ALLERLEI fM&S de vriezer Txjomstam in Champagne en andere mousserende wijnen Zo maar wat 'weetjes' Gist, het zout1 in de pap Actie tegen onvermijdelijke vlekken 59 Dat klinkt gek: een boomstam in de vrie zer, maar met een Buche de Noel kan het. Letterlijk is een buche een houtblok voor het vuur, en een bu che de Noel is een extra groot blok. Maar het is ook een verrukkelijke ijstaart in de vorm van een boom- stammetje, bestaande uit chocolade en vanille room- ijs.Kunt u zo uit de vriezer op tafel zetten. Wilt u liever zelf uw lieve lingstoetje met ijs maken, dan kunt u zich in ieder ge- val tijd besparen door een liter kant en klaar roomijs als basis te nemen. Of va nille roomijs met een warme chocoladesaus en u Alleen champagne uit de streek Champagne, in de buurt van de Franse stad Reims, mag die naam dragen. Die streek is klein, dus is de hoeveelheid champagne beperkt en mede daardoor de duurste van de mousserende wij nen. ?cii NrjuLuiu nam iiica'lltti'M Voor het maken van cham pagne wordt een proces ge- volgd dat ook kan worden toegepast op wijnen uit an dere streken. Die wijnen worden dan gemaakt vol- gens de 'methode champe- noise'. Ze worden tot de beste in hun soort gere- kend. De essentie is dat bij champagne en wijnen die de vermelding 'methode champenoise' op het etiket mogen voeren het koolzuur op natuurlijke wijze in de ties ontstaat. Bij de meeste (goedkopere) belletjeswij- nen wordt het koolzuur la ter aan de wijn toegevoegd. Voorbeelden van 'belletjes- wijnen' die al dan niet op natuurlijke wijze tot borrelen zijn gebracht vin mousseux, Schaum- wein, spumante, petillant, perle, Sekt. Overigens: u mag knallen met de kurk ter verhoging van de feest- vreugde, maar het hoorfeigen- lijk niet. Voorzichtig de kurk uit de ties laten glij- den, en hem een beetje te- genhouden, dat is de me thode. Nog even het geheugen op- frissen: brut is droog en demi sec iets zoeter van smaak. hebt een verrukkelijke Dame Blanche. Een grote ronde ijstaart kunt u extra feestelijk ma ken door er voor hij op tafel komt sterretjes in te prik- ken. Licht uit, sterretjes aan: succes verzekerd. En sterretjes zijn'koud vuur', dus de taart smelt niet. Nieuw zijn dezil- verkleurige sliertjes die zo leuk staan in de kerstboom, gemaakt van kunststof. Tot nu toe werd er voornamelijk lood in ver- werkt, maar nu zijn ze van vinyl gemaakt. Het engelenhaar van AH is Voor het bakken van brood (dus ook kerst- brood), oliebollen en appel- flappen is gist even onmis- baar als het zout in de pap. Er zijn drie soorten gist: verse gist, gedroogde gist en gist voor de brouwer. Bij de droge gist is er ook weer verschil: een soort die moet worden opgelost, en een soort die zo door het meel kan worden gestrooid. Gedroogde gist is gecon centreerd, de helft van de genoemde hoeveelheid verse gist in recepten is vol- doende. Per 100 gram bloem moet 2 a 3 gram ge droogde gist worden toege voegd voor elk gistdeeg of beslag. van een soort die v&el.min- der prikt op de handen. De appels die in de kerst boom worden gehangen om de takken wat meer uit te buigen symboliseren de appel der kennis uit het pa- radijs. De duivekater vindt zijn oorsprong in een offer- brood, aanvankelijk in de vorm van een kat (duivels- kater), later wat eenvoudi- ger in de vorm van een scheenbeen, als universele vervanger van dierenoffers. Mistletoe zie je steeds meer in Nederland. Het is een plant die met vele mythen wordt omringd. In Enge- land mag men elkaar kus- sen onderde mistletoe, re- den waarom de plant vaak wordt opgehangen op een plek waar veel 'verkeer' is. Bijvoorbeeld boven een deur waar je vaak doorheen moet. Het is bijna onvermijde- lijk dat een kaars wel eens lekt (vooral als hij op de tocht staat) of dat er on- danks zorgvuldig inschen- ken wijnvlekken op het ta- felkleed komen. Een wijnvlek moet onmid- dellijk worden aangepakt. Bekende methode is direct heel veel zout op de vlek strooien. Zout houdt van vocht en zuigt de wijn op. Als het zout goed is opge- droogd, kunt u in de meeste gevallen de hele vlek met een borsteltje wegvegen. Nog beter helpt het bestrijden van een rode-wijnvlek door er witte wijn op te doen. Kaarsvet zo veel mogelijk wegkrabben met de botte kant van een mes. De laat- ste hardnekkige plekjes verdwijnen als u op de vlek toilet- of keukenpapier legt en met een warm strijkijzer op het papier strijkt. 0 Het harde vet wordt zacht en trekt in het papier. Herhalen tot de vlek verdwenen is.

Allerhande | 1983 | | pagina 59