Steeds meer mensen gebruiken nog maar een wasmiddel voor bi jna al bet wasgo ENKELE TIPS ON DEWAS TE DOEN goede eigenschappen van verschil- lende wasmiddelen in een pak ver- enigen. Door markt- en consumentenon- derzoek heeft men ontdekt dat steeds meer consumenten het hoofdwasmiddel voor meerdere doeleinden gingen gebruiken. Bij AH constateerde men dat met de produkten Albinet en Albimatic dit- zelfde gebeurde. Hoewel dat hoofd wasmiddel in veel gevallen inder- daad uitstekende resultaten gaf, waren er toch nog enkele tekortko- mingen. Daarom werd in vele ge vallen het hoofdwasmiddel verder vervolmaakt tot een totaalwasmid- del. V oortrekker sfunctie De merken All (met TAED) en Dixan (met Ultral) hebben op dit gebied een voortrekkersfunctie ge- had. En AH zou AH niet zijn als hier niet op was ingehaakt: naast het brede scala van wasmiddelen van verschillende merken (waar- onder het huismerk) voor verschil lende doeleinden is er sinds kort ook een totaalwasmiddel van het Albert Heiin huismerk: Albi To- taal. Aan Albi Totaal ligt uitgebreid marktonderzoek ten grondslag en bovendien werd het nieuwe pro- dukt in de proefwasserijen van TNO getest. Op basis van de uit- slag heeft AH geconstateerd dat het wasresultaten geeft die verge- lijkbaar zijn met de resultaten die met AH en Dixan worden bereikt. Dit totaalwasmiddel heeft ten op- zichte van een hoofdwasmiddel een aantal toegevoegde eigenschappen. Het traditionele hoofdwasmiddel geeft bij het wassen onder de 60 graden onvoldoende vlekverwijde- ring. Een ander probleem is dat synthetische vezels niet tot 60 gra den mogen worden verwarmd. Die problemen zijn ondervangen door een aantal nieuwe vindingen. Verschillende bestanddelen Om een goed begrip te krijgen van de samenstelling van zo'n totaal wasmiddel moeten we ons eerst verdiepen in de werking van de verschillende bestanddelen. Dat gaat het best door te kijken welke stoffen waarom in de verschillende soorten wasmiddelen zaten en zit- ten. In voorwasmiddelen zitten enzy- men die biologische vlekken afbre- ken, waardoor ze makkelijker weg te wassen zijn. In bontwasmidde- len zitten geen bleekmiddelen. In hoofdwasmiddelen zitten bleekmid delen en witmiddelen. In vrijwel alle wasmiddelen zitten wateront- harders (fosfaten). Die zorgen er- voor dat het kalk uit het water niet neerslaat op uw wasgoed, waar door het hard en grauw zou wor den. Of op de verwarmingselemen- ten van uw wasmachine, die daar- door kalkaanslag zouden krijgen (te vergelijken met ketelsteen in een fluitketel). Wegwijs in het doolhof Een waar doolhof dus van chemi- sche stoffen. Maar daar is best wegwijs in te worden. De meeste chemische stoffen hebben namelijk met elkaar gemeen dat ze erg tem- peratuurgevoelig zijn. Zo werken enzymen uitstekend in een lauw sopje, maar verliezen ze hun kracht in water dat warmer is dan een graad of 60. Om die reden wa ren ze destijds onbruikbaar in een hoofdwasmiddel. Want in datzelfde hoofdwasmiddel zitten zuurstof- bleekmiddelen die juist pas begin- nen te werken bij temperaturen boven 60 graden. De nieuwste vinding, de bleekmid- delactivator, maakt een betere vlekverwijdering al bij iets bene- den de 60 graden mogelijk. Daar- door kunt u sinds een paar jaar hoofdwasmiddelen kopen die al bij 60 graden optimaal werken. Dat zelfde geldt voor het totaalwasmid del. Niettemin zijn er bepaalde soorten vlekken die niet door de nieuwe generatie hoofd- en totaal- wasmiddelen kunnen worden ver- wijderd. In enkele gevallen (vooral bij biologische vlekken) blijft het noodzakelijk een specialistisch wasmiddel te gebruiken. De ontwikkeling van de manier waarop we wassen maakt overi- gens wel duidelijk dat kwaliteit ge- boden blijft. En er is wel degelijk een relatie tussen kwaliteit en prijs; goedkoop is dan ook dikwijls duurkoop. Op de kleintjes letten be- tekent hier niet de laagste prijs, maar wel het beste produkt waar- mee je het meeste kunt doen in de kortst mogelijke tijd. En dus ener- gie kunt besparen! Textiel-etiket als gebruiksaanwi j zing Het is uiteraard niet zo dat u voort- aan alle wasgoed op 60 graden kunt wassen. Niet voor niets bevatten tegenwoordig vrijwel alle stukken textiel het textiel-etiket, dat u moet hanteren als de gebruiksaanwij- zing van uw wasgoed. Nieuwe artikelen waar u niet zeker van bent voor wat betreft hun kleu- rechtheid moet u eerst een paar keer apart wassen. Dit geldt voor felgekleurde handdoeken, voor spijkerbroeken, voor india-katoen en india-zijde. Fijne lingerie en wol altijd op de hand wassen. Wol nooit hardhandig uitwringen, maar zachtjes uitknij- pen en eventueel in een handdoek rollen om zoveel mogelijk water uit te drukken. Liggend laten dro- gen. Als op het etiket de wastobbe is doorgestreept mag uw kledingstuk niet in het water, zelfs niet in een zacht sopje. Chemische reiniging is hier noodzakelijk. Kledingstukken met eiwithoudende en bloedvlekken koud voorbehan- delen met een inweek- of voorwas- middel. Dit soort vlekken brandt in bij hogere temperaturen. Het verwijderen van zeepresten Spoelen is een uitermate belang- rijk onderdeel van het wassen. Alle zeepresten moeten uit de textiel worden verwijderd. Wasmachines spoelen over het algemeen ruim voldoende. Bij het handwasje zult u al gauw een keer of drie moeten spoelen, totdat het water helder blijft. Wasmiddelen moeten droog en koel worden bewaard om klonte- ring tegen te gaan. Zet ze buiten het bereik van kinderen. f Tenslotte volgt hier nog een aantal praktische en kosten- besparende tips, waarmee u bij het doen van de was uw voordeel kunt doen. U wast verreweg het voor- deligst met een voile trom mel. Wilt u niet wachten tot u genoeg wasgoed heeft voor een machine vol, maak dan gebruik van de knop voor kleine wasjes, of over- weeg een handwasje. Het is niet altijd nodig de hele was voor te wassen of in te weken. Als slechts een gedeelte van de was vlek ken bevat die om een voor- was vragen, kunt u dat be- ter apart even inweken in een teiltje en vervolgens la- ten meedraaien met de hoofdwas. Omdat in sommige machi nes bij het inlopen van het water ook nog wat water in de afvoer verdwijnt, ver- dient het aanbeveling het wasmiddel pas toe te voe- gen nadat er aj wat water in de machine is gestroomd. Niet op te hoge temperatu ren wassen. Alleen als het echt nodig is een 'kookwas' doen, of de ene week wel en de andere week niet. Als u kleding en linnengoed niet te lang achtereen draagt of gebruikt, dan hoeft er ook niet zo dras- tisch gewassen te worden en is er minder slijtage. AllerHande 31

Allerhande | 1984 | | pagina 31