It ALLERLEI t Wijnpunch om van te blozen Tweedehands theewater Rookworst en rookworst is twee Spruitjes koken zonder luchtjes Allergisch voor cosmetica? mm wmm mm I Heerlijk, vooral wanneer er 's avonds een ijskoude noordooster om het huis huilt en u een aantal gasten bij u thuis laat 'schuilen'. Hier zijn drie hartverwar- mende drankjes (voor ca. 8 personen) die u de ergste winterkou doen vergeten! Wijnpunch: U giet 3 flessen Winzertanz of Liebfrau- milch in een pan. Gebruik een geemailleerde of roest vrijstalen pan. Het zuur in de wijn kan namelijk een aluminium pan aantasten. U voegt naar behoefte sui- ker toe en brengt de drank tegen de kook aan. Daarna voegt u er een lA liter rum aan toe. Nog even zonder koken op het vuur laten staan. Gliihwein: Giet 2 flessen witte of rode Vin du Patron in een pan. Ongeveer 100 gram suiker, 3 kruidnage- len, 1 kaneelstokje en een citroen in schijfjes toevoe- gen. Het geheel tegen de kook aanbrengen. Warme zeehond: Giet een fles Winzertanz in een pan en laat de wijn zonder ko ken flink heet worden. Toe- voegen: een kaneelstokje, een in schijfjes gesneden citroen, suiker naar smaak en tot slot een handje rozij- nen, die u in de hete wijn laat wellen. Een lekker kopje theezet u alleen met vers leidingyva^ ter. En die versheid kurtt u wel vergeten bij water bit x de boiler, dat dag in dag yjt staatte'sudderen'. De smaak is dan ook een Stuk minder. Dit 'tweedehands' water is eigenlijk alleen geschikt voor spoelen en wassen. Gebruikt u koud water dat u snel aan de kook brengt, dan bent u ook goedkoper uit. Want het steeds opla- den van de boiler kost meer energie. Kijk ep het theepakje of u in een gebied wdofifmet hard^ter. Dan,kunt u uw theewater het best een paar minuten laten doorko Welke soort rookworst koopt u altijd? Misschien staat u er nooit zo bij stil en zal het u 'allemaal een worst wezen'.Toch zijn de verschillen groot genoeg om er op te letten. Neem de soorten die u bij AH vindt. Natuurlijk de be- kende grote merken, maar ook het huismerk heeft twee verschillende, pittig gekruide soorten van 250 gram. Allereerst de rauwe, verse rookworst, die u 20 minu ten moet wellen. Die is nog op de ouderwetse manier met de hand gemaakt door ambachtelijke worstma- kers. Gerookt bij lage tern- peratuur. Een worst die is bestemd voor de echte fijn- proever. Wel moet u erop letten dat u deze rookworst snel gebruikt. De bewaar- tijd in de koelkast bedraagt maar enkele dagen. De goedkopere vacuumver- pakte Gelderse rookworst heeft die beperking niet. Deze gare worst is onder hoge temperatuur gerookt en na het vacuum verpak- ken nog eens gepasteuri- seerd. De houdbaarheid, zelfs buiten de koeling, is dan ook veel langer (zie de datum op de verpakking). Zelfs de grootste liefhebber van spruitjes en andere koolsoorten haalt z'n neus op voor die akelige kook- lucht, die uren in huis kan blijven hangen. De boosdoeners zijn be- paalde zwavelstoffen in deze groenten. Door lang koken komen ze vrij. Houd de kooktijd van spruiten daarom zo kort mogelijk, zeg maar tussen 15 en 20 minuten. En kook boven- dien een klein stukje ui mee. Dat houdt die typi- sche spruitjeslucht ook te gen. Beter dan een knijper op uw neus! Vrouwen die last hebben van een gei'rriteerde huid wijzen de cosmetica die ze gebruiken vaak als boos- doener aan. Dat is meestal niet terecht. Geen enkele zichzelf respecterende cos- metica-fabrikant brengt on- veilige produkten op de markt. Bovendien zijn er wetten die voorschrijven welke ingredienten wel en welke niet mogen worden gebruikt. Garanties geven voor pro dukten die dagelijks wor den gebruikt is desondanks niet mogelijk. Geen twee mensen zijn gelijk, hun huidreacties dus ook niet. Wat wel kan is de grootst mogelijke zorg besteden aan de samenstelling van cosmetica. Zo worden de produkten van Cover Girl, die exclusief door AH in Ne- derland worden verkocht, uitgebreid getest. Niet een keer, maar bij herhaling. Honderd mensen fungeren als vrijwilligers bij de tests. Erzit heel watachterdie woorden 'dermatologisch getest', die in kleine let- tertjes op elke verpakking zijn terug te vinden. Als ex tra veiligheid staan de in gredienten ook op die ver pakking vermeld. Wie aller gisch is voor een bepaalde stof kan dus in een oogop- slag zien of het produkt in kwestie geschikt is of niet. AllerHande 27

Allerhande | 1984 | | pagina 27