DOLF TER SCHURE, WIJNKOPER. landgenoten ?ENWANNEER? Da tijd: eind vijftiger jaren, het begin van een zomervakantie. Plaats: de veerboot naar Terschelling Handelingen: om de tijd te doden leest een van de passa- giers een oude, achtergelaten krant. Niet alleen de redakho- nele artikelen maar, uit verveling, ook alle advertenties. Tot zijn oog op een personeelsadvertentie valt waarvan de tekst: "Wijnkoper gevraagdj' zijn hart snelier doet kloppen. De firma die zo iemand zoekt: Albert Heijn. De man die nog net op tijd reflekteert en nu al zo'n vijfen- twintig jaar het wim-visitekaartje van die finna presenteert Dolf ter Schure Hij begon zijn loopbaan als vertegenwoordiger van een traditionele wijnkoperij van het soort dat nu vrijwel volledig tot het verleden behoort. Met als klanten de pastoors, vee-artsen, notarissen, kapelaans, doktoren, direkteuren en andere vertegenwoordigerS van de "betere" standen. Een kistje van dit, twee doosjes van dat- Een of tweemaal per jaar de grote bestelling opnemen, bij de klant thuis. Bij zijn nieuwe werkgever begon hij in een tijd dat die groep wijndrinkers nog het leeuwendeel voor zijn rekerung nam van de povere, halve liter per hoofd per jaar die we met zijn alien in die tijd dronken. In de tijd dat de eerete Nederlandse supermarkt nog maar net geopend was. In de tijd van alleen nog maar buurt- winkels. Die, wat hun wijnassortiment betreft, nog niet veel verder kwamen dan Zoete Muscaat Extra, Zoete Spaanse en Samos van het Eiland. De eerste, zeer voorzichtige aanzet tot een Sherry-trend werd zichtbaar ep het landwijntje begon ook in ons land een doodenkele, eeiste liefhebber te krijgen Wijnliefhebbeis zag )e echter zelden in de AH-winkels, in hun kringen deed 'het meisje nog de boodschappen Of -mevrouw' Maar die bemoeide zich toen nog niet met het kopen van wijn. En de 'gewone mensen dronken niet of nauwelijks wijn. Ja, een vruchtenwijntje misschien. Maar voor de rest: wijn was zuur, wijn was duur Dat waren de onderzoeksresultaten, dat was het uitgangs- punt voor de man die, eerst met Pinard en Vin du Patron en vervolgens met een steeds groter en mooier assortment een zeer grote en nog steeds groeiende groep wijn heeft leren drinken. Over het algetneen zou ik een wijn met veel geur en smaak kiezen, een waarbij ook mensen die Sherry of iets soortgelijks gewend zijn, zich heel goed kunnen vin- den, een Sauvignon-achtige wijn, van dezeifde druif gemaakt die ook grote wijnen als Sancerre en Pouilly-Fume als uitgangspunt hebben. En als je een voor- ofander gerechthebt, met een vinaigrette bijvoorbeeld, waar- mee een wijn heel moeilijk te kombmeren valt, wat dan? Nou, heel simpel. Ik verkoop graag wijn, maar wijn is nooit een verplichting. Als het in een enkel geved niet bijdraagt aan een groter gastronomisch genot, dan laat je het eenvoudigweg achterwege Net zoals het aan de andere kant ook met extravagant is om bij een mooi stukje kaas na het hoofdgerecht jezelf nog eens op een mooie, bijpassende Bordeaux ot Bourgogne te trakteren Precies, na eenlekkere, eenvoudige, frui- tige Beaujolais bij je varkenshaasje met champignons in roomsaus, mag je best naar een mooie, rijpe cm bourgeois uit Bordeaux. Of iets soortgelijks in de Bourgogne. Maar rover zijn we nog niet m de menu- opbouw. Na voorgerecht en/of soep zijn we bij vis, schaal- of schelpdieren, wit vlees, kip, kalkoen, zwezerik, noem maar op... Nou dan is een echte mooie Elzasser zeker op z'n plaats. En, om /e even in dereden te vallen, als je hier, ook bij de vis, nu eens dat verphchte wit bi] wit loslaat? Als je eens rood kiest? Bij gebakken vis, of bij schaal of schelp dieren, met bijvoorbeeld rode wijn ook in de saus, een botersaus van ingekookte visbouillon en rode wijn, opgeslagen met royaal boter, een beurre rouge O, daarin kan ik helemaal meegaan, een lichte Bordeaux... ...Of een Beaujolais? Chateau de Nancelles ...O, zeker, of een Macon, wijnen met niet te veel tannine, geurig en aromatisch. Bij ons liggen de kombinaties altijd zo vast. Vervolg op pag. 36 zen. Een eenvoudige, recht door zee blanc de blancs kan je bij een gamalen- cocktail doorschenken maar krijg je daama een fijn visgerecht, dan moet je toch op iets anders overgaan

Allerhande | 1982 | | pagina 33