ALLERLEI w Zomers fruit op nieuwe pizza Net als^ de Eskimo's: varen.vissen en vriezen Chocolademelk: van mager tot vol Olie verversen: zo gaat't gesmeerd! 'n Halve eeuw Dierendag PizzaS 11 De tegenwoordige vis- sersschepen mogen nog 20 modern zijn, eigen lijk gaan ze op dezelfde ma- nier te werk als de Eski mo's. Vis die direct na aan- voer moet worden geconsu- meerd, wordt in ijsscherven gelegd. Maar vis die voor la tere consumptie is bestemd wordt meteen onderdeks in gevroren. De Eskimo's con- serveren via hun 'natuurlij- ke' diepvriesmethode al eeuwen lang hun vis. In 1920 ontdekte de Ameri- kaanse wetenschapper Cla rence Birdseye de uitste- kende conserverende wer- king van de vrieskoude. Hij kreeg bij een Eskimo-familie vis te eten, die smaakte als vers, maar die toch al maan- den daarvoor gevangen was. Weerthuisgekomen, begon hij te experimente- ren. Zo ontdekte hij het ge- heim van snel diepvriezen. Hoe sneller voedsel onder extreem lage temperaturen wordt ingevroren, des te minder kristallen kunnen zich tussen de cellen vor- men. En des te minder wor den de eigenschappen en smaak aangetast. Tegenwoordig zijndiep- vriestechnieken zo goed ontwikkeld. dat alleen de echte kenner het verschil merkt tussen verse vis en diepvries. We eten met z'n alien jaarlijks zo'n 8 a 9 miljoen pizza's, een aantal dat nog steeds groeit. Niet zo verwonderlijk als u be- denkt dat er voor vrijwel iedere smaak wel een pizza is. Zeker nu naast de meer bekende pizza's de Pizza Con Frutta (letterlijk: pizza met fruit) erbij is gekomen. Ananas, perzik, kers en vos sebessen geven deze pizza Kopers van chocolade melk stonden voor- heen voor een moeilijke keus. Of een goed maar duur merk kiezen, of een goedkope chocolademelk die voor de kritische consu- ment echter ook kwalitatief onder de maat bleef. AH heeft een eind aan dit di lemma gemaakt door een nieuwe chocolademelk uit te brengen onder het eigen huismerk. Het is een com plete serie: vol, halfvol en mager. In een literkarton- verpakking, die gemakkelijk in de koelkast past. De po pulate halfvolle is ook te koop per 3 pakjes van 0,2 li ter. Natuurlijk met een rietje erbij, leuk voor de kinderen. Deze nieuwe chocolademelk is in kwaliteit te vergelijken met de beste merken. De prijs blijft daar echter ruim- schoots onder. De verpak- kingen zijn voorzien van een nieuwe voedingswaardewij- zer met meer informatie. een frisse, ietwat zoetige smaak. Dit zomerfruit be- vindt zich in het goede ge- zelschap van tomatensaus, kaas, stukjes tomaat, ham, uien, champignons en di verse kruiden. Een bijzon- der smakelijke combinatie. De Pizza Con Frutta draagt het AH-huismerk en kan vol- gens de gebruikelijke me- thode in het vriesvak een aantal maanden worden be- waard. Altijd makkelijk als u onverwachts bezoek krijgt. Van de diepvries via de oven op tafel kost niet meer dan twintig minuten. Wist u dat er in Neder- land bijna net zo veel katten en honden zijn als gezinnen? Vele van deze in totaal 3,3 miljoen viervoe- ters worden op 4 oktober ver- wend met ee, extra portie lekkers Want dan1 is het Dier< Toch hadden de initiatiefne- mers van Dierendag niet in de eerste plaats huisdieren op het oog. Op het interna- tionale congres van dieren- n beschermers, in 1933 in Italie (dus precies 50 jaar geleden), werd :toogd dat juist de dieren in de veeteelt er het slechtst aan toe waren. Om daar verandering in te brengen, werd Dierendag in gesteld. Men koos voor 4 oktober. Dat is de sterfdag van Franciscus van Assisi, heilige en dierenvriend. Hoe het ook zij: voor de 20 miljoen huisdieren en 80 miljoen boerderij- dieren zou het elke dag Dierendag moeten zijn! Zelf de olie van uw auto verversen is eigenlijk een klusje van niks. Dat gaat het best als de motor warm is. De olie is dandun- ner en zal er beter uit lopen. U zet eerst een opvangbak onder het carter. Met een sleutel draait u de aftapplug een paar slagen los. Daarna met de hand. De plug kan dan niet in de opvangbak vallen. Denkt u er wel aan dat de olie heet is, dus pas op uw handen! Als de afgewerkte olie uit het carter is gelopen, doet u een nieuwe pakkingring op de plug en draait deze weer stevig vast. Daarna draait u de olievuldop los en u giet de voorgeschreven hoeveel- heid olie in het carter. Vul- dop vastdraaien en oliepeil controleren. De olie mag niet boven het max-streepje op de peilstok komen.

Allerhande | 1983 | | pagina 11