Meer koel en wit op warme feestjes Wij Nederlanders maken thuis veel werk van gezellige avond- jes. Op zulke avondjes drinken we steeds vaker wijn. Vaker bijvoor- beeld dan aan tafel. In wijnlanden als Frankrijk, Spanje en Italie is het pre- cies andersom. Daar wordt juist tij- dens de maaltijd de meeste wijn ge- schonken. En als er avondjes te vie- ren zijn, dan komt er minder vaak wijn op tafel. Fransen, Spanjaarden en Italianen laten geen maaltijd zon- der wijn voorbijgaan. Meestal drinken ze dan een eenvoudige tafel- of land- wijn. Die smaakt er uitstekend bij, zo- als u misschien zelf tijdens een vakan- tie hebt kunnen ervarea Neem de proef op de som Zou u zo'n wijn thuis op een feestje serveren, dan zou u dat lelijk kun nen tegenvallen. Neem zelf maar eens de proef op de som. Drink een eenvoudige landwijn eerst als aperi- tief en schenk'm daama bij de maal tijd aan tafel. Is die wijn als aperitief nogal wrang, dan kan hij aan tafel veel beter smaken en soms zelfs heel lekker zijn. Dat komt doordat de ge- waarwording die de wijn op tong en gehemelte oproept door het eten gun- stig wordt bei'nvloed. Een eenvoudige tafel- of landwijn be- vat over het algemeen veel zuren en is daardoor 'hard' van smaak. Dat gaat heel goed naast de maaltijd, maar zonder culinaire begeleiding kan het op een teleurstelling uitdraaien. Wijnen waar veel zuren in zitten, zijn voor een avondje dus minder geschikt. Uit de Bordeaux- en Loirestreek ko- men wijnen, die iets meer zuren be- vatten dan de meeste andere Franse wijnen. De verbouwgebieden liggen in een gematigd klimaat. Daardoor zijn de druiven bij de pluk wat onrijper dan elders in Frankrijk. Gevolg: tij dens het gistings- en rijpingsproces ontwikkelen de zuren zich meer. lets dat de wijnen juist geschikt voor de maaltijd maakt, terwijl die zuren ook nodig zijn om van een wijn een goede bewaarwijn te maken. Zuidelijke wijnen Als aperitief, voor een verjaardag of een gezellig avondje is een wijn uit een zuidelijker streek meer aan te raden. De druiven wor- den daar rijper geplukt, waardoor de wijn een zachtere smaak krijgt. Dat geeft u en uw gasten meer mogelijk- heden om ongedwongen te genietea Provence De witte wijn is in opmars. Er wordt in ons land net zo veel wit gedronken als rood. Een paar jaar geleden maakte witte wijn nog geen derde deel uit van het totale wijnverbruik. De stijging wordt vooral veroorzaakt door de toenemende voorkeur voor wit's avonds en op feestjes Zulke momenten zijn goed voor 75% van alle wijnen die Nederland importeert. Voor zo'n avondje doet u beslist een goede keuze als de wijn uit de vol- gende streken of Ianden afkomstig is: Cotes du Rhone, Minervois, Beaujou- lais, Languedoc, Corbieres, Roussillon, Provence, Italie of Spanje. Dit geldt zowel voor de witte als voor de rode wijnen uit deze gebieden. Elzasser wijnen Een uitzondering op deze regel vor- men de wijnen uit de Elzas. Een tamelijk noordelijk gebied waar bijna uitsluitend witte wijnen vandaan komen. Sommige wijnen als Gewiirz- traminer hebben een kruidige, voile smaak. Heerlijk op een feestje zijn ook de zachtere Pinot en Sylvaner, Edelzwicker en Riesling. Deze wijnen hebben meestal meer zuren en doen het daarom ook goed bij de maaltijd. De uit Duitsland afkomstige witte wij nen zijn een tikkeltje aan de zoete kant en slaan meestal goed aan bij de smaak van de beginnende wijndrin- ker. Krijgt u gasten van wie u niet ze- ker weet of ze van wijn houden, dan is het altijd makkelijk om een fles Duitse wijn in de koelkast te hebben. LEKKERE HAPJES Bli WIJN Welke temperatuur? Rode wijnen zijn het lekkerst op kamertemperatuur (ca. 17 gra- den Celsius). Deze temperatuur komt tegenwoordig eerder in de slaapkamer voor dan in de woonka- mer. Daar is het over het algemeen warmer dan 17 graden. Een Bordeaux-wijn vraagt om een ho- gere temperatuur, maar toch niet meer dan 18 a 19 graden. Een Beaujo- lais of Cotes du Rhone mag daarente- gen best iets koeler worden gedron ken. Een witte wijn is het lekkerst als hij koel, maar niet te koud is. Eenvou dige wijnen mogen een uurtje in de koelkast. Betere wijnen liefst in een koelemmer, A eventueel met wat ijsblokjes. Ook bij een zachtere wijn kunt u 's avonds best iets lekkers presente- ren. Franse en/of Hollandse kaas past er uitstekend bij, maar het kan veel verrassender. Leuker en exclusiever maakt u het wanneer u kaas uit een- zelfde streek ldest als waar de wijn vandaan komt. Bijvoorbeeld Mini ster bij Elzasser wijn, Provenpaalse geitekaas bij wijnen uit de en Gorgonzola bij Italiaanse wij nen. Streekgerechten zijn nog verrassender. Denk eens aan pizza of lasagne bij Italiaan se wijnen, aan olijven en inkt- vis bij Spaanse wijnen, aan Quiche Lorraine bij Elzassers of aan een salade nicoise (met tonijn) bij wijnen uit Zuid-Frankrijk.

Allerhande | 1983 | | pagina 23