WELKE WIJN? BIJ WAT? EN WANNEER? cn ALLERHANDE/36 EEN GESPKEK MET WIJNKOFERDOLF TER SCHURE Vervolg van pag. 33 Maar als ik als wijnkoper in de Elms fcom, of juist in een gebied waar ze voomame- lijk of uitsluitend rode wijn verbouwen dan zie ik alle lokale gastronomen wit respektievelijk rood drinken bij alle ge- rechten. Geen brutale rode wijn bij een donzige witte wijnsaus. Maar een Bardolino bij een stukje gebakken vis of een mooie Beaujolais bij een stukje tong of tarbot En dat gaat natuurfijk ook prima samen met wit vlees En bijlamsvlees? Nou, wit dan alleen bij heel jong lams vlees in enkele bereidingen Maar bij een jaarling, die al die typische smaak ont- wikkeld heeft, toch zeker rood, Rhone en Provence kan heel goed. En Bordeaux natuurlijk Zo zi/n we bij rood vlees aangekomen, uitgesproken rood vlees,, ossehaas, wild, hazerug.datsoortzaken. Wat drinken we daarbij ]a, dan heb je natuurlijk vele mogelijk- heden, in Frankrijk, gewone en grotere Bordeaux en Bourgognes. le kunt verder aan een mooie Italiaanse wijn denken maar.eigenhjk, als ik het voor hetzeggenhad... Dat heb ye nu... Nou, dan zou ik, naast al die andere mogelijkheden eens willen pleiten voor Marques del Bomeial een echte mooie Ftioja, een Marques del Romeral bijvoorbeeld als ik nu toch even een naam mag noemen, een stevige, voile wijn. Maar niet hard. Romig, fluwelig, geurig en geprononceerd van smaak. Een reus van een wijn die overal overeind bij blijft. Een hazerug met pepers?. Geen bezwaar. Een beauty. Dankzij de eigen kwaliteit en lange lagering op eiken- hout een prachtige wijn, rijp, op dronk. En ja. Daamaast kun je natuurlijk ook aan een betere Rhone denken Crozes-Hen mitage en hoger. Kaas. Nou ja, dat hebben we al gezien, een mooie Bordeaux of Bourgogne Nu is het dan misschien de gelegenheid voor de mensen om dat kistje, dat ze zo'n vijf, zes jaar geleden hebben gekocht, eens open te maken. En een mooie Port, een Tawny, is natuurlijk ook schitterend. En zelfs bide desserts zou je misschien nog aan node wijn kunnen denken. In de gerechten bijvoorbeeld. Een m Beaujolais, met vamlle en kruid- nagel gepocheerde peer bijvoorbeeld. Ot een 'soep' van vruchten m hall rode wijn, hallsinaasappelsap... Ja, ik vind dat prima ideeen! Al denk je natuurlijk over het algemeen eerder aan wit. Een Champagne is natuurlijk altijd goed. Maar ik denk zelf aan een mooie, Chateau Belingard. zoete wijn. Een Monbazillac bijvoorbeeld, een mooie, op het niveau van een Sauter- nes. Om te kombineren met blanke aro- matische vruchten als peer, meloen, perzik, ananas. En om erbij te drinken, goed gekoeld, verrukkelijk Ook bij bepaalde soorten gebak. Hoewel je daar misschien, in en kele gevallen bijvoorbeeld ook eens aan zoiets als een Cream Sherry kunt denken. Bij cake, het overgebleven stukje Kerst- tuiband, opgemaakte koekjes... Trouwens, als we het dan weer over Sherry hebben, moet ik toch weer aan dat aperitief denken En dan zou ik willen zeggen: als je dan toch perse met een Sherry wilt beginnen, laat het dan een hele goede, lichte zijn, een mooie Fino. Of een Manzanilla. We zi/n rond, we zijn weer op ons uit- gangspunt. Je wordt er dorstig van. Nou, dan trekken we toch wat open. Proost! s In de jaren dertig gingen de mensen modem doen. ledereen was tuk op nieuwtjes. Ik denk dat het door de film kwam - in de bios raasde, danste en tolde het amerikanisme, heel aanste- kelijk, de fantasie werd danig geprik- keld. Een van de mensen in dat tijdsgewricht die hunkerde naar Het Modeme Leven was Jan Bom, onderwijzer Tot zijn on- geluk woonde hij in het veendorp G. waar niets modem was. Er was een zaak die heette De Modeme Boekhandel, daar verkochten ze pot- loden, schoolschriften en de Turfje- dammer Almanak, soms trouwens ook tomaten als de eigenares van de winkel een goeie bloei had in haar moestuin. Grootste dorpsattraktie was de Winter- markt, een week voor Kerstmis. Dan kon je molleworst kopen, en - en daar gaat het nu om - raden hoeveel toverballen er zaten in de reuzestop- fles. De winnaar kreeg een reisje naar de stad aangeboden, waar; zoals ieder- een wist, de wereld op z'n kop stond van modemiteit laat Jan Bom nou dat uitstapje win- nen! Hij had zich opgesteld voor de reuzenstopfles in de wedstrijdkraam, hij was zo'n beetje in trance gegaan en had als het ware op mystieke wijze het getal in zijn hoofd gekregen: 3745 toverballen. De knappe jonge weduwvrouw Anna was gekozen om de prijs uit te reiken.

Allerhande | 1982 | | pagina 36