A De witte wijn komt op tafel. Louis van Dijk, rechtop, pakt het glas laag bij de voet - pink ietsje los - en proeft. "Hij mag nog iets hebben, ietsje koelet; maar dan is hij ook uitstekend!" Louis houdt van het spel met de wijn, maar hij kan er ook erg om lachen. "Als ik met Rogier van Otterloo ging eten en met de ober over de wijn begon - dan pakte Rogier de kaart om zich daarachter te verstoppen van ellende. Vanachter die kaart, onzichtbaar; vermaande hij me dan: "Lodewijk, houd op met die onzin!" Lachen. Louis van Dijk lacht veel. Hij ziet het leuke en het zotte om zich heen en geniet er zichtbaar van. "Wijn is prima. Weet je trouwens - ik wil niet flauw doen hoor; maar ik vind het ook onzin om er niet over te praten - dat die wijnen van de Vrienden van de Goede Wijn van Albert Heijn uitstekend zijn? Ze moeten daar voortreffelijke inkopers hebben, want ik bestel prima wijnen bij ze via dat krantje En ze zijn een stuk voordeliger - dat weet ik gewoon!' cn ALLERHANDE/40 De veertigjarige pianist vindt dat zijn leven de laat- ste jaren ordelijker en overzichteiijker is geworden. Zijn huwelijk met Hilda, zestien jaargeleden, is naar zijn zeggen een 'ongekend goeie gok' geweest "Zoiets is natuuriijk altijd een gok' zegt hij. "Eerst hebben we elkaar vier jaar als gekken op de huid gezeten met ruzie en trammelant en vanaf het mo ment dat we getrouwd zijn loopt het uitstekend. Zij heeft kennelijk een grenzeloos vertrouwen in mij, en ik leun op haar Ze is ijzersterk Je had dat moeten meemaken vroegei; zoals zij de zaken regelde. Zij was de manager - dat is ze tnoo- wens nog - en zij nam de telefoon aan. Ik deed dat niet meet; want ik ging altijd meteen in de foul Als ze zeiden: "Wfe willen zo graag dat u komt spe- len, maar we hebben bijna geen geld',' dan zei ik al: "Nou, dat is niet zo erg!' Terwijl dat natuuriijk wel erg was. Ik moest de kost verdienen voor een gezin met twee kinderen. Nee, dan Hilda Als de telefoon ging en iemand begon te jengelen van onze club is nog maar zo klein, dan zei zij - heel vriendelijk overigens - "Belt u nog eens als de club wat groter is!' Zo is Hilda Maai; al liep het allemaa! goed, het bleef toch een rommeltje. Als de telefoon ging had ik werk als-ie niet ging had ik niks. Nu is mijn leven veel overzichteiijker geworden, en daar ben ik blij om. Als je dit seizoen bekijkt - van de zomer stond al vast: vijfentwintig concerten met Daan. (Daniel Wayenberg, Red.) Verder twintig concerten met John Clayton, Ann Burton en Chris Hinze en dertig concerten met Liselore Gerritse, Jan Hollestelle en Judy Schomper en Louis Debij. Zo kon ik de winter in. Hard werken, flink studeren, maar het is een stuk duidelijker en pnettiger dan dat schnabbeltje hiei; televisie-optre- dentje daar van vroegei: Ik werd geleefd, ik wist af en toe niet meer waar ik zijn moest En als kleine venassing kregen we eind vorig jaar Jelle erbij. Enig vonden we dat Bart is al vijftien, Selma dertien, dus een nakomertje kunnen we Jelle wel noemen. Ik vind het fantastisch, dat joch. Ik verdiep me niet zo eig in de mystiek van de astro- logie, maar het feit dat hij ook een vroege boog- schutter is, maakt dat ik al handenwrijvend om dat knulletje heenloop. Hij was bijna op mijn verjaardag geboren, een dag eerdei; hij de zesentwintigste, ik de zevenentwintig- ste november en ik zie het al helemaal voor me. In zijn buggy zet ik hem naast het klaviei; omdat ik niets verloren wil laten gaan. Alles wat-ie nu oppikt, elke dag weet is meegenomen. Als hij de ambitie van de vroege boogschutter heeft en een beetje muzikaal talent, ja hoor! Ook voor hem een muzi- kale karriere! Eigenlijk zou hij Jeroen heten, dat hadden we afge- sproken met z'n vieren. Jeroen Krabbe, dat is een goeie vriend van ons, wist er al van. Maar de dag voordat hij geboren werd dacht ik opeens: nee. Half Nederiand heet al Jeroen, we bedenken iets anders. Dat werd Jelle. Jelle van Dijk. Klinkt goed he? Ja, thuis en in m'n werk, ik heb het echt zeer naar mijn zin. Kort geleden nog een prachtige plaat ge- maakt met Elly Ameling. Elly niet als jazz-zangeres, niet als klassieke zangeres, maar een heel andere, nieuwe Elly die met alle lage registers Cole Porter en Gershwin zingt Elly and Louis, heet die plaat, met een knipoogje naar Ella Fitzgerald en Louis Armstrong natuuriijk. Zoiets vind ik geweldig. Ik zou nog wel eens een spattende jazzplaat willen maken met allemaal top- musici, maar daar zit helaas niemand op te wachten. Daar zit geen brood in. Zo heeft ieder mens wel zf n geheime wensen. Een hele gnote patserige auto, dat lijkt me bijvoorbeeld ook prachtig. Ik ben nameljjk gek op automobielen, daar heb ik echt een soort dinky-toy achtige belang- stelling voor Maar ach, wat moet je met dit soort wensen... Ik ben eigenlijk buitengewoon tevreden met mijn leven, met de manier waarop alles nu loopt Die jazz-muziek voor de kost heb ik achter me ge- laten. Met moeite hoor en op dringend advies van platendirekteur John Vis, die zei dat ik nu maar eens een eigen geluid moest zien te vinden. Dat was heel wijs van hem en ik ben hem daar nog altijd innig dankbaar voor Grote jazzpianisten nadoen.... dat heeft natuuriijk niet zoveel zin. Nu heb ik in mijn werk mijn draai gevonden en thuis heb ik het ook uitstekend. Een oerdegelijk Hollands gezin zijn wij: vader werkt hard voor de kost, moeder doet het huis en de kin deren en mede dankzij die vriendelijke burgerlijk- heid hebben we vaak mensen over de vioer Lachen. Gezellig. Daar houd ik van, van gezellig- heid. En van echt ouderwets gezellige, huiselijke feesten als Kerstmis en Oud en Nieuw. Met de mu- ziek die daarbij hoorti" PI A NIST El

Allerhande | 1982 | | pagina 40