EENGESFREKb^WUNKCPERDOLFTERSCHURE cn ALLERHANDE/32 In de achter ons liggende tien, vijftien jaar is de wijnkennis van de gemiddelde Nederlander, met het sterk stijgende wijnverbruik, enorm toegenomen. Met de nieuwsgierigheid naariedere uitbreiding van het assortiment groeide ook de honger naar meer informatie over de wijn. Wfcs het vroeger vnjwei uitsluitend Bordeaux en Bourgogne wat de klok sheg, tegenwoordig komt de wijn ook uit andere delen van Frankrijk, uit Italie, Spanje en zelfs, over de oceaan, uit Califomie. In enkele tientallen jaren is er een hele wijnwereld open gegaan. En duizenden, tienduizenden wijn-Columbussen hebben hun eigen boeiende en geunge ontdekkingsreizen gedaan. In het glas en in deliteratuur. Ruikend, dnnkend, lezend, vergelijkend, discussierend enproevend verwierfde wijnkefhebber zich nieuwe ervarmgswerelden en kennis. En toch, en toch.Het is maar al te duidehjk, voor wie er op let, dat nog velen het erg moeilijk vinden om, als ze eerunaal in de winkelstaan, een wijn te kiezen. Afgezien van leders 'huiswijn,'het dagelijkse glas aan tafel en een enkele, persoonlijke favoriet die men goed kent, geven de andere wijnen kennelijk nog veelproblemen. Vooral als het om kombineren gaat. Als het er om gaat de juiste wijn bij de juiste gelegenheid te kiezen, die wijn bij dat gerecht. Met de komende feestdagen in zicht voor Allerhande aanleiding genoeg om eens te gaan praten met de man die nualzo'n kwart eeuw de wijnen voor Albert Heijn inkoopt en die, als geen ander, wijnliefhebbers heeft gekweekt. WELKE WIJN?B1) WAT? f Allerhande: De wi/nkenms van de ge middelde wijnhefhebber is geweldig ge- groeid, de laatste ojd. Toch merk je nog vaak die aarzehng en de angst bij het kiezen van een wijn. Heeft Albert Heijn, behahve wijn verkopen, er ook lets aan gedaan om onbekendheid en aarzehng wegtenemen? Ter Schure: O zeker; geweldig veel. En op veel verschillende terreinen Neem om te beginnen de stickers die we, bij elke wijn, op het schap plakken, kleine maar zeer uitgebreide informatiebulletins. We vermelden van iedere wijn waar hij vandaan komt wat het voor een soort wijn is, of het een droge wijn is, een zoete of een demi-sec. Verder wat je er mee kunt aanvangen, of het een tafelwijn is of een voor's avonds lets over de houdbaarheid. Moet-ie jaren hggen of is hij beslist niet bedoeld om te bewaren. Voor zover mogelijk ook iets over het verwachte hoogtepunt in de ont- wikkebng De simpele wijn: nu drinken. De betere Bordeaux: nog zoveel jaar wegleggen En al die informatie plakken we ook nog eens op de achterkant van de wijnen die we zelf bottelen. Nog meer informatie? Jazeker, in de mailing van ons Genoot- schap voor de Vrienden van de Goede Wijn, dat bestaat ook al bijna 25 jaar, we hebben 50.000 leden, geven we ook veel produktgeriehte en algemene informatie. En dan zijn er natuuriijk de wijnboeken. Wijn, wijn en wijn van Wina Bom, waar we mee begonnen zijn. En nog enkele andere waaronder, niet te vergeten, Het Vdkomen Wijnboek. Daar zijn er toch meer dan honderdduizend van verkocht. Ook geven wij drie, vier keer per jaar een wijnbericht uit waarin wij aandacht be- steden aan wijnstreken, nieuws en uitge breide informatie over etiketten, nieuwe wijnen enz Toch, ondanks dat deschroom voor het schap. Zou je eigenhjk in zijn algemeen- heid, zondernu direktm 'wit bij vis - rood bij vlees' te vervahen, nog wat zinmge richthjnen kunnen geven die de mensen m staat stellen gemakkehjker en beter te kiezen? Ik denk het weL Kijk, je moet je denk ik eerst afvragen voor welke gelegenheid je de wijn kiest Voor de dagelijkse maal tijd, voor het speciale etentje, het feestje of de kennissen op bezoek En dan zie je vaak dat de wijn die je 's avonds drinkt-en demeeste wijn wordt 's avonds gedronken - een andere moet zijn dan die bij de maaltijd. Bij wijn ben je natuuriijk geneigd eerst aan tafelwijn te denken Maar in ons land speelt het grootste wijngebruik zich niet aan tafel, maar's avonds af. Alleen wijn of hooguit met een stukje kaas of ander hapje emaast. Nou, pak nu eens een Bordeaux uit de kelder die eigenlijk nog een paar jaartjes kelderrust zou kunnen hebben Drink je die bij de maaltijd, dan wordt hij door het eten geflatteerd, dan smaakt hij waarschijnbjk prima, lekker. Maar trek je diezdfde fles's avonds open, dan merk je dat ietsje harde nog. Betekent dat: 's avonds betere wijnen Dat hoeft helemaal niet Ik zeg liever 's avonds andere wijnen. 