Zo vers en zo gevarieerd BROOD-TIPS ON TE ONTHOUDEN J A1 vroeg staat de bakker bij uw AH-winkel op de stoep: met manden vol broden en broodjes die inderdaad diezelfde nacht gebakken zijn. Zo uit de oven de winkel in. Verser kan het niet, ook al doordat de bakkers van het broodassortiment dagelijks alleen aan de zaken in hun directe omge- ving dat vers gebakken brood afle- veren. Geen lange afstanden dus tussen winkel en bakkerij, maar korte aanvoerlijnen. Dat is een ex tra garantie voor de versheid. De zestig bakkerijen die dat verse baksel vervaardigen bedienen elk slechts een deel van de AH-winkels en liggen dus door het hele land verspreid. Ze bakken het brood precies zoals u zich dat wenst. Want dank zij die spreiding kan ook terdege rekening worden ge- houden met soms heel duidelijke plaatselijke voorkeuren. Brood in Friesland, om een voorbeeld te ge- ven, is toch een tikkeltje anders dan brood in Limburg. De meeste Friezen geven namelijk de voor- keur aan zacht brood, het liefst met een witte, vrijwel korstloze zij- kant. Limburgers zien hun brood .daarentegen graag wat harder en krokanter gebakken. Als 'dagelijks' brood eet iedere Ne- derlander, groot en klein, gemid- deld 71 hele broden per jaar. Dat betekent dat er minder brood wordt gegeten dan een jaar of vijf- tien geleden, toen de gemiddelde Nederlander jaarlijks 115 broden consumeerde. Inmiddels eten we ook meer bruin - 70% van alle brood - dan wit, een verhouding die tien jaar geleden precies omge- keerd lag. Die gewijzigde voorkeur is een gevolg van de al in de jaren zeventig opgekomen denkbeelden om 'gezonder' te gaan eten. Ambachtelijk gebakken Het AH-broodassortiment is van- zelfsprekend aan die wens tege- Een Allison, een croissant, een puntje, een bolletje. Hebt u zich ooit afgevraagd wat er allemaal moet gebeuren voordat u uw tanden in zoiets lekker knapperigs kunt zetten? moetgekomen en omvat nu tevens allerlei donkere broodsoorten, zo als het volkorenbrood, het Allison- brood, het natuurbrood, het mout- brood en het meerkorenbrood. Stuk voor stuk zijn het heel ambachte- lijke produkten: het deeg wordt aangemaakt en gekneed, het krijgt de tijd om rustig te rijzen, wordt opnieuw 'doorgeslagen' en moet weer rijzen. Daama gaat het de oven in om er vers en als een pro- dukt van hoogwaardige kwaliteit weer uit te komen. 'Ons brood is een volstrekt natuur- produkt,' zegt dan ook een van AH's eigen bakkers. 'We werken, eigenlijk precies zoals dat duizen- den jaren geleden gebeurde, uit- sluitend met natuurlijke grondstof- fen.' Natuurlijk zijn er wel enkele modemiseringen doorgevoerd: het deeg wordt tegenwoordig niet meer met blote voeten gekneed, maar machinaal met roestvrij-sta- len deegarmen. En de ovens wor den niet meer met takkenbossen gestookt, maar met aardgas. Elke dag vers Het ambachtelijke bakken is de da- gelijkse praktijk in alle bakkerijen die voor AH bakken. Dat geldt voor de tijgerbroden en de casino's, de kadetjes en de puntjes, de stokken en de bollen, het sesam- en maan- zaadbrood, het boerebruin en het boerewit, de croissants en de kren- tenbollen, de Hollandse en Deense koffiebroodjes, de harde bolletjes en de keizerbroodjes. Een aantal van de in totaal honderdentien varieteiten wordt zelfs twee keer per dag kersvers afgeleverd. Dat gebeurt bij de win- kels die praktisch het volledige broodassortiment voeren en dat dan meestal 'uit de bediening' ver- kopen. Dit houdt in dat zo'n winkel een speciale afdeling heeft, waar de klanten 'op hun beurt' worden geholpen. In kleinere winkels wordt meestal een assortiment geboden, dat toch altijd nog zo'n veertig broodvarie- teiten omvat. Ook daar zijn de bro- 18 AllerHande Oudbakken brood kan snel weer vers worden gemaakt. Verwarm de oven voor op 175°Cof gasstand 3. Maak het (ongesneden) brood on- der de kraan wat vochtig en leg het dan tien minuten in de oven op een rooster. Pas snijden wanneer het brood bijna is afgekoeld. Diepvries is een ideale me- thode voor het bewaren van lekker vers brood. Verdeel gesneden brood in dagpor- ties, die afzonderlijk wor den ingepakt en dan wor den diepgevroren. Gebruik aluminiumfolie of plastic diepvrieszakken als verpak- king. Volkorenbrood, bruin en wit brood kunnen vier weken in de diepvries wor den bewaard. Weekend- brood, melkbrood en ge- vuld brood zes weken; stok- brood een week. Diepgevroren brood ont- dooien? Doe het bij kamer- temperatuur en laat het brood in de verpakking zit- ten (3-6 uur). Haast? Ont- dooi het brood in de oven: uit de verpakking halen, iets vochtig maken en in de oven leggen. Gesneden brood kan meteen, diepge vroren, worden geroosterd. Oud brood is heerlijk als het geroosterd is. Maak van oud brood wentelteefjes, panpizza's of een smake- lijke broodschotel. Houd uw broodtrommel al tijd kruimelvrij en maak de trommel schoon met water en azijn, waardoor schim- mel wordt voorkomen.

Allerhande | 1984 | | pagina 18