De lekhere extra's om gezellig voor thuis te bli/ven. Ook als poelier maken we natuurlijk iets speciaals van de kerst. cn ALLERHANDE/18 «*Brr befwiiiHW^ l. Grey Poupon Dijon mosterd 'lelie'. De franse mosterd die ledereen moet kennen omdot hij zo heerlijk tijn en smookvol is Met witte wijn bereid. Temeraire mosterd. Dat is pos grove mosterd Je ziet gewoon dat le smoakt Jatto Gold grapefruitportjes. Een smaakvolle koele' cocktail Goed uitgelekte, gekoelde partjes, ndturel of somen met sherry of cognac, versierd met een Royal Mail cocktailkersje 4 5 4 verse extra's uit Hongarije. Kolbasz, csabaer en salami moeten gewoon uit Hongarije komen Alleendaarkomtde extra kwaliteit vandaan Herz extra lijne salami volgens zorgvuldig geheim gehouden recept bereid, maar in leder geval zonder knotlook Szegediner paprikasalami verrijkt met de weteldberoemde edelsuss paprika Gyulai kolbasz. Voortreffelijk van smaak dank zij de edelsuss paprika, speciale kruiden en een langdurig rijpingsproces Gyuloi csabaer. Heerlijk gekruide worstsoort met zongerijpte paprika Konijn. Hazepeper. Kalkoen. Vers wild fe? gevogelte. Ook op een doordeweekse dag zijn we daar heel goed in. Denk maar aan onze meer dan 30 verse kip- en kalkoen- specialiteiten. Maar vanwege de kerst hebben we natuurlijk nog eens extra feestelijk uitgepakt. Met een meer dan voortreffelijke hazepeper bijvoorbeeld. Met mooie kalkoenen die u het gevoel geven dat u thuis-uit- eten bent in een sterrenrestaurant. Uit ons uitgebreide assor tment verse produkten kunt u voor een geslaagd kerstmenu kiezenuit bijv.hele kip, halve kip, ovenklare paprika kip, konijn, konijnebout, hazepeper, hazerug, hazebout, hele kalkoen, kalkoenfrikandeau, kalkoenschnitzel, kalkoenhaasje. Allemaal vers. En tijdens de kerstverkoop verkrijgbaar bij bijna alle AH's. (2X3X3XS

Allerhande | 1982 | | pagina 18