Laken als kersttafellaken Zuinig bakken warme maaltijd? Laat het ons weten: AllerHande, Antwoordnummer 250,1500 VC Zaandam. Vermeld in de linkerbo- venhoek van briefkaart of envelop 'Uitgerekend'. De beste ideeen worden geplaatst. Bent u een beetje uitgekeken op de papieren kerstloper of het kerst- tafelkleed, maak dan uw eigen kerst- kieed van een lakea Koop een laken in een kleur die u mooi vindt en die goed bij uw servies past. Verder neemt u gekleurd band in twee ver- schillende breedtes voor een leuk ef fect. Goede combinaties zijn: een geel laken met turquoise lint, of een wit laken met roze, blauwe, gele, of - heel sjiek - met zilver- of goudkleu- rige bandjes. De werkwijze is simpel Leg voor u de linten vastzet het laken op uw tafel om te bepalen waar ze moeten ko- men Naai op het laken twee keer twee linten vlak naast elkaar in de lengte en twee keer twee linten in de breedte. Of laat ze diagonaal over het laken lopen Kies garen in een con- trasterende kleur, bijvoorbeeld in de kleur van het laken Haal de bandjes er na de Kerst af en gebruik uw kleed weer als laken Of is het misschien een idee voor een permanente uit- breiding van uw tafelgoed? of gasbranders. Draai de knop van de oven ca. 7 mi- nuten voor het einde van de baktijd uit en laat het gerecht er nog 15 mi- nuten instaan Verwarm de oven niet langer voor dan nodig is. Zorg ervoor dat uw ovengerecht zo goed als klaar is voor u de oven aandoet Bent u een enthousiaste bakker of bakster, dan zal de oven deze maand intensief worden gebruikL Energie is duur; wie met verstand bakt kan meer uit de oven halen voor hetzelfde geld. Hier volgen wat energietips: Bak, als u toch een diepvriezer hebt, eens twee cakes in plaats van een en stop er een in de vriezer. Maakt u aardappelpuree, verzin of zoek in een kookboek dan een bijpas- send groente- of vleesgerecht, dat ook in de oven kan worden klaargemaakt. U heeft dan alleen de oven nodig die u toch al moest gebruiken voor het opwarmen van de aardappelpuree, en niet ook nog eens andere kookplaten de lepel en strooi >^1^ er wat van over de schijfjes appel. Dek de boterhammen af met een plak kaas. Laat de kaas onder de hete grill smelten. Leverworstfantasie Prakgfc stukje leverworst met een vork Roer er een geraspt uitje en een lik tomatenketchup door en u heeft een heel smakelijke smeer- worst. Linzenschotel Engeltjesvla Prijs: ca. f 2,00 per persoon Linzenschotel 400 g linzen, 50 g zuurkoolspek in blokjes, 1 flinke prei, 1 winterwortel, 1 theelepel basilicum, 1 eetlepel bloem, 1 blikje tomatenpuree. Week de linzen een paar uur. Kook ze met wat weekwater ca. 50 minu- ten. Bak de blokjes spek in de braad- pan langzaam uit. Was intussen de prei en snijd ze in ringen van ll/2 a 2 cm breed. Schil de winterwortel, snijd hem in plakjes en die weer in blokjes. Maak de knoflook schoon. Schep als het spek glazig ziet de rin gen prei en de blok jes winterwortel erdoor en pers het teentje knoflook erboven uit. Roer tot slot de basilicum erdoor. Voeg een scheutje water toe en laat de groenten gaar worden. Meng dan de linzen zonder weekvocht erdoor. Roer de bloem door de tomatenpu ree en voeg het mengsel al roerend toe. Laat alles even pruttelen tot het vocht gebonden is. Engeltjesvla halve liter vanillevla, 1 bakje ma- gere kwark, 4 eetlepels marmelade of andere jam. Roer de kwark door de vanillevla en verdeel die over 4 schaaltjes. Gar- neer de via met de marmelade. 57

Allerhande | 1983 | | pagina 57