Ze gaf Jan Bom een stevige hand, een treinbiljet en de envelop met geld. "Goeie reis, Bom!" zei ze hartelijk. "Ga je mee, Anna?" vroeg Jan Bom. Ze zag er zo leuk uit, met 'r mollevelmuts. "Naar de stad? Ja, ik ben daar mal, ik ga liever gewoon dood!" lachte ze. "Mieters, neef Jan!" riep neef Hugo vanuit de metropool, toen Bom hem belde, dat-ie naar de stad kwam. Ze spraken af dat Jan terecht kon op de avond voor KersL Zich verkneukelend keek Jan Bom uit de trein naar het sneeuwland- schap. Ha, naar Hugo ft en Penny! Dat waren de ware stede- lingen, zo modem als de muziek van Jack Hyiton en het boudoir van Marlene Dietrich. Daar kon je wat van leren. Hij was er nog nooit geweest, maar hij had al gehoord van tante Jeanne- die twee waren helemaal up-to-date. Bij het Centraal Station nam Jan Bom zo'n felgele, ultramodeme taxi naar de buitenwijk. Voorin bij de chauffeur zat een zwart kastje waarin cijfers voorbij- snelden, rikketikketikketik, oef, 12 pie- termannen te betalen. Nou ja, vooruit, man van de wereld. De taxi snorde weg. Jan Bom was nu even moederziel alleen in de stad. Maar daarboven in het grote flatge- bouw wachtte zijn neef op hem, geluk- kig. Jan waadde door de sneeuw naar de ingang. Hoe modem alles! Een wit- stenen hall met een bewonerspaneel. Je drukte op de bel naast de gewenste naam, zo moest dat natuurlijk. "Wie daar?" neusde een stem door een soort radiotoostertje. "Jan! Jan Bom!" schreeuwde hij vrolijk met zijn mond er tegenaaa "Au! niet zo hard!" riep tapdanseres Penny P&rker; de vrouw van Hugo. Er ging een zoemer en de tussendeur sprang open. Daarachter was de lift Jan keek door het glaspaneel in de deur en zag kabels hangen. Hij drukte op de knop naast de deur De kabels bleven stil en bewegingloos. Jan drukte nog maareens. Tenslotte bleef hij met de muis van zijn hand tegen de knop aanleunen, het bosje razen voor Penny in zijn andere hand. Er kwam geen lift "Jammer',' mompelde Jan Bom. Hij had dat nu wel eens mee willen maken. Hij sjokte de happen op, naar de vijfde verdie- ping. "Er kwam geen lift',' hijgde hij, toen neef Hugo opendeed. "Dan heeft die druif van de zesde de deur weer open laten staan',' wist Hugo. "Kom gauw binnen, mieters dat je er bent!' Jan hing zijn besneeuwde win- terjas aan de plexiglazen kapstok. Met een zachte plof viel de mantel op de vioet "Knop afgebroken',' zei Hugo, een beetje nors, "je hebt ook zo'n belachelijk zware boerenjas aan!' Sony!' zei Jan, "ik uh..!' Maar daar kwam Penny Parker al de gang in. "Mieters dat je er bent! Ik ben nog in werkplunje, geeft niet, he?" Ze was in shorts, haar schoenen klik- klakten op het parket "Ik was de Ticker Tape Tapdance aan het oefenen. Come in, boy!" Ze ging voor naar de kamer Jan keek zijn ogen uit Dat was pas modem! Geen behang, maar creme gesausde muren. Meubelen van glas en staal. Onder de tafel een creme kleed, met een dessin van cirkels, driehoeken en vraagtekens. "Sit down, Jan!" zei Hugo. "Even iets regelen, de draaiknop reageert niet' Hij schopte een paar keer stevig tegen de radiator "Die centrale verwarming staat roodgloeiend, het wordt hier steeds heter? Jan Bom nam plaats in zo'n buizen- stoeL Het zitmeubel was dermate veer- krachtig dat Jan geruime tijd op en neer wipte als een gummibal. Hugo trapte nog eens flink tegen de radiator Nu deed zich een sissend geluid horen. "Ha',' zei Hugo, "ik heb hem klein ge- kregen!' Penny had inmiddels de razen van Jan in een modeme blokvaas ge- zeteen plexiglazen kubus met een klein openingsrondje bovenin. De