MELANGEU GEEN DAG HETZELFDE Proeven, ruiken, mengen en keuren. Met de grootste zorg en vakkennis stelt de theemelangeur uw favoriete theemelange samen. Soms uit wel tientaUen verschillende soorten, die eerst met elkaar moeten 'huwen'. Pas na zo'n bruiloft van een dag of tien heeft uw thee namelijk de evenwich- tige geur en smaak die u van een be- paald merk thee verwacht. Theeplukken is handwerk, dat voor- namelijk door vrouwen wordt ge- daan. Machinaal oogsten is onmoge- lijk. Daarom worden de struiken op een hoogte van ongeveer 120 cm ge- snoeid. Zonder ladder plukt het nu eenmaal wat gemakkelijker. Maar dan nog komt er veel handigheid en zorg bij kijken. Soms moeten alleen de bladknop aan de top en twee blaadjes daaronder worden geplukt, een andere keer drie of hoogstens vier blaadjes. Die groeien overigens wel weer vrij snel aan. In de Indiase provincie Assam elke week. Langs de hellingen van de Himalaya (waar o.a. Darjeeling-thee vandaan komt) duurt dat iets langer. Door het koelere kli- maat daar wordt de groei weliswaar geremd, maar neemt de kwaliteit toe. De theestruik groeit alleen in de (sub)tropen. De bekendste theelan- den zijn India en Sri Lanka (het vroe- gere Ceylon). Andere belangrijke theelanden zijn China, Indonesie en Rusland. Van blad tot thee Van elke vijf kilo geplukte thee- blaadjes blijft uiteindelijk maar een kilo echte thee over. Dat komt door de verschillende bewerkin- gen die de thee in de fabriek onder- gaat. Eerst moeten de blaadjes ver- welken en de helft van hun vocht kwijtraken. Daama worden de blade- ren gerold, zodat er sappen vrijko- men die op elkaar kunnen inwerkea Dat is het begin van de belangrijkste bewerking: het fermenteren. Dat is een soort broeiproces, waarbij smaak, geur en karakter van de thee ontstaaa De vochtige, bronskleurige thee gaat vervolgens een droogmachine ia Door het drogen worden de eigen- schappen vastgehouden, die tijdens het fermenteren zo zorgvuldig aan de thee zijn meegegevea Tot slot wordt de zwarte thee met schudzeven ge- sorteerd op bladthee en gebroken thee. Bekende soorten zijn Orange pekoe, Pekoe, Souchon, gebroken Orange pekoe en speciaal voor thee- zakjes fannings en dust (zeer fijn). Verpakt in houten kisten wordt de thee verscheept naar alle delen van de wereld. Proeven en rekenen Thee die zo van de plantage komt zou u waarschijnlijk helemaal niet lekker vinden. De ver- trouwde geur en smaak waaraan u zo gewend bent, worden verkregen door verschillende soorten te mengen. Dat is vakwerk dat je niet een, twee, drie leert, maar waarin je in de loop van vele jaren moet groeien. Dat kan maar op een manier: proeven, proe ven en nog eens proeven. De theeproevers van Albert Heijn in het proeflokaal te Zaandam bijvoor- beeld moeten elke week zo'n driehon- derd monsters uit alle delen van de wereld keurea Bovendien moeten zij goed kunnen vergelijkea De ene par- tij thee kan veel duurder zijn dan de andere, terwijl de kwaliteit toch de- .zelfdeis. Wanneer een monster aan alle eisen ivan kwaliteit en prijs voldoet, dan wordt geprobeerd de partij te kopen op de veiling in Calcutta, Djakarta, Colombo of Mombasa. Na aankomst in Zaandam worden er weer mon sters getrokken om te controleren of de kwaliteit niet is achteruitgegaaa Pas daama begint het 'echte thee- vak'. Constante kwaliteit Het samenstellen van melanges is eigenlijk het belangrijkste en moeilijkste werk om thee 'op smaak' te brengen. Thee en thee is twee. Niet een zending is gelijk. Elke pluk, zelfs op dezelfde plantage, is weer anders. U merkt daar niets van. Als u een nieuw pakje thee open- maakt, zijn geur en smaak precies dezelfde als van het vorige pakje. Dat is te danken aan het uiterst ontwik- kelde smaakvermogen van theeproe vers en melangeurs. Zij beoordelen monsters op uiterlijk, aroma, smaak en afschenk. Werk dat met veel ge- slurp en gespuug gepaard gaat. In een melange kunnen tientallen verschillende plantagesoorten zijn verwerkt. De melanges worden in grote silo's opgeslagen, zodat de soor ten op elkaar kunnen inwerken. Men noemt dat-het 'huwen' van de thee, een bruiloft die ongeveer tien dagen duurt. Daama gaat de thee verpakt naar de winkel. Van thee knap je op Thee is geurig, lekker en verkwikkend. En niet te vergeten goedkoop. Dat laatste was vroeger wel anders. Omstreeks 1600 werd voor het eerst een scheepslading thee in Nederland gelost. Alleen de zeer welgestelden konden de toenma- lige prijs van f 600,- per kilo op- brengea Men waardeerde thee niet alleen vanwege de geur en smaak, maar-men kende er ook bij- zondere heilzame krachten aan toe. Sommigen gingen zelfs zo ver te den- ken dat men langer zou leven door veel thee te drinken. Vooral de arts 14

Allerhande | 1983 | | pagina 14