De heilzame kracht van talloze natuurmiddelen houdt de mens al eeuwenlang bezig. Er zijn 'huismiddeltjes' die van moeder op dochter worden overgeleverd en aaar zit soms wel een beetje bijgeloof bij. Het belangrijkste voor schoonheid en gezondheid blijven uiteraard goede voeding, voldoende beweging, een dagelijkse dosis rust. De volgende 'natuureuivere' ideeen kunnen u misschien toch een handje helpen. Masker van worteltjes Een puree van rauwe worteltjes vermengd met citroensap vormt een prima gezichtsmasker. Ver- deel de massa over de huid, leg oogcompresjes op de ogen. Laat een half uurtje inwerken terwijl u languit ligt en zich ontspant. Dit masker neemt vlekjes en puistjes weg en bestrijdt rimpeltjes. Afne- men met een tissue en met lauw water betten. Aardappel tegen vermoeide ogen Een theelepel rauwe geraspte aardappel in een dun verband- gaasje verpakt als compresje op de ogen leggen. Gedurende 15 mi- nuten laten inwerken. Om heel snel wallen of gezwollen oogleden te be- strijden: betten met een blokje ijs, verpakt in een washandje. Kool als geneesmiddel Kool wordt het geneesmiddel van de armen genoemd omdat er erg veel kwalen mee bestreden kunnen worden. Eentje daarvan is blaren. Koolbladeren in melk koken, laten afkoelen en op de blaar aanbren- gen. Ook een verstuikte voet die wordt ingepakt in koolbladeren zal voigens de overievering sneiler ge- nezen. Eidooier als shampoo Een probaat middel tegen droog haar is het van tijd tot tijd wassen met eidooier. Twee eidooiers los- klutsen, goed inmasseren en 15 a 20 minuten laten inwerken. Met lauw water uitspoelen. Komkommer tegen zonnebrand Als u te lang in een verraderiijk voorjaarszonnetje heeft gezeten, helpt het om uw gezicht (of andere pijnlijke plekken) te bedekken met plakjes komkommer tegen het branderige gevoel. Dit verzacht de huid. Ook het gebruik van compres- sen gedrenkt in kamemelk, of zachtjes betten met een doekje met kamemelk, heeft een verzach- tende, verkoelende werking. Appelpommade voor de huid Appels herstellen de stevigheid van de huid en zijn daarom al sinds de Romeinen een geliefd schoonheids- middel. De dames lieten met kruid- nagels bestoken appels fermente- ren in het wolvet (lanoline) van schapen en gebruikten het smeer- sel voor hun huid. Daar komt het woord pommade vandaan: 'pom- me' is Frans voor appel. Om het ai- lemaal wat frisser te houden kunt u geraspte appel, of een compresje gedrenkt in appelsap, op het ge zicht doen om daama voor de dag te komen als een bellefleur. Citroen voor haar en ruwe ellebogen Spoel na de wasbeurt het haar de laatste keer met water waaraan het sap van een citroen is toe- gevoegd. Dit herstelt de zuur- graad (Ph-balans) en geeft glans aan het haar. Als u toch het sap van de citroen voor dit doel heeft gebruikt, gooi de schillen dan niet weg, maar gebruik die om uw ellebogen te masseren. De huid zal zachter worden. Huismiddeltjes voor een appel en een ei AllerHande 23

Allerhande | 1984 | | pagina 23