ALLERLEI Jan Brusse ontdekt goede onbekende wijnen Parity's volgen mode op de voet Jonge thee is het lekkerst Herfstbloemen toch't hele jaar te koop een frisse. droge witte Loire- wijn. La Claverie: een mild droge rode wijn uit het Gi- rondegebied. La Tourde France: een voile, fluweel- zachte rode wijn uit de Co tes du Roussillon. Collioure: een frisse, fruitige rode wijn uit Perpignan, Coteauxde Jan Brusse, Frankrijk- kenner bij uitstek, is in zes Franse wijngebieden op zoek geweest naar goede, maar minder bekende en betaalbare wijnen. Over zijn speurtocht heeft hij een in- teressant boek geschreven. Vol wetenswaardigheden, gesprekken met plaatselijke wijnboeren, boeiende be- schrijvingen en tips. Als be- wijs van de klasse en de ver- schillende karakters heeft Jan Brusse uit elkvandeze zes gebieden een wijn gese- lecteerd en in een pakket samengebracht. Het resultaat van zijn speur- werk mag er zijn. Cheverny: Pierrevert: een vriendelijke rode wijn uit Zuid Frankrijk. Cotes du Luberon: een evenwichtige, frisse droge witte wijn uit de Cotes du Rhone. Deze zes wijnen zijn, als pakket compleet met het boek van Jan Brusse en een replica van een zeldzame kurketrekker uit de 17-de eeuw, alleen verkrijgbaar bij AH. n( hitflrkkiiiiiMvi kxir'tlunilvaiiiK'uij UVf.R Jarenlang is het aanbod van panty's nogal be- perkt geweest. Daar is snel verandering in gekomen. Momenteel is er een zoda- nige keus in kleuren en kwa- liteiten, dat bij vrijwel ledere modekleuren bijna alle soorten kleding een pas- sende panty is te vinden. Dit jaar verscheen de 'sheer- panty' op de markt, een rag- fijne glanzende panty. En de trend naar duurdere (en vaak ook f raaiere) panty's lijkt zich nog wel even voort te zetten. De kleuren wor- den daarbij steeds belangrij- ker. Dit najaar ligt het accent op de herfstbos-tinten en op grijs in talloze schakerin- gen. Ook zwart en diverse nuances in rood, met name in de dikkere kwaliteiten. doen het goed. Thee is gevoelig voor vocht, aromaverlies en geuroverdracht. Daarom be- staat de verpakking van thee uit karton, papier of stanniool (tinfolie) en cello- faan. Dat geeft samen een uitstekende bescherming. Maartoch... na verloopvan tijd zal de kwaliteitvan de thee langzaam maar zeker achteruit gaan. Sla dus nooit een grote voorraad in en bewadV uw thee liefst in een blikje dat u goed kuntafsluiten. Nog een tip: koop thee alleen in een winkel die goed loopt. Dan weet u zeker dat uw thee nog jong, geurig en dus het lekkerst is op het moment dat u hem drinkt! Van oorsprong heeft elke b bloem zijn eigen bloei- tijd.Zo zijn chrysanten en asters typische herfstbloe men. Toch kunt u deze prachtige snijbloemen vrij wel het hele jaar door ko- pen. Dat komt doordat de mens heeft ingegrepen in het natuurlijke groei- en bioeiproces. In een kas kan het klimaat perfect wor- den geregeld, waardoor Jde plant eigenlijk een beetje bedot wordt. Het ver- ,schil in bloem is ook duide- lijk te zien. De spontaan bui- ten bloeiende herfstchry- sant is kort van steel en heeft een gedrongen bloem. De zogenaamde jaarrond- chrysant, die in kassen wordt gekweekt, is langer van steel. Bovendien zijn er verschillende varieteiten zoals de spinchrysant Momenteel komt er ook steeds meer vraag naar de chrysant als pot- plant. Die is er in wit, geel, roze, oranje, rood en pur- per. Hij vraagt een lichte standplaats zonder direct zonlicht, liefst een plekje. Als u de uitgebloeide bloe men verwijdert en de plant (regel)- matig water geeft, hebt u lang plezier van deze fleurige huisgenoot! 27

Allerhande | 1983 | | pagina 27