ALLERLEI Advocaat van ver, of Hollands van oudsher? Rijn- en Moezelwijnen: grote oogsten, kleine prijzen Paaseieren natuurlijk versieren Tablet voor groeizaam regenbuitje Reserve- energie in de achterzak Advocaat mag nog zo'n ty- pisch Nederlands drankje zijn, over de herkomst zijn de deskundigen het niet eens. Sommige bronnen geven aan dat de naam ad vocaat te maken heeft met de vrucht avocado. Neder- landers die in het Caribisch gebied woonden, hadden vroeger een eigen geliefd drankje dat uit moes van avocado bestond met een flinke scheut alcohol er- door. Weer terug in Neder- land zou men de avocado- moes hebben vervangen door eidooier. Een andere verklaring stoelt op het Latijnse woord 'advocare', wat 'oproepen' betekent. Rechtskundigen werden vroeger 'opgeroe- pen' en dat ging weleens met een neutje gepaard. In de 17de en 18de eeuw kre- gen kraamvrouwen vaak een drankje van brande- wijn, suiker en nootmus- kaat, vermengd met geklut- ste eieren. Dat moest nieuwe krachten oproepen. Mogelijk zijn in het verle- den een aantal zaken door elkaar gehaald. In het begin van de vorige eeuw is na wat experimen- teren de nu zo bekende eierbrandewijn in de handel gekomen. Mm '-rlbldmcbrB Wie witte wijn uit Duitsland of Luxemburg schenkt, kan nog eens een extra rondje geven. Want de prijzen zijn dit jaar lager dan ooit. Een ties Liebfraumilch bijvoor- beeld kost bij AH maar J 3,45 en de beroemde Moselblumchen uit Luxem burg komt op nog geen f4„ Deze vriendelijke prijzen zijn mogelijk doordat de wijnoogsten al twee jaar zeer overvloedig zijn uitge- vallen. Goed nieuws dus voor het groeiende aantal liefhebbers. Want steeds meer (jonge) mensen waar- deren de frisse, iets zoete smaak en het ongedwon- gen karakter van deze witte wijnen. jes saffraan in wat wa ter koken. Bieten geven sn rode kleur. Het kook- ngt inkoken en de eieren gewoon in onderdom- 'pelen.Bruine eieren krijgt i door wat uienschillen mee te koken. Hoe lan- ger de kooktijd, des te bruiner worden de ei- l\ eren. Handigomde zachte en harde eieren uit elkaar te kunnen houden. Maak de eieren steeds eerst schoon. Liefst met wat azijn. Dan worden de schalen goed ontvet en zal de kleurstof beter houden. Voor de prachtigste paas eieren kunt u plantaardige kleurstoffen uit uw eigen keuken gebruiken. Vers spinaziesap geeft een groene kleur. Voor een gele tint moet u een paar draad- Zachte regenbuitjes in het late voorjaar kunnen lekker groeizaam zijn. Eigenlijk moest u die buitjes zelf kunnen bestellen. Dat kan. Want sinds kort is er in de grotere AH-supermarts waar ook tuingereedschap wordt verkocht, een nieuw sproei- en mestsysteem verkrijgbaar. Daarmee kunt u heel gemakkelijk uw plan- ten besproeien en tegelijk bemesten. Het geheim zit in tabletten met minerale meststoffen. Die Wclbn heel gelijkmatig -blpgelost in het water van de speciale tuinsproeier. Zo geeft u in een handeling uw planten dus water en extra voedingsstoffen voor wor- tels en bladeren. Er zijn ta bletten voor zeven verschil- lende plantengroepen: bloemen- en balkonplan- ten, aardbeien, groenten, coniferen en naaldbomen, rododendrons en azalea's, rozen en gras. Op elke plantengroep kunt u het zo verschillend laten regenen. Wie vol goede moed begint aan een nieuw trim- en sportseizoen, gaat meer energie verbruiken. Regel- matig en goed eten geeft doorgaans voldoende ener gie. Toch kunt u door meer inspanningen soms extra suikers nodig hebben. Sui ker in uw bloed wordt dex trose, glucose of ook wel druivesuiker genoemd. Deze witte stofdie tot de koolhydraten behoort, geeft uw lichaam bijna onmiddel- lijk nieuwe krachten. Veel sneller dan gewone suiker, die eerst weer in glucose moet worden omgezet. Energie op deze wijze ver- kregen kan ook in uw li chaam worden opgespaard. Zo wordt een voorraad re- serve-brandstof aangelegd, waaruit bij grote inspannin gen kan worden geput. Het is voor sporters dus zinvol om regelmatig druivesuiker tot zich te nemen. Komt u onderweg dan toch nog 'stuk' te zitten? Met een of twee tabletten druivesuiker uit uw achterzak geeft u uw lichaam als het ware een energiestoot. Dan kunt u dus weer tegen een stootje. AllerHande 17 a

Allerhande | 1984 | | pagina 17