Pas op als een kat echt boos wordt Heeft een kat het minder naar haar zin, dan laat zij dat ook duidelijk merken. Ze gaat of demonstratief op een veilige afstand zitten, of ze gaat rusteloos heen en weer lopen. Als ze boos is, slaat ze fel met de staart op de grond of zwaait hem met venijnige slagen heen en weer. De oren liggen dan plat in de nek. Nog een stadium verder krijgt ze een 'dikke staart': de staart gaat omhoog en wordt wel twee tot drie keer zo dik als normaal. Daamaast trekt het dier een kromme rug. In zo'n situatie is het maar beter de kat niet aan te raken, zelfs niet als u wilt voorkomen dat ze een stevige knokpartij met een soortgenoot aangaat. Heel voorzichtig een krant tussen de ruziemakers neerzetten (zodat ze elkaar niet meer zien) helpt in zo'n geval nog het beste. Is het gevecht al begonnen, dan blijkt het gebruik van de plantespuit een goede remedie. Een kat die zich wast voelt zich thuis Zodra een kat in een voor haar nieuwe omgeving voor het eerst haar vacht gaat likken voelt zij zich op haar gemak. Tijdens die 'was- beurt' worden ook loszittende haren verwijderd. Bovendien likt de kat op die manier vitamine D op en maakt ze zichzelf enigszins water- afstotend. Die opgelikte haren ko- men er overigens ook weer uit. Als ze er last van krijgt gaat ze gras eten om het braken op te wekken en zo de onverteerbare haren weer kwijt te raken. Vlooien en mij ten gaan bij voor- keur rond de kop zitten, want daar kan een kat zelf niet bij. Als een kat vlooien heeft merkt u dat doordat zij voortdurend zit te krabben. Aar- zel dan niet om een vlooienbandje aan te schaffen, omdat al dat krab ben erg vermoeiend is en het dier er op den duur lusteloos van wordt. De vacht van uw kat kunt u verder als een soort barometer voor haar gezondheid beschouwen. Een ge- zonde kat heeft een glanzende vacht die mooi strak aansluit. Als de vacht vaal en mat wordt en niet vrij snel weer opknapt kan er iets mis zijn met de voeding (gebrek aan vitaminen?), maar er kan ook sprake zijn van een inwendige kwaal. Op onderzoek dus! Oren werken tijdens de siaap als 'radar' Zelfs als een kat slaapt verraadt ze haar stemming. En slapen doen kat- ten veel: ze besteden er tweederde van hun leven aan! Daarbij passen ze zich aan aan het ritme van hun baas. Een kat van een werkende baas zal dus meer overdag slapen en's mor- gens en's avonds actief zijn. Slaapt een kat zittend, dan is zij van binnen toch waakzaam. De oren zijn voortdurend in beweging. Slechts een beperkt aantal geluiden wordt omge- zet in actie. Als u bijvoorbeeld een blikje kattevoer open maakt of met een pak kattebrokjes rammelt, dan is dat voor uw kat vrijwel zeker een sig- naal om wakker te worden en naar u toe te lopea Ligt uw kat helemaal op haar zij met de ogen stijf dicht, dan is zij in een diepe slaap verzonken. Dat doet ze dan ook alleen in een zeer vertrouwde omgeving, waar ze zich helemaal veilig voelt. Aan de oren - die uw kat in alle richtingen als een soort radar kan draaien - kunt u in het algemeen ook de stemming van uw kat aflezea Een kat die boos is draait de oren naar achterea Als zij op onderzoek is spitst zij de oren hele maal naar voren. Wordt er een uurtje gesoesd, dan hangen ze 'op half ze- ven'. Een bange kat toont haar angst ook met haar oren: die liggen dan plat op het hoofd. t praat met 'ha 36

Allerhande | 1983 | | pagina 36