CHIC Op de kleine foto's v.l.n.r.: de sinaasappels krijgen achtereenvolgens een waslaagje, worden op grootte gesorteerd, in netjes verpakt en klaarge- maakt voor transport. Op de grote foto's: De Chico's worden zorgvuldig met de hand geplukt. Plaatselijke planters bekijken de nieuwe oogst. der ultraviolet licht wordt zelfs ge- controleerd of de sinaasappels mis- schien een klein inwendig kneusje hebben. De capaciteit van het bedrijf is in- drukwekkend. Er zijn drie pak- en sorteerstations die gezamenlijk 500.000 kilo sinaasappels per dag kunnen verwerken. Ondanks die grootschalige aanpak wordt iedere sinaasappel als een vorst behandeld. Nadat hij met een speciaal schaartje van de boom is geknipt, wordt een Chico in de pak- stations van alle stoffigheid ont- daan. Hij krijgt een echt bad en vervolgens een keurige nadouche. Daama worden de sinaasappels voorzien van een heel dun waslaag je, dat ze beschermt tegen stof, bacterien en uitdroging. Er wordt ook nog op grootte gesor teerd. Van bijvoorbeeld de acht maten navels die er zijn, worden er vier voor de Chico geselecteerd. De maten 3 en 4 worden in baaltjes verpakt, 5 en 6 komen in de netjes. Driekwart van al die sinaasappels gaat voorverpakt en voorgeprijsd op reis. Speciaal voor de Chico is een duidelijk verpakkingssysteem ontwikkeld. Handsinaasappels wor den verpakt in rode netjes, perssi- naasappels in groene. Voor de extra grote maten sinaasappels en Cle mentines bestaat de verpakking uit handige draagtassen. Een ander as pect van kwaliteit is versheid. Die wordt verkregen door de aanvoer- lijnen kort en de cyclus tussen pluk en aanbieding aan de Nederlandse consument zo kort mogelijk te hou- den. De sinaasappel die op maan- dag op een kleine plantage bij Cas- tellon is geplukt, wordt dinsdags na selectie en verpakking in de vracht- wagen geladen. Donderdags is-ie in Nederland. Vrijdags in de winkel. En in het weekend op tafel. ting aan de citrusbomen. Officiele Spaanse instanties geven daamaast informatie over wat er het ko- mende plukseizoen van nieuwe aan- plant is te verwachten. Voortdurend wordt gelet op markt- ontwikkelingen. Verkoopcijfers en onderzoek geven aan in welke rich- ting de smaak van het publiek be- weegt. En welke mogelijkheden zijn er dan om de telers zeer tijdig - dat is ettelijke jaren tevoren! - te motiveren om andere soorten te gaan kweken? Kan het seizoen waarin we van de Spaanse sinaas appels genieten worden verlengd? Is het mogelijk iets te doen met nieuwe soorten, die de inkopers uit Zaandam al in Califomie of in Australie zagen? In mei worden met de Spaanse partners de resultaten van het afge- lopen seizoen doorgenomen, wordt nagegaan hoe, en hoe snel kan wor den gereageerd op de gesigna- leerde tendenzen. Dit jaar is er weer meer vraag naar navelsinaasappels gekomen. Tegelijkertijd is de verkoop van Clementines zo sterk gegroeid, dat men probeert deze kleine Spaanse delicatesse ook nog na februari in de winkel te krijgen. Kwaliteitscontrole De Nederlandse consument krijgt dank zij de door AH-inko- pers al een jaar of twintig gehan- teerde kwaliteitsformule jaar in jaar uit een hoogwaardig produkt aangeboden. Voor het merk Chico heeft de Spaanse handelspartner, het exportbedrijf Martinavarro, zelfs een driedubbele selectie inge- voerd. Niet alleen wordt het fruit van de beste boomgaarden gekocht, maar ook worden in de eigen pak- huizen de vruchten tweemaal gese lecteerd op volstrekte gaafheid. On- Een grote importeur als Albert Heijn houdt in Spanje continu de vinger aan de pols. Samen met de Spaanse exportrelatie wordt voortdurend de selectie op soort en kwaliteit bewaakt. Al twintig jaar voert AH zijn eigen citrushuismerk Chico. In Valencia en omstreken worden vroeg in het jaar, als de meeste sinaasappelbomen bloeien, ae oogstverwacntmgen, prijsstellin- gen en beleveringsmogelijkheden doorgesproken. Plus alles wat daar maar bij te pas komt: de verpak king, de etikettering, de transport- schema's. De mensen uit Zaandam overleg- gen met plaatselijke informanten hoe het fruit er bij staat. Oogstver- wachtingen worden uitgesproken aan de hand van o.a. de vruchtzet-

Allerhande | 1983 | | pagina 23