ALLERLEI Het 'toe-ste toetje': Irish Coffee Laat u niet met een 'kluit' in het riet sturen De beste wensen maal 121.400.000 Juist nu volop gedroogde zuidvruchten Lekkere restjes bestaan wel m rish Coffee is eigenlijk het 'toe-ste' toetje, want je drinkt het na het toetje. Irish Coffee bestaat uit whiskey, sterke hete koffie, licht geslagen room en bruine suiker. Er wordt al- tijd een lepel bij gegeven, maar eigenlijk behoort de koffie niet te worden omge- roerd. Ze wordt geserveerd in hoge, speciale Irish Cof- fee-glazen met een voet. Welke koffie is nu het meest geschikt? Dat hangt uiteraard van uw smaak af. In ieder geval moet ze sterk en geurig zijn. De AH kof fiesoorten die het best ge- bruikt kunnen worden: Mokka, een dessertkoffie die wat geuriger is en meer geschikt om's avonds te drinken, en ook wel Perla mild, een smakelijke koffie- melange, Deze koffiesoorten lenen zich ook uitstekend voor het maken van French cof fee: u gebruikt dan Cognac in plaats van whiskey. Vorig jaar hebben we met z'n alien 121,4 miljoen kerst- en nieuw- jaarskaarten verstuurd. De PTT verzond er zelf ook nog zo'n 5,5 miljoen met goede wensen en goede raad. Het ging er daarbij vooral om de mensen te at- tenderen op het juiste ge- bruik van de postcode. In de drukke tijd voor Kerst werken bij de posterijen meer dan duizend vakan- tiekrachten om te zorgen dat de goede wensen op tijd op hun bestemming zijn. Het sorteren op post code is vrij snel onder de knie te krijgen, dus is het van belang die te gebruiken als u wilt dat uw kaart op tijd aankomt. Een record uit 1982: op 21 december werden niet min der dan 12 miljoen kaarten verwerkt, in maar een dag( dus. Kerstbomen met kluit willen niet altijd aar- den, tot grate teleurstelling van de goedbedoelende ko- pers die vanwege hun mi- lieubewustzijn vaak iets meer geld betalen voor de 'kluit'. Soms is de kluit niet groot genoeg en zijn de wortels beschadigd. Goed opletten bij aankoop of de wortels niet kapot gestoken zijn. De schrik van de vrieskoude naar de warme kamer, ge- volgd door de schok van de warme kamer weer naar buiten, doet de boom ook geen goed. Voor en na la- ten acdimatiseren in bij- voorbeeld garage of kelder, kan de boom helpen overle- ven. Het beste is het een boom te kopen die al vanaf z'n prilste bestaan is ge- kweekt in een container een soort emmer met gaatjes. Ook verdient het aanbeveling de boom in die container in de tuin te zet- ten, en hem in het voorjaar te verpotten in een ruime- re. ten van wild en gevogelte. Ook de krenten en rozijnen in het kerstbrood behoren tot de zuidvruchten. Bij het drogen wordt het vochtgehalte van de vruch- ten drastisch verminderd, maar van de waardevolle bestanddelen zoals vitami- nen en mineralen gaat maar weinig verloren. De smaak wordt ook gecon- centreerder, en daarom zijn gedroogde zuidvruchten zo geliefd in combinatie met sterk smakende gerechten. De nieuwe oogst van zuidvruchten vindt plaats in oktober. In de cember kunt u daarvan ruimschoots profiteren. Van oudsher begeleidt een tutti frutti-compotegerech- Sommige mensen han- gen de theorie aan dat er van lekkere dingen geen restjes bestaan: als het lek- ker is gaat het op. Maar, we hebben allemaal maar een maag en zijn ons bewust van onze lijn. Waarom wordt er dan zo vaak te veel gekookt? Om- dathetakelig is alserte weinig zou zijn voor onze gasten. We willen het hen aan niets laten ontbreken. Gevolg soms houd je toch van het allerheerlijkste feestdiner een beetje over. Voor vlees, vis en gevogelte is er een prima manier om restjes te verwerken, name- lijk in ragout of in een kro- ket. Heerlijk als lunchge- recht, borrelhapje, voorge- recht of extraatje wat later op de avond. Ragout kan goed worden gebruikt in (kant-en-klare) pasteitjes, in gezellige oven- vaste schelpen, in een uitgehold broodje. Kroketten of bitterballen serveren met mosterd en servetje.

Allerhande | 1983 | | pagina 19