GOED VOOR DE SPIJSVERTERING, ZO 'I Lang getafeld? Ga dan nog even met z'n alien een frisse neus halen en kijk omhoog. Juist op een onbewolkte winter- avond is de hemel op z'n mooist. Maar lees eerst dit artikel. Dan kunt u uw gezelschap tot gids zijn bij deze speurtocht door het heelal. Cassiopeia, Andromeda, Betelgeu- ze, Berenice, Capella, de Pleia- den, zoveel namen die klinken als een gedicht. U hebt ze gehoord en gelezen. U weet dat het namen van sterren en sterrenbeelden zijn. Maar waar ze precies staan en hoe ze er- uit zien, dat weet u niet. U weet mis- schien dat Orion bezongen wordt als het mooiste sterrenbeeld aller tij- den. Maar u weet niet waar Orion staat. Wist u dat in Orion in heldere win- temachten met het blote oog de be- roemde Orionnevel te zien is? Die nevel is een resultaat van de oeme- vel waaruit het hele heelal ooit is voortgekomen. Als u naar die Orion nevel kijkt, ziet u een nieuwe wereld voor uw ogen ontstaan. Om een beetje thuis te raken in de sterren boven ons hoofd, hebt u alleen de twee bij dit artikel afge- drukte sterrenhalfronden nodig. U vindt er de helderste sterren op, zo- als die in de tweede helft van de- cember tussen 8 en 11 uur's avonds aan de hemel staan. U moet er natuurlijk wel rekening mee houden dat het om heel kleine afbeeldingen gaat van de gi- gantische koepel. Vooral aan de randen is er sprake van verteke- ning. Daarom be- ginnen we ook met het midden- deel van het eerste halfrond, waar de Poolster staat, de Kleine Beer, en rechts daaronder de Grote Beer. Startpunt: de Poolster Die Grote Beer is vermoedelijk het bekendste sterrenbeeld. Een andere naam ervoor is: de Wagen. U vindt er een afbeelding van op de vlag van Alaska. Dat komt omdat Alaska in het barre noorden ligt binnen de poolcirkel en de Grote Beer is een van de allemoor- delijkste sterren beelden. Op Alas ka's vlag ziet u nog De vIa& een grote ster extra in de rechter bovenhoek: dat is de Poolster die pal boven de noordpool van de aarde staat. Zoals iedereen weet, draait de aarde in 24 uur om haar as. Zou u de denkbeeldige as die van noord- tot zuidpool loopt in_ gedach- ten buiten de aarde verlengen, dan raakt-ie in de nachthemel op een haartje na de Poolster. Anders ge- zegd: de hele hemelkoepel draait en het vaste middelpunt daarin is de Poolster. Het vinden van de Poolster is sim- pel, want de onderlinge positie van Grote Beer en Poolster staat op Alaska's vlag juist aangegeven. Dui- delijk is op de vlag te zien dat de Grote Beer op een trekwagentje lijkt. Trekt u op de afbeelding nu een denkbeeldige lijn langs de achter- kant van de wagen omhoog, dan raakt die lijn de Poolster. U ziet dat de afstand tussen de twee achterste sterren van het wagentje ongeveer 'n kwart is van de afstand tussen het sterrenbeeld en de Poolster. Zo is't in werkelijkheid ook. De Poolster is makkelijk te vinden door in het noorden de Grote Beer op te zoeken en de beide achterste sterren 'naar boven' te verlengen. De Grote Beer is groter Zeven sterren schijnt de Grote Beer zo op het eerste gezicht te tellen. In werkelijk heid zijn het er veel meer. Let maar eens op de middelste ster uit de 'staart' van de beer. Op de afbeelding is dit de tweede ster van links. Staat u onder een wolkenloze hemel en hebt u goede ogen, dan kunt u zien dat er vlak bij deze fel oplich- tende ster een kleiner sterretje staat. Eeuwenlang heeft deze dub- belster bij natuurvolken de functie van ogentest gehad. Wie het 'bijster- retje', Ruitertje genaamd, kon zien, had prima ogen. Met de apparatuur waarover de sterrenkundigen nu beschikken, is een interessante ontdekking gedaan./*^ De grote ster blijkt een combinatie te zijn van drie sterren die om el- kaar heen wentelen. Hoe wonderlijk het klinktkijkt u naar deze ster dan ziet u met Ruitertje mee vier ster ren die in een ingewikkeld krachten- spei om elkaar heen draaien. En het licht dat u waameemt, is tachtig jaar onderweg geweest. (Een gek idee: als deze sterren vandaag zou- den ophouden te schijnen, zouden we ze toch nog tot over tachtig jaar kunnenblijvenzien!) Een reus met kuren Veel mensen denken dat de ster ren jaar in, jaar uit met dezelfde heiderheid stralen. Dat is niet waar. Er is een groot aantal sterren waar- bij de lichtkracht aan schommelin- gen onderhevig is. Geleerden hebben^ ontdekt dat het ritme van die%>( schommelingen uiteen loopt van een paar uur tot enige honderden da- gen. Met het blote oog kunt u aan de heldere he mel de ster Noord van Alaska PERSEUS CASSIOPEIA VOERMAN GIRAFFE HAGED IS Poolster ZU'AAS GROTEBEER DRAAK KLEESE LEEUV LEEUW m/ACHTHQNDEN

Allerhande | 1983 | | pagina 32