bloemen staken opeengeperst kaars- recht de lucht in. "Mieters!' zei Penny. "Een cocktail?" vroeg neef Hugo. "Alsjeblieff zei Jan Bom, die na de lange reis wel een slokje lustte. Neef Hugo hanteerde met rumba-gebaren de cocktailshaker De centrale verwarming siste nog steeds. Het werd nu ijskoud in de kamer "Ik doe de gordijnen wel dichf zei Penny, "dan wordt het gezellig!' Ook de raam- bekleding bleek gedessineerd met cir kels, driehoeken en vraagtekens. "Doe het licht aan!' zei Hugo, terwijl toen ze opendeed, "zo laat nog, Bom? Wht is er?" "Niks'," zei Jan. "ik ben naar de stad geweest' Ze liet hem binnen. "Hoe was het er?" "Heel modem',' zei Jan, "het is geweldig, alles mechanisch en hypermodem!' "Dus toch!" zei ze, terwijl ze een glaasje brandewijn voor hem inschonk op de gepoetste deeltafel. "Zo meteen',' zei Jan tegen het glaasje, en tegen haan "Ik help je eerst met die boom. Die moet in een emmer aarde. Dan staat-ie!' Hij hielp haar; toen stond de boom. Dennegroen vulde de kamer met heer- lijke geuren. "Drink nou maar's uit Bom',' zei ze, en keek hem aan met die bruine ogen van 'r "Moet je ook worst?" Ze had al gesneden. "Ha!' zei Jan. Hij zette zijn sokkevoeten op de rand van de buiskachel. "Mag wel, he?" "Doe maar!' zei ze Ze stond 20'n beetje naar hem te kijken. "Morgen is het Kerst' zei ze. "Morgen is het Kerst;' zei Jan Bom. Hij drank en at Na een poos zei hij: "Heee'.' "Dat klinkt tevreden'.'zei Anna "Ja',' zei Jan Bom. "Maar vertel nou eens van de stad!' zei Anna, "dus alles is heel modem?" "Hypermodem!' zei Jan, "ze hebben daar kerstbomen, die schuif je uit als een paraplu!' Om een uur in de nacht zat Jan er nog. "Het is Kerst!" zei Anna, en wees op de klok. "Ja!' zei Jan, "gelukkig Kerst- feest!" Hij stond op en gaf haar een zoen op haar wang, en nog eentje hier; en nog eentje daar.. "Da's zeker ook modem!" riep Anna "Heb je dat in de stad geleerd? da's wel een beetje al te modem!" Maar ze zoende hem terug. hij de violette cocktails in de glazen schonk, "dan wordt het gezelliger'! "Indirekt licht!" zei Penny met zekere trots. Ze knipte de staande lampen aan. De omgekeerde keiken kaatsten het licht schijnwerpergewijs tegen het witte plafond. "Hoe vind je't, Jan?" "Uh..!' zei Jan. Het kaarslicht gaf een kil en spookachtig effekt, dat nog ver- sterkt werd door de kou die Jan z'n botten besloop en het slangengesis van de radiator "Cheers!" riepen Hugo en Penny. Het leek of hun stemmen holler klonken dan eerst Jan nam een teug van de violette mengdrank en moest toen zo hoesten dat hij met stoel en al omviel. Ze hesen hem overeind en klopten op zijn rug. "Zo komen we nooit in de sfeer? zei Hugo, en hij voegde er klap- pertandend aan toe: "Zet de kerst- boom op, Penny, dan heeft Jan nog wat leuks tenminste'.' "Oke!' zei Penny. Even later kwam ze terug met een groen-rafelige staaf van ongeveer 90 centimeter lengte. "Het nieuwste van het nieuwste!' zei Hugo. "Kan jaren mee',' zei Penny. Jan Bom keek rillend toe, hoe ze in het spook- huislicht het voorwerp uitschoof als een paraplu. Floep: Dennetakken ont- vouwden zich. "Baleinkonstruktie en parafinepapier!' lichtte Hugo toe. "Mieters, h6? Hypermodem!' Jan Bom stond op uit de buizenstoel. "Ik stap eens op!' hoorde hij zichzelf zeggen, "morgen weer vroeg dag'.' Diep in de avond was Jan terug in zijn dorp. Hij keek zo hier en daar's naar binnen. Anna, de jonge weduwvrouw, zeulde een grote kerstboom haar ka- mertje binnen. Jan lietde kloppervallen. "Heuj' zeize,

Allerhande | 1982 | | pagina 37