BROOD SOORTEN NET PASEN de toenmaiige bewoners van het oude Egypte. Zij waren het die het modeme broodbakken hebben uit- gevonden. Weliswaar had de mens- heid toen al minstens zesduizend jaar brood gegeten, maar het pro- dukt was in feite niets anders dan een platgeslagen deegbolletje van gierst en water, dat op een haard- plaat eerst aan de ene kant, en daama aan de andere kant werd geroosterd. De Egyptenaren begonnen hun granen veel fijner te malen en voegden - een werkelijk revolutio- naire verbetering - gist aan het deeg toe. Voor het bakken con- strueerden ze kleine, kegelvormige oventjes en daarin ontstond een luchtig, smakelijk, goed verteer- baar produkt, zoals dat destijds nog nergens werd gebakken. In principe is er aan dat broodbak ken niets veranderd. Er zijn veel meer soorten en vormen ontstaan de Egyptenaren hadden er 'maar' zestien - maar brood is nog steeds, precies zoals toen, het lekkerst wanneer het knap- pend vers op tafel komt. len. Ze moeten ook op die ontwik- keling vooruit durven te lopen door zelf eens een nieuw broodje te lan- ceren. Dus maakt een goede bak- ker voortdurend proefbaksels. Ook om zijn produkten nog mooier, be- ter en smakelijker te maken. Het 'proefbakken', het uitproberen van nieuwe of enigszins aange- paste recepten, is dan ook een be- langrijk onderdeei van het bak- kersvak. Dat geldt ook voor de kwaliteitscontrole: voortdurend moet worden nagegaan of de re- ceptuur van het 'gewone' dage- lijkse brood het best mogelijke re- sultaat geeft. Want brood is en blijft een natuurprodukt. Er wordt gewerkt met natuuriijke grondstof- fen en 'de tarwe van het land' kan per oogst een iets ander meel ge- ven. De zestig bakkers zijn dus herhaal- delijk doende om de receptuur zo- danig bij te stellen dat hun brood van de allerbeste kwaliteit is en blijft. De vakliteratuur wordt ge- raadpleegd, er is geregeld contact met grondstoffenleveranciers die informatie hebben over hun soms grillige granen en er wordt vrij re- gelmatig geexperimenteerd om be- staande broodsoorten te verbete- ren of nieuwe broodsoorten te creeren. Kritische proeverijen Geen gemakkelijk karwei, de crea- tie van een nieuw broodje: de praktijk heeft geleerd dat maar een van de vijftig pogingen om bij- voorbeeld een puntje in een wat andere samenstelling te bakken aanslaat en een redelijke waarde- ring oogst. Die waardering moet komen van mensen die graag brood eten en er- over willen en kunnen oordelen. Eerst worden de nieuwe creaties van de proefbakkers op de tong ge- nomen door kritische collega's en door consumenten die bewezen hebben goed te kunnen proeven. Pas wanneer er algemeen positief op het nieuwe brood wordt gerea- geerd, wordt beslist of de creatie aan het assortment zai worden toegevoegd. Een nieuwe vloerkadet - 'ouder- wets' van samenstelling maar wat krokanter dan vroeger - moet dus als het ware spitsroeden lopen om ooit op uw ontbijt- of koffietafel te- recht te kunnen komen. Traditie in ere Opvallend is dat vrijwel overal in ons land de wat krokantere brood soorten aan populariteit winnen. De harde broodjes en de smake- lijke vloerbroden, die niet in bak- vormen of op bakplaten worden ge bakken maar gewoon op de oven- vloer, 'doen' het steeds beter. Daarmee blijft een traditie in ere gehouden van zeker vijfduizend jaar oud, want zo lang is het gele- den dat de eerste bakkersoven in gebruik werd genomen. Dat ge- beurde door de ware broodeters: Al ruim voor Pasen komen er bijzondere broodsoorten in omloop, zoals de gevulde paasbroden waarin kren- ten. rozijnen, sukade en spijs zijn verwerkt, Het ont bijt moet een feestelijk tintje krijgen. Er is een royale keus uit beleg, maar ook door meer soorten brood kunt u variatie aan- brengen. Wie niet te veel 'oud' brood wil overhou- den, kan naast het klein- brood allerlei halve brood jes kopen. Amandelspijsbrood met bi- garreaux (gekonf ijte ker- sen) en noten, versierde luxe feestbroodjes en het opmerkelijke Duitse 'Oster- brot' (een tarwestol met ro zijnen, gedecoreerd met glazuurenamandelsnip- pers) completeren dit paas- arrangement, waarvan de verpakte luxe broden een uitstekende houdbaarheid hebben. Ze kunnen gerust anderhalve week voor Pa- sen worden gekocht. AllerHande 21

Allerhande | 1984 | | pagina 21