Net het etiket venaadt iedere ;f ttm on SPANJE Vino de mesatafelwijn, denominacion de origin: wijn van bepaalde kwaliteit uit een om- schreven gebied, seco: droog, semi-seco: lichtzoet, semi-dulce: lichtzoet, dulce: zoet, cava: mousserende wijn, embotilladopar: gebotteld door. ITALIE Vino da Tavola: eenvoudige tafel wijn, D.O.C.: Denominazione di Origine Controllata: wijn van een betere kwaliteit uit een op het etiket ver- meld gebied, secco: droog, amabile: lichtzoet, dolce: zoet, spumante: mousserende wijn, imbottigliato da: gebotteld door. DUIXSLAND^ Tafelwein: eenvoudige tafelwijn, Qualitatswein Bestimmtes Anbau- gebiet: wijn van redelijke kwali teit, Qualitatswein mit Pradikat: de betere Duitse wijn, vergelijkbaar met AC. in Frankrijk, trocken: droog, halbtrocken: lichtzoet, Kabinett: betere kwaliteit wijn, Spatlese: iets zoete wijn, gemaakt van rijpere druiven, Auslese: lichtzoete wijn, Beerenauslese: zoete wijn, Erzeugerabfiillung: gebotteld op de wijngaard, Bereich: is het gebied van, alle kwaliteitswijnen vanaf het predikaat Q.BA moeten een A.P. (Amtliches Priifungsnummer) hebben. VERRASSENDE WIJNEN VOOR WEINIG GELD Zowel in Frankrijk als daarbuiten liggen minder bekende wijngebie- den die toch goede wijnen produ- ceren. Een voordeel van die ge- ringere bekendheid is een lagere prijs in vergelijking met dezelfde kwaliteit wijn uit een bekend ge bied. De volgende wijnen vallen onder de genoemde categorie en zijn zeker de moeite van het pro- beren waard. Frankrijk Rode wijnen uit het Rhone-gebied: Coteaux du Tri- castin, Crozes Hermitage, Gigon- das, Coteaux du Pierrevert, Cotes du Luberon. Andere rode wijnen: Coilioure (omgeving Perpignan), Cotes du Roussillon (Zuid-Frankrijk). Witte wijnen uit de Loire-streek: Chevemy, Vin de Pays du Jardin de la France. Italie Bardolino (rood, Garda- meer), Valpolicella (rood, Vero na), Soave (wit, Verona). Spanje Valdepenas (rood, omge ving Madrid), Jumilla (rood, om geving Valencia). Portugal Gatao (wit). Bulgarije Tamianka (wit). Joegoslavie Zilavka (wit, omge ving Mostar). Oostenrijk Falkensteiner Griiner Feltliner (wit). De smaak van een bepaald soort wijn is altijd iets minder voorspel- baar dan van de meeste andere dranken. Toch zegt het etiket erg veel over de inhoud van de fles. Verdiep u in de 'geheimtaal' van het etiket en mogelijke teleurstel- lingen zullen u worden bespaard. Op het etiket van een fles wijn staan naast de naam ook aandui- dingen van kwaliteit, soort en her- komst. Op alle wijnetiketten, uit welk land ze ook komen, treft u bovendien de naam van de botte- laar aan, de importeur of diens zo- genaamde HPA-nummer, een persoonlijk registratienummer. De wijnproducerende landen han- teren verschillende omschrijvin- gen voor begrippen die soms het- zelfde uitdrukken. Om daaruit wegwijs te kunnen worden, zetten we ze van de vier belangrijkste landen voor u uiteen. Vin de table: eenvoudige tafel wijn, Vin du pays: eenvoudige wijn uit een bepaalde streek, V.D.Q.S.: Vin Delimite de Qualite Superieure: betere wijn uit een bepaald omschreven district, A.C.: Appellation Controlee: wijn van goede kwaliteit uit een om schreven gebied, brut: droog, wordt gebruikt voor mousserende wijnen, secdroog, dus niet zoet, demi-sec: half droog, lichtzoet, vin doux, vin liquoreux: zoete wijn, vin mousseux: mousserende wijn, mise en bouteille: gebotteld, mise d'origine: gebotteld in het gebied van oorsprong, negociant: handelaar Vino da. Tavola 9SI®N

Allerhande | 1983 | | pagina 19