v\-^ ir-Cj ft i Wilt u iets weten over produk- ten die bij AH te koop zijn of over andere zaken die u bij AH tegenkomt? Schrijf het ons: AllerHande, Antwoord- nummer 250, 1500 VC Zaan- dam. Vermeld in de linker bo- venhoek van briefkaart of en velop: AHA! Vragen die voor een groter publiek interessant zijn worden in deze rubriek gepubliceerd. Alle briefschrij- vers krijgen persoonlijk ant- woord. Graag wil ik weten in welke vloeistof haarkammen en -borstels voorzien van echt varkenshaar of nylon het beste gereinigd kunnen worden. IJ. van E. te Utrecht Wij adviseren u de kammen en bor stels een nacht in een lauwwarm sopje van een biologisch inweekmid- del te laten staan. Dan zult u het vuil de volgende dag gemakkelijk kunnen verwijderen In welke produkten zit geen paprika? De laatste tijd wordt paprika in steeds meer voedingsmiddelen ge- bruikt. Ik ben er echter allergisch voor. Kunt u mij aangeven in welke soepen, zoutjes, ketchups, mayonai- ses, ragouts en soorten vlug-klaar vlees pertinent geen paprika is ver- werkt, ook niet in gedroogde vorm? Mevr. M. B. te Pijnacker Sinds eind december 1982 is het ver- plicht om op alle voorverpakte le- vensmiddelen aan te geven welke in- gredienten in het produkt zijn ver- werkt Daarom kunt u voor wat be- treft soepen, zoutjes, ketchups, mayo- naises, ragouts e.d op het etiket of de verpakking lezen of er al dan niet pa prika in is verwerk t Voor zover het vlug-klaar vlees be- treft adviseren wij u om dit maar lie- ver niet te kopen als u allergisch bent voor paprika. In deze artikelen wor den namelijk kruidenmelanges ver- werkt, waarvan paprikapoeder veelal deel uitmaakt Opgevoed op het Zeeuwse platteland vraag ik me af hoe tegenwoordig kar nemelk ontstaat. In mijn jeugd ging de voile melk de kamton in, waar de afscheiding boter-kamemelk ont- stond. Deze karnemelk was tamelijk dik vloeibaar en behoorlijk zuur. Te genwoordig wordt de melk afge- roomd. Wat overblijft is melk met een zeer laag vetgehalte die niet meer te kamen is. Toch verkoopt men 'karnemelk'. Hoe zit een en an- der in elkaar, want als ik 'karnemelk' koop voel ik me een beetje 'geflest'. J. M. te Middelburg Op vakantie in Luxemburg kochten wij een pak karnemelk. Wat was dat een openbaring vergeleken met wat we hier voorgeschoteld krijgen. Ro- mig, gebonden en met een prima smaak zoals we die ons nog herinne- ren van voor de Tweede Wereldoor- log. Waarom kunnen de melkfabrie- ken hier niet een dergelijk kwaliteits- produkt leveren? Mevr. A. P. - N. te Amsterdam Hoewel, onder invloed van allerlei technische ontwikkelingen, de pro- duktie van karnemelk wel enigszins is veranderd ten opzichte van vroeger, hebben zich de laatste jaren geen veranderingen meer voorgedaan. Sinds 25 jaar komt de bereiding van karnemelk erop neer dat melk met een vetgehalte van minimaal 0,4% ge- durende een twintigtal seconden wordt gepasteuriseerd op een tempe- ratuur van 92° C. Aan die melk wordt vervolgerts een zuursel toegevoegd, dat ervoor zorgt dat karnemelk zijn specifieke smaak krijgt Het zuursel bestaat uit een speciaal samenge- stelde cultuur van verschillende bac- teriestammen. De melk en het zuur sel worden daama gedurende 20 uur op 2l°C bewaard, waama de karne melk wordt verpakt Het Neder- landse Melkbesluit schrijft voor dat karnemelk een gezuurde melk is met een vetgehalte van minimaal 0,4% en maximaal 1%. Dat de karnemelk in Luxemburg een andere smaak zou hebben kan o.a. door de volgende factoren komen: de karnemelk heeft een ander vetper- centage; men gebruikt bij het enten een andere melkzuurbacterie; de koeien worden bijgevoerd met krachtvoer wat uiteindelijk invloed heeft op de smaak van de melk. Gezien de zeer grote afname van deze melk (wat toch duidt op het feit dat deze aan de wens van de klant voldoet) is er voor onze leveranciers vooralsnog geen aanleiding om in de produktielijn een wijziging aan Q brengen. Graag wil ik van u weten wat u be- doelt met 'voedingszuur1 dat bij de in- gredienten op potten jam wordt ge- noemd. Wat is dat precies? Mw. M. H. - van S. te Oss Voedingszuur is een aanduiding voor een groep stoffen zoals citroenzuur. Het toevoegen van voedingszuur doet men om twee redenen. Enerzijds wordt het gebruikt als conserverings- middel, anderzijds geeft voedingszuur een frisse smaak aan het produkt De laatste reden is eigenlijk wel de be- langrijkste. gk Kunt u mij vertellen hoe ik basterd suiker zacht kan houden? Ik heb van alles geprobeerd: in de zak, in een trommel, in Tupperware, op een warme en op een koude plaats, maar niets hielp. Vooral de bruine basterd is na verloop van tijd praktisch niet meer te gebruikea Mevr. M. van den B. - S. te 's-Graven- hage Uw problemen met basterdsuiker kunnen worden voorkomen als u deze suiker in een wat vochtige omgeving bewaart. Uitdroging veroorzaakt na melijk het hard worden van basterd suiker, evenals dat het geval is met rietsuiker. Hoe maak ik kammen schoon? Waar is de karnemelk van vroeger? Wat is voedingszuur? Hoe houd ik basterdsuiker zacht? 62

Allerhande | 1983 | | pagina 62