i Als de een komt, gaat de ander. 's Avonds samen eten is er vaak niet meer bij. Een situatie die speciale eisen stelt aan degene die voor de maaltijd moet zorgen. Wie om zich heenkijkt, ziet de eetge- woonten in Nederland veranderen. Er worden niet alleen heel andere dingen gegeten dan een tijd geleden, ook de re- gelmaat waarmee, en de omstandighe- den waaronder men eet zijn sterk ge- wijzigd.Een toenemend aantal Neder- landers schittert door afwezigheid aan het ontbijt. Een nog veel grotere groep verschijnt thuis niet meer aan de lunch- tafel. Binnen een en hetzelfde gezin wordt het twaalfuurtje op verschillende plaatsen tegelijk gebruikt. En ook het gezamenlijk aan tafel gaan voor de warme maaltijd is al lang niet meer zo vanzelfsprekend als het is geweest. Is het eten in gezinsverband dus op zijn re- tour? Onderzoeken wijzen duidelijk in I deze richting.Het leven is drukker, dy- namischer, onregelmatiger geworden. Het eerste gevolg was dat de warme jnaaltijd van's middags naar's avonds yerschoof. De tijden dat vrijwel iedere man dicht bij huis werkte en tussen de middag met vrouw en kinderen de maaltijd nuttigde zijn al lang voorbij. En zo is er ook hoe langer hoe meer verandering in de eetgewoonten in het weekend gekomen. Werkende vrouwen, vrouwen met uit- huizige hobby's, sociale verplichtingen, speciale interesses doorbreken het tra- ditionele beeld al even hard als drukke, onregelmatig thuiskomende mannen of mannen die zo weer weg moeten. Met opgroeiende kinderen is het vaak niet veel anders gesteld. Sportclubs, ballet- les, feestjes of emstiger bezigheden ver- storen regelmatig het avondlijk tafelen. Hoewel op verschillende tijdstippen eten doorgaans kostenverhogend werkt, zijn er voor een modem gezin toch ver schillende manieren om de gevolgen daarvan te beperken. Door vooruit te denken, in te spelen op voorspelbare situaties. Want ook al ko- men de gezinsleden ongeregeld thuis, u kunt bijvoorbeeld best gebmik maken van de lagere prijs van vlees in kilover- pakkingen. Hiemaast leest u hoe u drie dagen lekker van zo'n kilo-aanbieding kunt eten. En toch elke dag weer an ders. Vindingrijk koken voor onge r

Allerhande | 1983 | | pagina 4