Nat of droog scheren: wie maakt die keuze? De vrouw, die meestal de inkopen doet, of de man, die zich in zijn leven gemiddeld 20.000 keer scheert? Wie de keus ook maakt, dat haren hardnekkig door blijven groeien is een feit. Sommige mannen leggen zich daar bij neer en la ten hun baard staan; anderen binden een levenslange strijd aan met de stoppels, bijge- staan door een heel arsenaal aan scheermiddelen. Dat was vroeger wel anders. Want vergis u niet, scheren is bijna zo oud als de mensheid. Lang voor het eeuwenlang gehanteerde barbiers- mes zijn intrede deed, hakte de prehistorische mens z'n baardha- ren al af met scherpe voorwerpen uit de natuur. Zo vader, zo zoon? Tegenwoordig kijkt een jongen doorgaans wat de badkamer te bieden heeft als de eerste snor- en baardharen uitbotten. Veel jon- gens volgen het voorbeeld van hun vader. Nat scheren, met zeep en mes, of droog, met een elektrisch apparaat: vaak is dat in eerste in- stantie een onbewuste keuze. Een natscheerder zal de proef op de som willen nemen als hij een elektrisch apparaat cadeau krijgt. Een droogscheerder daarentegen stapt misschien over op 'nat' als zijn apparaat de geest geeft. Nat en droog combineren kan ook, zij het niet in een scheerbeurt. Is een baard zo zwaar dat ie in de loop van de dag als een schaduw de wangen gaat verduisteren, dan is een snoerloos apparaat handig: 's ochtends nat, 's avonds droog. Bij een normale baardgroei maakt het overigens voor het resultaat weinig uit of u nat scheert dan wel droog. Op het ogenblik zijn er in Neder- land vrijwel evenveel nat- als droogscheerders. Een paar jaar geleden waren de natscheerders met dertig procent nog flink in de minderheid. De verschuiving heeft vooral te maken met het 'lekker frisse gevoel' dat nat scheren geeft. Ook de spreiding van kosten - een elektrisch apparaat vergt een behoorlijke investering ineens - speelt een rol, evenals de ver- hoogde kwaliteit en het toegeno- men gebruiksgemak van nat- scheergerei. Het scheren begint met het op- brengen van scheerzeep met als doel de haren zachter en meegaan- der te maken. De baard wordt als het ware in de week gezet. Door de zeepmassa glijdt het mes (of het mesjesduo) bovendien gemakkelij- ker over de huid, wat de kans op uitschieten en verwonden ver- kleint. Scheerzeep is er in verschillende vormen, met of zonder kwast toe te passen. Voor zeep in een kuipje, tube of staaf is een scheerkwast nodig, waarmee je de zeep met een beetje water schuimig maakt. Snelscheercreme uit pot of tube kan zonder kwast direct op het ge- laat worden geschuimd. De verre- weg populairste scheerzeep komt uit de spuitbus: druk op de knop en kant-en-klare schuim (foam) spuit uit de bus. Een bus van 200 ml is goed voor een emmer vol schuim. Pre-shave wordt, maar lang niet door iedereen, gebruikt als voorbe- reiding op het elektrische scheren. Het maakt baardharen harder, waardoor de mesjes meer greep op de haren krijgen. Nieuwe ontwikkelingen Het oudste natscheerapparaat, een houder voor het zogenaamde dou ble edge-mesje (twee snijkanten) is nog niet in onbruik geraakt. Toch verliest het snel terrein aan het injector-systeembandjes ijzer met een snijkant worden van- uit een klein containertje in een houder geduwd. Voor een kleine revolutie zorgde het injector-systeem met twee mesjes ineen. Het eerste mesje trekt de baardhaar uit het haar- zakje, het tweede snijdt de haar af. De laatste vinding op natscheerge- bied is datzelfde dubbele mesje, maar nu zo geconstrueerd dat de kop - het houdertje - beweeglijk is. Daardoor volgt het de lijnen van het gezicht. Elk gelaat is min of meer heuvelachtig terrein; een flexibel mesje strandt minder snel in heuvel of dal dan een vast mes je. Hoe een mes over wangen en kirt dient te worden gedirigeerd is een Kiezen voor 20.000 keer scheren 16 AllerHande

Allerhande | 1984 | | pagina 16