H ep De wasmiddelen in poedervorm worden steeds beter. Een paar jaar geleden kwamen de hoofdwasmiddelen voor het wassen bij 60 graden op de markt, nu zijn er totaalwasmiddelen ale nog meer mogelijkheden bieden. Met de temperatuurknop van uw wasmachine kunt u veelal bepalen welke totaalwasmiddelen hun werk moeten gaan doen. En wat welke bestanddelen van die minstens zo belangrijk is: daardoorHunt u korter en goeakoper gaan wassen. oeveel verschillende soorten wasmiddelen gebruikt u op het ogenblik? Twee, drie of misschien nog meer? Om alle was goed schoon te krij- gen hadden we tot voor kort inder- daad een aantal soorten wasmidde len nodig. Dat was zo, omdat voor verschillende soorten textiel (en vlekken) ook verschillende werk- zame stoffen nodig zijn, die niet in een wasmiddel bij een konden wor den gebracht. Maar er is op het ogenblik ook een goed altematief dat veel mensen al hebben leren gebruiken en waarde- ren: het totaalwasmiddel. Met dat ene totaalwasmiddel kunnen voor de meeste soorten textiel dezelfde resultaten worden bereikt als met verschillende wasmiddelen voor verschillende doeleinden. Snelle ontwikkeling De ontwikkeling van wasmiddelen is niet van gisteren of vandaag. Vroeger werd er alleen met de hand gewassen. De was werd in de week gezet, met groene zeep en/of soda behandeld, op het wasbord ge- schrobd, gekookt en gebleekt en eventueel ging er een zakje blauw bij. Daama moest de hele was met de hand door de wringer worden gehaald. Het doen van de was voor een ge- middeld gezin was een karwei dat twee dagen in beslag nam. In grootmoeders tijd kwamen de eerste echte zeepwasmiddelen: harde zeep vermalen met een bleekmiddel erin. Door de betere kwaliteit van het wasmiddel werd het aantal handelingen terugge- bracht en kon een behoorlijke tijd- winst worden geboekt. Na de oorlog kwamen de syntheti- sche wasmiddelen op de markt. Ongeveer tegelijkertijd werden ook de eerste halfautomatische wasmachines in gebruik genomen. Tenslotte werden die halfautoma- ten vervangen door automatische wasmachines, waardoor ook an- dere eisen aan de wasmiddelen moesten worden gesteld. Nieuwe wasmiddelen werden ont- wikkeld. Omdat ook veel nieuwe textielsoorten op de markt kwa men, werd de samenstelling van de wasmiddelen daarop afgestemd. Zo ontstonden verschillende spe- cialistische wasmiddelen voor ver schillende soorten textiel en voor het wassen bij verschillende tem- peraturen. Ook het verschijnsel van een apart voor- en hoofdwas- middel deed zijn intrede. Twee sporen Op dit moment is er sprake van een twee sporen-ontwikkeling. Aan de ene kant worden de specialisti- sche wasmiddelen verder verfijnd, aan de andere kant zijn er totaal wasmiddelen ontwikkeld die veel EN GOEDKOPER WASSENKAN!

Allerhande | 1984 | | pagina 29