's Avonds bij- voorbeeld liefst wijnen met weirug zuur Neem een C6tes-du-Rhone, neem een Spaanse wijn, een Rioja, een Portugese wijn. Zuurarme wijnen, die veel 2on gehad hebben Drink's avonds een Valdepenas, liever dan een Loire-wijn die over het al- gemeen vrij veel zuren heeft en die het bij de maaltijd veel beter doet Net als, om het in het rood te zoeken, Chateau Vaissieres een Corbieres of een Minervois, verruk- kehjke eenvoud bij de maaltijd. Maar neem een Saumur blanc of een Muscadet -'s avonds zullen ze, met niets erbij, misschien een beetje onvriendehjk en cru overkomen. Terwijl, als je ze bij een lekker gebakken visje geeft, iedereen het er over eens zal zijn dat het perfekte kombinaties, lekkere wijnen zijn Enalsje's avonds gasten knjgt, een fhnk aantal denk aan een koud buffetje? Dan spelen weer heel andere overwe- gingen een roL Anders dan bij de maal tijd, met een hele opbouw van voor- naar nagerecht, met de mogelijkheid van pas- sende wijnen bij ieder gerecht moet je bij een koud buffet liefst uitgaan van zeg maar twee wijnen waarvan je mag ver- wachten dat iedereen ze lekker vindt. Geen moeilijk toegankehjke, gedistin- geerde, hoge Bordeaux waarmee je, hoe mooi hij misschien ook is, misschien hooguit vijf van je gasten een plezier doet en die niet de aandacht krijgt die hij du Rhone Villages. verdient. Schenk dan maar een demo- kratische en lekkere wijn als een Cotes- du-Rh6ne Villages. En als witte? Dan kun je bijvoorbeeld aan een Pinot d Alsace denken: lekker vol, droog en niet te 'moeilijk! Hier niet de veel subtielere Riesling of de veel zwaardere Gewtirztra- Pinot Blanc. miner, een mooie Pinot is hier een prima keuze. Ook de eenvoudige wijnen kun nen, bij de juiste gelegenheid, veel wijn- genot schenken Neem een barbecue bijvoorbeeld. Waanzin om dan mooie of grote wijnen te gaan drinken. Een kwalitatief goede doordrinkwijn, de betere "slobberwijn!' Maar meer dan vijf gulden per fles moet je hier, naar mijn mening, nietuitgeven. Een VD.Q.S.-wijn, een Minervois, Languedoc, RoussiDon, heerhjk. Of een eenvoudige Spaanse. Maarnu geefje vanavond een feestje? Hangt er van af, wat voor feestje. Etentje met wat oudere kinderen bijvoorbeeld? Nou, ik denk dat je dan met een Moezel, lekker koud uit de koelkast, prima scoort Maar met andere mensen misschien weer geen Moezel. Als je aan het stramien van dansje, hapje, praatje denkt, dan neem je geen grote wijn maar zeker ook geen on- benullige, maar een witte Bordeaux, Pinot, Muscadet En wat rood betreft Beaujolais, Macon, C6tes-du-Rhone Goed, en als we nu eens naar de spedale maaltijd gaan, de maaltijd met gasten, een Kerstmaaltijd, noem maar op. Hoe en waar begin je dan, bij het ap&itieP Uiteraard. En denk dan eens aan een droge, witte wijn als aperitief Droge, witte wijnen zijn enorm in en naar mijn mening terecht Sherry, Port en Ver mouth zijn natuuriijk goede aperitieven, maar hebben alle een nogal gepronon- ceerdesmaak Al deze smaken blijven lang injde mond hangen en kunnen daardoor ook de smaak van de gerecH- ten aan tafel beinvloeden Maar we nchten tegenwoordig toch ook met meer van zulke enorme maaltijden aan dat je een geeuwhonger nodig hebt om ze te over/even En met al die alcohol en sterke smaken verlam je toch je papiBen nog vbdrjemoet gaan proeven van de kookkunst van je gastvrouw ofgastheer? Predes, begin daarom maar met een mode, hchte, droge sherry en een goed altematief is dan ook een droge, witte Chateau Haut Bignon Bordeaux of een lekkere Elzasser, een Riesling met het bijkomende voor- deel dat je hem kunt doordrinken bij het voorgerecht. En daar komt dan nog iets bij. Als de gastvrouw vol trots het eerste gerecht op tafel zet, hoef je niet een paar halfvolle glazen te laten staan, ze veel te schielijk leeg te drinken of het aan tafel gaan uit te stellen met alle gevolgen van dien voor de kookkunst. Bij zo'n witte wijn neem je je glas gewoon mee aan tafel. En behalve bij het voorgerecht zou je, als de wijn of het gerecht het toelaat, hem ook nog bij een volgende gang, vis of wit vlees, kunnen doordrinken? Vanzelfsprekend, al moet je dan in veel gevallen een betere wijn als aperitief kie-

Allerhande | 1982 | | pagina 32