Trots op buitgemaakte prooi Kopjes geven: uit liefde of uit inhaligheid? Een goede maaltijd op z'n tijd, een eigen plek in huis en een rustig leven: als u uw kat die drie zaken kunt ga- randeren, zal uw huisgenoot een prettig leven leiden. Wilt u ook echt contact met uw kat hebben, dan moet u zich in haar 'lichaamstaal' verdiepen. Is uw kat in een goed humeur? Dan loopt zij met een fraaie sluipgang door het huis, met het topje van haar staart waaierend in de lucht, de oren omhoog en de snor gespitst Ze zal haar nagels scherpen (liefst aan een krabpaal!), spelen en ravotten, en het zonnetje opzoeken voor een dutje. Een echte huiskat weet ook precies wanneer ze eten krijgt. Zekerheids- halve laat ze meestal al een tijdje van tevoren weten dat zij trek heeft door zo om uw benen te strijken en te draaien dat u bijna over haar strui- kelt. Dat opdringerige gedrag gaat gepaard met kopjes geven, een geraf- fineerde gevoelsuiting die ze niet al- leen uit genegenheid hanteert, maar ook om u ertoe aan te zetten haar datgene te geven wat ze van u wil hebbea Hebben u en uw kat een goede ver- standhouding, dan doet zij als het even kan mee met wat u doet. Dan gaat ze opgewekt op de krant zitten die u net zit te lezen, dan gaat ze in de wol hangen waarmee u aan het breien bent, dan probeert ze u te 'hel- pen' met het opvouwen van zo'n grote papieren boodschappentas. Het toppunt van tevredenheid uit uw kat door te gaan spinnea Ligt ze bij u op schoot dan wil dat nog wel eens gepaard gaan met het 'kneden', het ritmisch uitzetten en intrekken van de nagels van de voorpotea Al ligt uw kat vaak te dutten, in haar hart blijft ze een jager. Boos worden op uw kat als zij u vol trots haar prooi komt laten zien is zinloos. Het dier heeft zulke diepgewortelde instincten dat die niet weg te straffen zija Leg u er maar bij neer en bestudeer eens een tijdje het jachtgedrag van uw kat. Katten die dat niet van hun moe- der hebben geleerd, zullen hun prooi nooit een dodelijke beet geven. Een kat iets afleren is niet makkelijk. Slaan en schelden heeft geen zia Aanleren gaat het best bij jonge katjes door ze dingen voor te doea U zet ze bij de krabpaal (zodat ze uw bankstel met rust laten), wijst ze hun slaapplek (zodat ze niet aan uw dek- bed wennen), enzovoort. Wilt u een wat oudere kat iets afleren, dan kunt u haar direct na de overtreding het best in haar snuit blazea Dat vindt ze beslist heel vervelend. In heel ex treme gevallen wil een vol glas water dat u over haar heen giet, mits dat op heterdaad gebeurt, ook wel helpea Maar hopelijk hoeft u niet te vaak dergelijke rigoureuze maatregelen te nemen en verstaan u en uw kat el- kaar goed genoeg om het niet zo ver te laten komen. handen en voeten'

Allerhande | 1983 | | pagina 37