Ze worden niet geverfd, niet op- geslagen en niet geplukt, maar geknipt met een klein schaar- Ae. Naranja's heten ze, ook wel Ci trus aurantium sinensis genaamd, of appeltjes-van-oranje. Sinaasap- pels dus. De mooiste en lekkerste sinaasap- pels liggen ruim rond de kersttijd - zeg van november tot april - in de winkel. Dan is het Spaanse citrus- seizoen op zijn hoogtepunt. En juist die Spaanse sinaasappel wordt in Nederland sterk gewaardeerd. Meer dan 60 procent van de in Nederland ge- consumeerde sinaasap- pels is uit Spanje af- komstig. Als het op sinaasappels aankomt, wordt er in het land van Oranje wat afgegeten. Alle Ne- derlanders tezamen !»^rbruiken er jaarlijks ^B)'n 1.300.000.000. Familie van de bessen Sinaasappels en hun familieleden waaronder citroenen, grapefruits, mandarij- nen - zijn eigenlijk bes sen. Soms met een ste- vige, soms zelfs vrij harde schil. Ze rijpen uitsluitend aan de boom en kunnen ook het beste aan de boom wor den bewaard. Maar weer niet te lang, want dan drogen ze uit. Zijn ze geplukt, dan stopt het rijpingsproces. Door bewaren na de pluk worden ze dus niet - zoals bij sommige an- dere vruchten het geval is - be- ter van smaak, zoeter of rijper. Sinaas appels mogen daarom ook beslist niet te vroeg worden geplukt. Vaak wordt verondersteld dat alleen rijpe sinaasappels mooi oranje zijn. Maar de kleur zegt daarover niets; ook een groene sinaasappel kan volkomen rijp zijn. De verandering van kleur ontstaat door min of meer sterke tempera tuurver- schillen tijdens de laatste weken op de plantages. De tempera- tuur, overdag dan nog ruim 20 graden Celsius, daalt's nachts tot rond 5 gradenHierdoor worden de bladgroenkorrels in de schil af- gebroken, waardoor andere kleur- houdende stoffen - het oranje-rode caroteen - de overhand krijgen. Het is dan ook een fabeltje dat si naasappels worden geverfd Zijn de verschillen tussen dag- en nachttemperatuur klein, dan blijft de verkleuring praktisch uit. Om diezelfde reden zijn de aan het be gin van het seizoen geplukte Spaanse mandarijnen, de Satsu- mas, vaak nog wat aan de groene kant. Datzelfde geldt voor sinaasappels uit gebieden waar de verschillen tussen dag- en nachttemperaturen heel gering blijven, bijvoorbeeld Cuba en Brazilie. De uit die landen afkomstige (pers)sinaasappels heb- ben door de daar optre- dende hoge temperatu- ren niet alleen een vrij harde schil, maar mis- sen vaak - ook als ze volkomen rijp zijn - het prachtige, voile oranje uit Spanje. Zuidoost-Azie bakermat Citrusplanten zijn een typisch cul- tuurgewas. In de loop van ettelijke duizenden jaren zijn ze opge- kweekt, behoed, gaan- deweg beter en kundi- ger verzorgd en vere- deld. Spanje is nummer drie in de rij van de al- lergrootste producen- ten. Amerika is num mer een. Brazilie neemt de tweede plaats in. Japan is een goede vierde. En toch zijn ze geen van alle de baker- mat van dit aangename plantengeslacht. Dat is namelijk Zuidoost- Azie, waar verschei- 21

Allerhande | 1983 | | pagina 21