ORDtSttR MO1 Als u alles in een potje stopt wat u tegenkomt aan pitten in vruchten en groenten, heeft u snel een groen en goedkoop plantenrijk op de vensterbank. Het is ook een spannende en leuke bezigheid voor kinderen. Ze kunnen de groei van dag tot dag volgen. Sinaasappel-, citroen- of grapefruitplantje Neem een paar potjes van rood aardewerk, vul ze voor driekwart met aarde en leg in elk wat sinaasappel-, ci troen- of grapefruit- pitjes. Zand erover en de potjes afdekken met plastic foiie. Zet onder de potjes een schoteltje en schrijf er met viltstift de naam van de gebruikte pitjes op. Zet ze op de ven sterbank boven de ver- warming of op 'n an- dere warme plaats. De moed niet snel opge- ven, want het duurt wel een week of zes voor er wat naar bo ven komt. Zorg dat de aarde niet te droog wordt. Na verloop van tijd worden het aar- dige plantjes. Ver- wacht echter geen eet- bare sinaasappels, ci- troenen of grapefruits. Uien en sjalotjes Op een hyacinte- of krokusglas groeien ook uien en sjalotjes heel goed en het is leuk om te zien wat er uitkomt. Vul de glazen met koud water en zet de uien of sjalotjes met het wortelgedeelte naar beneden erop. Zorg ervoor dat het wortelgedeelte net niet in het water staat. Groente met een pruik Winterwortel, knolsel- derij en (ongekookte) biet krijgen op een schoteltje water een prachtige haardos. Probeer het zelf maar eens. Snijd het boven- deel van de winterwor tel op de overgang van groen naar oranje af, de selderijknol ca. 3 cm onder het stengel- gedeelte en doe met een bietje hetzelfde. Zet ze alle drie met het snijvlak op een schoteltje met water naast elkaar op de vensterbank. Je moet eens zien wat een mooie verschillende pruiken ze krijgen. Paprikaplant Haal wat zaadjes uit een paprika en zet ze in een potje met aar de. Dek het potje af met wat plastic folie en laat de zaadjes uit- groeien op een warme plaats. Haal het folie eraf als er puntjes bo ven komen en poot de plantjes uit als ze een hoogte van 2 cm heb- ben. Na verloop van de nodige tijd komen er vanzelf bloemetjes en tot slot kleine papri ka's. Avocadoplant De avocado, een groene of bruine peer- vormige vrucht, heeft een enorme pit waar- uit gemakkelijk een mooie avocadoplant groeit. Laat de pit eerst een paar dagen liggen. Steek dan 3 lu- cifershoutjes in de pit en hang hem boven een wijd glas of boven een mosterdpotje. Vul het potje met water tot vlak onder de pit en laat hem met rust tot je de worteltjes ziet. Plant de pit dan in een pot van rood aarde werk met wat tuinaar- de. De pit moet dan wel geheel onder de aarde verdwijnen. Een venster bank vol verrassingen 24 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 24