ALLERLEI 1 i, Sjaal tegen frituurlucht 'Bevroren' kaarsen branden langer De kerstboom kwam 'bij Lobith' ons land binnen Dennegroen kunt u uit uw eigen kamer halen Feestelijke broden lekker en langer houdbaar 29 Kerstbroden en kerst- stollen bevatten een mengsel van vruchten, spijs, krenten, rozijnen, no- ten en sukade. Behalve lek- ker maken die vulsels het brood ook langer houd- baar. De hoge concentratie aan suiker heeft een conserve- rende werking. Het brood of de stol kan daardoor in een goed gesloten verpak- king wel een maand lang goed blijven. De noten en de spijs in de kerststol hebben ook een symbolische betekenis: de noten en de amandelen (waar de spijs van wordt gemaakt) staan met hun harde doppen en zoete pit voor de geheimen en moei- lijkheden in het leven. Ukunt voorkomen dat u nog uren nadat u in de keuken hebt gestaan bak- en braadluchtjes met u draagt door voordat u de keuken induikt even een flinke sjaal om uw haarte draperen. Het is toch zonde van dat mooie feesthaar als het na het oliebollen bak- ken volkomen naar het fri- tuurvet ruikt? Toch nog 'keukenhaar' on- danks deze voorzorgsmaat- regel? Neem dan uw toe- vlucht tot een frisse lotion. Lotion ontvet en parfu- meert. Door de alcohol ver- dampt de vloeistof snel en wordt uw haar niet echt nat. j et is goed om erop te letten of u stearine of paraffine kaarsen koopt. Paraffine heeft olie als ba sis en is zachter. Stearine, op basis van dierlijk of plantaardig vet, is harder. Stearine kaarsen kunt u doorgaans herkennen aan het feit dat de pit losser en dikker is dan bij paraffine kaarsen. Paraffine kaarsen ruiken bovendien ietwat. In de winkel kunt u op de ver- pakking kijken; daar staat op om wat voor soort kaar sen het gaat. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is zeer te- vreden over de AH stearine •fkaarsen, gefabriceerd door Liljeholmens. De huishoud- en gothische kaarsen kre- gen het goedkeuringsstem- pel, het groene zegel. Een praktijkproef wees uit dat de kaarsen voldoen aan hetgeen op de verpakking a_. staat. i Als u uw kaarsen voor het T| branden een paar uur in de diepvriezer legt, branden ze langer en gelijkmatiger. J a, de kerstboom is uit Duitsland tot ons geko- men. In het jaar 1605 werd er - voor zover men kan nagaan - voor het eerst een gesignaleerd in Straatsburg, toen nog Duits gebied. Hij zag er niet veel anders uit dan onze hui- dige kerstboom: versierd met noten, vruchten, kaars- jes en glimmende voorwer- pen. De gewoonte om 'eeuwig' groen in huis te halen zo rond de tijd die wij nu kersttijd noemen, is overi- gens nog veel ouder. Men hoopte op die wijze de zon te helpen eerder te verschij- nen. Het plaatsen en optuigen van de kerstboom is van oorsprong een heidens ge- bruik, waartegen de kerken zich aanvankelijk hebben verzet. Inmiddels is de kerstboom ingepast in het totale kerst- gebeuren. De manier waarop de meeste gezin- nen dat vieren is een ver- menging van heidense en christelijke gebruiken, die wel bij meer traditionele feesten te zien is. Een kerstboom is een natuurprodukt. Soms zitten er rare takken aan die de boom er niet fraaier op maken. Dan moet er worden getrimd, gecoif- feerd. De takken en takjes die u verwijdert om een mooiere boomvorm te krij- gen kunt u heel goed ge bruiken in tafeldecoraties. Op sommige plaatsen ko- men de decoraties het best tot hun recht: in het mid den van de tafel, als kleine takjes op de servetten, tus- sen de bloemen. in een kandelaar gestoken tegen de kaars (oppassen als de kaars kleiner wordt dat het takje niet in brand raakt), als versiering op de voet van een glas.

Allerhande | 1983 | | pagina 29