Kalkoen 'Alsace' Of het nu wild, vlees, vis of gevogelte wordt, of u nu kiest voor vegetarisch of voor 'niet te zwaar': u geniet meer van uw eigen kerstdiner als u een paar zaken vooruit regelt. De vijf feestelijke kerstmenu's op de volgende pagina's zijn voorzien van een gedetailleerd werkschema, aan de hand waarvan u gemakkelijk uw draaiboek kunt maken. Heeft u gekozen voor een bepaald menu, rekening houdend met uw eigen voorkeuren en die van uw gas- ten, dan kunt u meteen al aan de slag. Maak een boodschappenlijst waarop u aangeeft wat u nu en wat u later wilt inkopen. De verse produk- ten het laatst. De wijnen kunt u met een al uitzoeken. Die zijn er ook op het ogenblik al te kust en te keur. Overweeg eens een plankje in uw voorraadkast leeg te maken, ruimte te maken in een la in de diepvriezer en een koel plekje voor de wijn te re- serveren. Op die plaatsen bewaart u de boodschappen voor de kerstda- gen. Controleer het tafellaken dat u wilt gaan gebruiken. Vooral witte tafella- kens willen nogal eens gelig worden van het lang in de kast liggen. Een akelige verrassing op het moment dat u de tafel wilt gaan dekken. Nu kunt u het nog wassen en op uw ge- mak strijken. Ook lange tijd niet gebruikt servies- goed, zoals grote schalen of feestelij ke, weinig gebruikte glazen, krijgen wel eens een beetje aanslag. Daar- voor geldt hetzelfde: van tevoren even naar kijken en zonodig schoon- maken. Vergeet op de dag van het diner niet de wijnen te verzorgen. De witte wijn koel zetten, de rode in de kamer halen om op temperatuur te laten ko- men. Bouillon met reepjes omelet 2 eieren, peper, zout, 2 eetlepels melk, 1 eetlepel bieslook, 2 eetle pels peterselie, klontje boter of margarine, 1,2 liter bouillon van soepvlees. Voorbereiden: eieren met peper, zout, melk, bieslook en peterselie loskloppen. In een kleine koekepan een klontje boter smelten en 2 dunne omeletjes van de eieren bak- ken. Omeletjes oprollen en in reep jes snijden. Bereiden: Omeletreepjes over 6 borden verdelen. Bouillon aan de kook brengen, over de reepjes schenken en direct serveren. Voorbereidingstijd: ca. lOminuterT Bereidingstijd; ca. 10 minuten Prijs p.p.ca.f 1,10 Kalkoen gevuld met zuurkool 1 kalkoen, peper, zout, 100 g ontbijtspek (plakjes), 1 appel, 750 g wijnzuurkool, 2 eetlepels preisel- beerencompote (uit potje), 100 g boter of margarine. Voorbereiden: kalkoen droogdep- pen en van binnen met peper en zout bestrooien. Spek in reepjes snijden. Appel schillen en raspen. In koekepan helft van spek zachtjes uitbakken. Zuurkool, appel en prei- selbeerencompote toevoegen en al- les goed doorscheppen. De buik- holte van de kalkoen met de zuur kool vullen. Overgebleven zuurkool eventueel opwarmen en apart bij de kalkoen serveren. Bereiden: kalkoen met peper en zout inwrijven. In grote braadpan boter of margarine verhitten en hierin de kalkoen random lichtbruin braden. Rest van het spek toevoe gen en de kalkoen in ca. iy2 uur op een middelmatig vuur met de dek- sel op de pan gaar braden. De kal koen regelmatig keren. Voorbereidingstijd: ca. 20 minuten Bereidingstijd: 1 uur en 40 minuten Prijs p.p.: ca.f 4,20 Gestoofde peertjes l>/2 kg stoofpeertjes, >/2 liter water, 1 kaneelstokje, 100 g gelei- suiker, 3 kruidnagelen, stukje ci- troenschil. Bereiden: Peertjes schillen, kleine heel laten, grote halveren en klok- huis verwijderen. In pan peertjes met water, kaneelstokje, geleisui- ker, kruidnagelen en citroenschil aan de kook brengen en 2 a 3 uur zachtjes laten koken. Warm of koud serveren. Bereidingstijd: 2i/2 a 3 uur Prijs p.p.ca. f 0,85 Aardappelpuree-rozetjes iy2 kg aardappelen, zout, 1 dl melk, 50 g boter of margarine, 1 ei, nootmuskaat. Voorbereiden: aardappelen schil len, wassen en ca. 25 minuten in wa ter met zout koken. Afgieten, melk, boter en ei toevoegen en er met de stamper een smeuige puree van maken. Op smaak brengen met zout en nootmuskaat. Bereiden: grill voorverwarmen. Puree warm maken en in spuitzak doen. Op ingevet bakblik rozetjes spuiten. Rozetjes onder de grill snel lichtbruin laten kleuren. Voorbereidingstijd: ca. 35 minuten Bereidingstijd: ca. 15 minuten Prijs p.p.: ca.f 0,60 4 Gast aan eigen kerstdiner

Allerhande | 1983 | | pagina 4