ALLERLEI Geen smeerboel met afgewerkte olie Even kennis maken. Beproefde hoestdrankjes van oma Waar zijn de koek-en- zopies gebleven? Water- ontharder bespaart geld Wie cosmetica koopt, wil daarbij meestal graag gead- viseerd worden. In de supermart lijkt dat een beetje moeilijk. Toch is het risico van een miskoop erg klein. De verpakking van de Cover Girl-produk- ten bevat precies die infor- matie over het produkt die nodig is voor een goed ge- bruik. Verder is die verpak king doorzichtig, zodat een goede kleurkeuze kan wor den gemaakt. Met proef-lip- sticks kan bovendien ter plaatse worden geexperi menteerd. Het ontbreken van een per- soonlijk advies wordt overi- gens nog op een andere manier goedgemaakt: door de lage prijzen. Kennismaken met Cover Girl wordt van 23 februari t/m3maartextraaantrek- kelijk. Elk artikel wordt dan 2 kwartjes in prijs verlaagd. Mocht die kennismaking om een of andere reden toch niet bevallen, dan kunt u altijd terugvallen op destelregel: niet goed, geld terug. Hinderlijke verkoudheid en hoest, u kunt er maar beter zosnel mogelijk vanaf zijn. Dat lukt prima met de huis- middeltjes uit grootmoe- ders tijd. Pers een half glas uiensap en meng er wat vloeibare honing door. Als u dit 's morgens en's avonds drinkt, is het met uw ge- snuif gauw gedaan. Niet iedereen zal het een aanlokkelijk idee vinden om 's ochtends vroeg al met uien in deweerte zijn. Daarom is hier nog een an- der probaat middeltje. U schilt een grote knolraap en met een aardappelschil- mesje maakt u er een flinke holte in, die u vult met ho ning. Het hele geval zet u op een glas. De honing zal langzaam door de knol heen in het glas druppelen. Van deze siroop drinkt u 's ochtends en's avonds 'n half wijnglas. Beterschap! inige tijd geleden hebt u in AllerHande kunnen lezen -hoe gemakkelijk en voorde- lig u zelf de olie van uw auto kunt verversen. On- vermeld bleef wat u met de afgewerkte olie moet doen. Daar bestaan sinds 1979 zelfs wettelijke regels voor. De Wet Chemische Afval- stoffen verbiedt namelijk het zo maar dumpen van afgewerkte olie in het riool, de bodem of in de sloot. Gelukkig zijn veel gemeen- ten bereid tot het treffen van een regeling voor het innemen van chemische af- valstoffen. Waar u daarvoor in uw woonplaats terecht kunt? U komt dat snel aan de weet als u even belt met de dienst Openbare Werken in uw gemeente. U kunt natuurlijk ook bij uw garage of tankstation vra- gen of u daar uw afge werkte olie kwijt kunt. nrnr irii nwirrnf Staat er tegenwoordig dik- wijls bij elke ijsbaan een pa- tatkraam, in vroeger tijden had men koek-en-zopies tenten. Doordeeeuwen heen hebben Nederlanders altijd al volop plezier gehad op het ijs. Vroeger werd er aileen wat meer bij gedron- ken. Zopie, of eigenlijk zoopje, betekent namelijk een slokje sterke drank. Meestal bleef het niet bij een slokje brandewijn. En reed men op de terugweg menige scheve schaats. Ook dronk men brandewijn en warme flip. Eendichter uit de 18de eeuw gaf daar het volgende recept van: 'Een ming'len brandewijn, dat doet eerst in de kan, Gestoote nagelen, met zuy- ker, kookt dat dan, Zoo hebt gij flip, zo goed als gij die kund verlangen. Een gevaarlijkgoedje. Mis- schien toch maar beter om het bij warme anijs-of cho- colademelkte houden.. Overdaad schaadt. Een ge- zegde dat zeker geldt, als't om wasmiddelen gaat. Toch wordt er vaak onnodig veel wasmiddel gebruikt, vooral in gebieden met hard water. Dat kost u niet alleen meer geld, maar brengt ook meer bleekmid- del, alkalien en zeep in het waswater. Wanneer u in een gebied met hard water woont (zie het kaartje) en u gebruikt een waterontharder, dan kunt u steeds volstaan met deminimale dosering was middel. De hardheid, die wordt veroorzaakt door kalk in het Water, geeft men aan in D.H. (Duitse Hardheid). 10°D.H. bete kent dat er 10 gram kalk zit in 100 liter water. Bij een kleinere hoeveelheid spreekt men van zacht wa ter, bij 10°-16°D.H.van middelhard en daarboven van hard water. Door een waterontharder als Calgon te gebruiken bindt u de kalk. Die kan zich dan niet meer afzetten op uw wasgoed en op de verwarmingselementen van uw wasmachine. De extra doseringen, die staan aan- gegeven op de verpakking van uw wasmiddel. kunt u dan vergeten. s "P r\i m o -p AllerHande 45

Allerhande | 1984 | | pagina 45