EENINSPIRERENDE GROENTE Nederland is een echt koolland. Waar je ook kijkt, geen ander volk heeft zich zozeer door kool laten inspireren als wij. Een inspiratie die zich niet heeft beperkt tot de keuken, maar ook in ons taalgebruik haar sporen heeft nagelaten. Gezegden als 'de kool en de geit sparen' en 'het sop is de kool niet waard' tonen de waardering voor kool aan. Men wil de kool niet opofferen aan de geit, het sop is van te gering allooi om er de kool aan toe te voegen. 'Iemand kool verkopen' betekent iemand bedriegen, 'iemand een kooltje stoven' iemand een poets bakken. 'Hij is zo gezien als rotte kool bij de groentevrouw' wil zeg- gen dat iemand in het geheel niet populair is. 'Het is allemaal kool' wordt gezegd van onzin. Dat 'de kindertjes uit de rode kool komen' is duidelijk apekool. De ene keer wordt kool in het spraakgebruik beschouwd als waardevol, de andere keer zijn de associaties iets minder gunstig. Toch wordt aan kool ook de ge- wichtige taak van het voortbren- gen van kinderen toegeschreven. De positieve waardering kan het gevolg zijn van de goede voedings- eigenschappen en ontelbare toe- passingsmogelijkheden van kool. Ook de snelheid waarmee kool kan groeien (hij groeit als kool!) draagt waarschijnlijk aan die posi tieve houding bij. Vele varieteiten, vele toepassingen Laten we met al die positieve eigenschappen ons voordeel doen. Want ook al kijken sommige men- sen een beetje op kool neer, feit is dat alle volgende omschrijvingen op kool van toepassing zijn: goed- koop, vele varieteiten, vele toepas- singsmogelijkheden, uitstekende voedingswaarden, makkelijk klaar te maken, volop te koop. Een inspi- rerende groentesoort, niet alleen in het taalgebruik, maar vooral bij het koken! De gemeenschappelijke kenmer- ken van kool laten zich kort samen- vatten: een groente in de vorm van een stevige krop, bestaande uit dikke bladeren. Ondanks verschil- len - er zijn wat rondere en wat meer langwerpige varianten - vol- doen aan deze omschrijving rode, groene, witte, savoye-, Chinese en spitskool, evenals de minikooltjes die we spruitjes noemen. Boerenkool, die in het Frans zo toe- passelijk 'chou frise' (kool met krulletjes) heet, ziet er duidelijk anders uit. En bloemkool laat zich beter omschrijven als een kool met roosjes. Ook de inmiddels in Neder land populair geworden broccoli - die zowel qua smaak als qua vorm lijkt op bloemkool - hoort tot de koolfamilie. Zuurkool is met zout tot gisting ge- brachte witte kool, een conserve- ringsmethode die de kool een zachtzure smaak geeft. Vroeger maakten de mensen zelf zuurkool. Het was een manier om deze groente langer goed te houden. 365 dagen per jaar Kool zou u 365 dagen per jaar op tafel kunnen zetten. Niet alleen omdat er zoveel soorten bestaan, maar vooral omdat kool zo goed combineert met tal van soorten vlees, wild en zelfs vis. Ook in de Indonesische en Chinese keuken wordt veel kool gebruikt. Boven- dien kan deze groente op vele ver- schillende manieren worden be- reid: koken, stoven, bakken, in stamppot, en zelfs rauw. De originele recepten op de vol gende pagina's zullen u wellicht nog meer inspireren tot een crea- tief gebruik van een van onze meest veelzijdige groenten. KOOLROLLETJES MET VIS EN DILLESAUS Voorbereiden: Vis laten ontdooien. Korstjes van boterhammen snijden en het brood in losgeklopt eiwit we- ken. Acht mooie bladeren van de kool halen. In een pan water aan de kook brengen en hierin de bladeren ca. 2 minuten koken. De bladeren op een schone theedoek uitsprei- den. De rest van de kool bewaren tot de volgende dag en er bijvoor- beeld stamppot van maken. Bereiden: Vis in keukenmachine of blender pureren. Geweekt brood, slagroom, wat zout en citroensap erdoor mengen. Op ieder blad 1/8 deel van de vulling leggen. Blade ren om de vulling heenvouwen en een draadje eromheen binden. In een pan bouillon aan de kook bren gen. Vuur laag draaien, rolletjes erin leggen, deksel half op de pan zetten en de rolletjes in ca. 15 mi nuten gaar laten worden. De bouil lon mag niet koken. Intussen de dil lesaus volgens gebruiksaanwijzing op het pakje bereiden en van het vuur af de eidooier erdoor kloppen. Lekker met gekookte aardap- peltjes en worteltjes. Menusuggestie: toast met sellerie- salade, koolrolletjes met vis, wor teltjes en gekookte aardappeltjes, ijs met vruchten. 400 g kabeljauwfilet (diepvries) 2 oude, witte boterhammen 1 eiwit, 1 groene kool, 2 eetlepels slagroom, zout, paar druppels citroensap 3 dl bouillon (van tablet) 1 pakje dillesaus, 1 eidooier Voorbereidingstijd: ca. 15 minuten Bereidingstijd: ca. 25 minuten Prijs p.p.: f 2,35 6 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 6