GOEDE GEBITVERZORGING Het klinkt misschien gek, maar goede gebitverzorging begint in de wieg. Sterker nog: maatregelen tegen tandbederf hebben bij een tandeloze zuigeling al zoveel invloed, dat het kind er het hele leven plezier van zal hebben. HET HELKGEBIT De bescherming van het gebit kan niet vroeg genoeg beginnen, zelfs al voordat de eerste melk- tandjes zijn doorgekomen. Zuige- lingen en kinderen van een jaar mogen dagelijks een fluortablet, kinderen van twee jaar twee, van drie jaar drie en van vier jaar en ouder vier. Dat het toedienen van -fluoride ontzettend belangrijk is, is onlangs nog aangetoond in een uitgebreid onderzoek onder schoolkinderen door de Nij- meegse tandheelkundige drs. H. Ruiken. Ga liefst al met de kinderen naar de tandarts als ze een jaar of twee zijn. Aan die 'witte jas' kun- nen ze dan vast een beetje wen- nen. Zodra er een tandje is, kan een kind vertrouwd worden gemaakt met de tandenborstel (klein met zacht haar). Al zal vader of moe- der de eerste jaren nog met poet- sen moeten helpen, het is heel be langrijk dat het voor het kind een dagelijkse routine wordt. Vervang de borstel om de drie maanden. Zorg voor niet te agressieve tand- pasta met fluor. HETVOLWASSEN wenhoek ontdekte drie eeuwen geleden al dat in plak talloze bac- terien leven. Ook mensen met kronen en jackets krijgen met plak te maken, al zijn gaatjes voor hen dan verleden tijd. Poet- sen blijft dus essentieel; minstens een keer per dag (en dan voor het slapen gaan) heel grondig, twee keer is nog beter, en het best is na iedere maaltijd. Naast poetsen is tandenstoken en flossen (met tandzijde de ruimte tussen de tanden en kiezen schoonmaken) aan te radea Houd uiteraard uw gebit onder controle bij de tandarts; die repa- reert het niet alleen, maar corri- geert ook uw poetsgewoonten en haalt tandsteen weg. Voor die laatste behandelingen kunt u te- genwoordig ook naar de mondhy- gieniste. Nog wat concrete tips: roze-witte of roze tandpasta is niet aan te ra- den, omdat u dan nooit ontdekt of uw tandvlees bloedt. De beste tan- denstokers zijn driekantig en van een soepele houtsoort die niet gauw breekt of splijt. Tandzijde (flos) is er met een lichte waslaag en zonder was; zodra de draad gaat pluizen is het tijd voor een nieuw stuk. Gebruik voor het poetsen een zachte of middel- harde borstel met lange steel. HET KUHSTGEBIT Ruim een derde van alle Neder- landers van 16 jaar en ouder heeft een kunstgebit. Natuurlijk is mondhygiene ook bij een kunstge bit nog wel degelijk belangrijk. Dagelijks het gebit reinigen hoort er dus bij. Sommige mensen doen dat gewoon met een tandenbor stel of een speciale gebitsborstel, anderen leggen het gebit's nachts in een glaasje water met een bruistablet om aanslag weg te ha- len. Als de kaak dusdanig is geslonken dat het gebit minder goed past, of als u wondjes in het tandvlees be- speurt, moet u naar de tandarts. Zo niet, dan hoort er toch elke twee jaar controle plaats te vin- den. Ook tussen gehemelte en gebit moet de mond brandschoon zijn. Poets daar dus ook. Gebruik voor verkleurde tanden eens een poets- middel voor kunsttanden, het ge bit knapt ervan op. Tenslotte een tip: reinigt u uw gebit altijd boven de wastafel? Dan altijd de stop erin en een laagje water in de wasbak. Breken als gevolg van vallen is dan uitgesloten! Het volwassen of blijvend gebit breekt door vanaf het vijfde tot zesde jaar. Het wisselen gaat door tot op ongeveer dertienjarige leeftijd. Een gaaf en gezond gebit loopt toch voortdurend risi- co's. Dat komt door tand- plak, een wittige substantie die zich random de tandhals nestelt, het tandvlees aan- tast en uiteindelijk de ele- menten loswrikt uit de kaak. De Nederlandse weten- schapper Anthoni van Leeu- Wilt u meer informatie over gebitverzorging, dan kunt u zich wenden tot de Stichting Goed Gebit, Columbusplein 9, 1057 TS Amsterdam, (020)122390.

Allerhande | 1983 | | pagina 29