eens zien wat er voor aardige plan- tjes uitkomen. Veel water tijdens de groei geven. Kmiden van de vensterbank Bieslook, peterselie en selderij doen het net zo goed binnen als bui- ten. Omdat genoemde kruiden nogal moeilijk ontkiemen, kunt u ze het beste eerst een paar uur op een zeef boven een pan water laten weken. Strooi van elke soort een handje zaadjes in bij- voorbeeld een met tuinaarde gevuld blauw champignon- bakje, dek de zaadjes af met wat aarde en tot slot met plastic fo- lie. Zet de bakjes op de vensterbank en haal het plastic folie eraf als de plantjes ca. 1 cm boven de grond steken. Dat kan overi- gens zo'n 5 tot 25 da- gen duren. Verspeen de plantjes als ze 6 tot 7 blaadjes hebben in potjes van rood aarde- werk en laat ze verder op de vensterbank in de keuken uitgroeien. Sterkers of tuinkers Een van de makke- lijkst te ontkiemen za- den is wel ster- of tuin kers. Lekker op brood en in salades. Neem hiervoor een klein laag bakje. Leg op de bo- dem een laag goed vochtige watten en verdeel de zaden er- over. Het bakje op een warme plaats zetten en de watten goed vochtig houden. Bin nen een paar dagen ziet u de puntjes om- hoog schieten. Knip de jonge Stengels met de blaadjes af. Granen en peulvruchten U kunt ook heel ge- makkelijk uw eigen groente zonder tuin, ja zelfs zonder aarde, la- ten groeien door gra nen, peulvruchten en zaden te laten ontkie men. Het enige dat voor het ontkiemen no- dig is, zijn vocht, warmte, duistemis en licht. Tauge is bij ons de meest bekende: het is het ontkiemde groene sojaboontje. Ook laten zich goed ontkiemen: granen als tarwe, gerst, rogge, boekweit, haver, mat's en rijst, de peulvruch ten sojabonen, linzen, kikkererwten en adu- kibonen, en zaden als zonnebloempitten, mosterdzaad, sesam- zaad, lijnzaad en lu- zemzaad. Ontkiemen Voor het ontkiemen de bonen, granen of zaden in ca. 4 keer zoveel wa ter als de inhoud van de bonen e.d. tenmin- ste 8 uur op een warme plaats laten weken. Ze vervolgens laten uitlekken en ze op een diep bord of in een ondiep glazen of kunststof bakje op een laagje vochtige watten leggen. Afdekken met een theedoek en ze weer op een donkere warme plaats terug zetten. Schenk er om de 8 uur flink wat wa ter over. Zet de bonen, granen of zaden in het licht zodra de puntjes boven komen. De ont kiemde spruiten kun- nen worden gegeten als ze een lengte van tenminste 2 cm heb ben, ofschoon het be- ter is te wachten tot ze twee keer zo lang zijn. Dit duurt zo'n 3 tot 6 dagen, afhankelijk van wat u laat ontkiemen. Gebruik Was de ontkiemde 'spruiten' en verwijder eventueel de dopjes. Leg ze vervolgens in een vergiet en schenk er kokend water over. Hierdoor neemt u de bittere smaak wat weg, die vooral door kinderen niet zo zal worden gewaardeerd. Tauge en alle andere soortgenoten kunnen goed in salades wor den verwerkt en zijn. gemengd met gehakte noten, een heerlijk broodbeleg. AllerHande 2S

Allerhande | 1984 | | pagina 25