IEKE VERSTRAETE cn ALLERHANDE/45 BISSCHOPSWIJN OLEEBOLLEN (20 stuks) APPELBEIGNETS (30 stuks) GEVULDE EIEREN SNEEUWBALLEN (25 stuks) JL FCEPTEN UIT QR00TM0EDER5 TIJD. schaaltjes over de tafel verspreid - leuk voor de kinderen. Het was een enorm suk^es! 'sMiddags had ik staan bakken, met de deur open en een muts op, en 's avonds alleen maar genieten. Een vrij vast Oudejaarspatroon had Ik: echt gegeten wordt er natuurlijk niet. Je hebt wat gesmeerde boter- hammetjes achter de hand voor wie echt honger heeft, maar je begint de avond toch altljd met chocolademelk en oliebolien. Die tover ik uit de oven, waar ik ze warm gehouden heb, want koude oliebolien - nee. Ik vind het afschuwelijk om een koude oliebol of appelflap te krijgen. Maar het begin is chocolademelk met een oliebol. Dat moet, vind ik. En later op de avond - want daar word je dan toch al goed vol van - bisschopswijn met appelbeignets. Altijd weer een beetje gekke kombi- natie, maar daar is het Oudejaars- avond voor. Maar o, de lucht van die bisschopswijn die in de loop van de avond door het huis gaat trekken... Van het voorzichtig opwarmen dus, want hij staat al klaar. Alles moet klaar staan, je moet niet de hele avond in de keuken bezig hoeven zijn. En na twaalven heb ik de tafel klaar met een verrukkelijke huzarensla met gevulde eitjes. Eerst een lekkere kop bouillon en dan de salade. De volgende ochtend koffie met sneeuwballen... zo wens ik iedereen een Gezellig Oudjaar en een Ge- lukkig Nieuwjaar!" in een kom. Maak een kuiltje in het bakmeel en breek het ei erboven. Schenk de melk of melk en bier in het kuiltje en roer het geheel met een mixer met garden vanuit het midden tot een glad en klontvrij beslag. Voeg desgewenst de vulling aan het beslag toe. Vorm met behulp van twee met olie ingevette eetlepels bol- len van het beslag en laat deze voor zichtig in het frituurvet glijden. Bak de oliebolien in ongeveer 8 tot 10 minuten gaar en goudbruin. Leg enkele lagen keukenpapier in een vergiet en laat de oliebolien hier- op uitlekken. Bestrooi de oliebolien voor het serveren met poedersuiker. 250 gram zelfrijzend bakmeel - mes- punt zout - 1 zakje vanillesuiker (5 gram) -1 ei - 2 dl melk, of een meng- sel van melk en bier - eventueel 75 gram vulling, bestaande uit krenten, rozijnen, sukadesnippers, stukjes ap- pel en gehakte noten - frituurvet - olie - poedersuiker Verhit het frituurvet tot er net geen damp afkomt (160°C). Zeef zelfrij zend bakmeel, zout en vanillesuiker 1 kleine sinaasappel, citroen of man- darijn - 8 kruidnagels - stukje pijp- kaneel - 50-60 gram suiker - 1 fles ro de wijn, bijvoorbeeld een eenvoudige Bordeaux - enkele schijfjes atroen. Boen de sinaasappel, citroen of man- darijn goed schoon en steek de kruidnagels erin. Doe de bestoken sinaasappel, het stukje pijpkaneel, de suiker en de wijn in een emaille pan en verwarm het geheel in de goed gesloten pan op laag vuur. Laat de wijn in ongeveer 1 uur tegen de kook aan komen. Neem sinaas appel en pijpkaneel uit de wijn en serveer de bisschopswijn zo heet mogelijk, in hittebestendige glazen met een schijfje citroen aan de rand van het glas. 8 stevige, zure appelen - 50 gram sui ker - kaneel - 250 gram zelfrijzend bakmeel - mespunt zout - 2 eieren - 2^6 dl melk, of een mengsel van melk en bier - frituurvet - poedersuiker Boor de klokhuizen uit de appelen, schil ze en snijd ze in dikke plakken Vermeng de suiker met kaneel en bestrooi de plakken appel hiermee. Verhit het frituurvet tot er een blauwe damp afkomt (180°C). Zeef bakmeel en zout in een kom. Maak een kuiltje in het bakmeel en breek de eieren erboven. Schenk 116 deciliter melk of melk en. bier in het kuiltje en roer het ge heel met een mixer en garden vanuit het midden tot een glad en klontvrij beslag. Voeg vervolgens al roerend de resterende melk of melk en bier toe. Wentel de plakken appel een voor een door het beslag en laat ze in het hete frituurvet glijden. Bak de appelbeignets in ongeveer 3 tot 4 minuten goudbruin. Leg enkele lagen keukenpapier in een vergiet en laat de appelbeignets hierop uit lekken. Serveer ze warm of koud, bestrooid met poedersuiker. 4 hard gekookte eieren - 100 gram zachte boter - zout - peper - paprika- poeder. Snijd de eieren in de lengte door en wip de dooiers eruit. Wrijf de dooiers door een fijne zeef. Snijd een klein plakje aan de onderkant van de ge- halveerde eieren af, zodat ze blijven staan. Vermeng de zachte boter met de fijngewreven eierdooiers en breng de eierboter op smaak met zout en peper. Vul de eieren met behulp van een spuitzak met een breed mond- stuk met de eierboter. Gameer de 75 gram boter - mespunt zout - 200 gram bloem gezeefd - 5-6 eieren - 75 gram vulling, bestaande uit krenten, rozijnen, sukadesnippers, stukjes appel en gehakte noten - frituurvet - M liter slagroom - 30 gram suiker - poedersuiker. gevulde eieren met wat paprikapoeder. U kunt de smaak van de eierboter varieren door er bijvoorbeeld 2 thee- lepels tomatenpuree en wat paprika poeder door te roeren, of 1 theelepel mosterd en 1 eetlepel geraspte oude kaas of wat zout en kerrie naar smaak. Verhit het frituurvet tot er net geen damp afkomt (160°C). Breng in een roestvrijstalen of emaille- pan 3 deciliter water met boter en zout aan de kook. Voeg de bloem in een keer toe en blijf roeren tot zich een deegbal vormt die als een bal van de bodem en de zijkanten van de i pan loskomt. Doe het deeg over in een kom en klop erde eieren een voor een door. H Blijf nog ongeveer 5 mi nuten kloppen tot het deegmooi glanzend ziet. Roer de vulling voorzichtig door het deeg Vorm er met behulp van 2 lepels kleine balletjes van en laat deze met niet te veel tegelijk in het hete frituur vet glijden Bak de sneeuwballen in ongeveer 10 minuten luchtig en goudgeel. Leg enkele lagen keuken papier m een vergiet en laat de sneeuwballen hierop uitlekken. Klop de slagroom met de suiker stijf. Knip een kleine opening m de sneeuwballen, vul ze met slagroom en bestrooi ze met poedersuiker

Allerhande | 1982 | | pagina 45