EEN WANDEUNG DOOR HET WINTERBOS MET R. VAN DEN BERG VAN STAATSBOSBEHEER. cn ALLERHANDE/l 3 De spechtensmidse: De decembermaand is een echte thuis- maand van warmte, gezelligheid, eten en drinken. Met z'n alien bij kaarslicht, rond het haardvuui; de kerstboom of aan tafel. Maar dat is allemaal 'savonds. Wbt doen we overdag? Zo'n korte win- terdag - laat licht, vroeg donker - is bij uitstek geschikt voor een wandeling door het bos. "De meeste mensen kennen het bos alleen maar van de zomermaanden en dat is nu juist de meest saaie periode om een bos te bezoeken',' zegt voorlichter R. van den Betg van Staatsbosbeheer "Er is stof bij het leven, de voxels zitten lusteloos in de bomen - de hele natuur ligt bij wijze van spreken te wachten op de grote schoonmaak van de herfst A1 het stof wordt dan door de regen- buien afgewassen, de bomen beginnen hun kleuren terug te trekken, de bessen en paddestoelen gaan hun aange- name geuten verspreiden - dan wordt het bos al vee! interessanter Natuurlijk, Dat is een spleet in de boomstam waar hij een denneappel in vastklemt om er op zijn gemak van te kunnen eten. Dus: ,zie je onder een boom allemaal rafelige denneappels liggen, dan valt er in de stam vast een spechtensmidse te ontdekken. Deze gerafelde afdankertjes moeten we overigens niet verwarren met de denneappels waar alle schubben van afgeknaagd zijn en waar bovenin alleen nog maar een rafelig puntje over is, want dan is het een lekkemij van Juf- frouw Eekhoom geweest Juist op de koude, korte dagen, als het een beetje nevelig is, en de meeste mensen lekker bij de kachel blijven zitten, is het bos zo de moeite waard. De reeen, zwijnen/.vossen en edelher- ten komen te voorschijn om voedsel te zoeken en de kans om die dieren te zien is in de winter veel gioter dan in de zomer; als oveial in het bos mensen koffie zitten te drinken en door elkaar heen zitten te praten. in de zomer kun je lekker lui in het bos liggen, maar dat is het dan wel. Om werkelijk van het bos te kunnen genieten moet je op een korte winter- dag gaan. Maar dan ook echt wandelen, uit je auto komen, want dan prdef je het bos. Je ervaart het dan zoals een bos alleen in de winter ervaren kan wordenl' De klacht dat het bos in de winter saai is, omdat alle trekvogels verdwenen zijn en de bomen er zo kaal bijstaan is volgens de heer Van den Berg be- slist ongegrond. "NatuurlijK is een aan- tal vogels naar het Zuiden verdwenen, maar in ons land strijken weer vogels neer uit noondelijker gebieden, zoals Rusland en Siberie. Het winterbos herbergt alleriei soorten sijzen, kruisbekken, wilde ganzen en bonte kraaien, en die zijn pas goed te zien als het bos zonder bladeren is. Eens in de vijf jaar trekt ook de note- kraker naar ons land. Dat zijn vogels op hongertnektocht, die de mens hele- maal niet kennen. Handmak, noemen we ze. Je kunt ze zo aanraken als je wilt Verder zijn er alleriei soorten mezen die hier blijven. Ze verzamelen zich in de wintermaanden en het bos hangt dan aan elkaar van talloze kleine geluidjes. Je moet er alleen Iwel oog en( oor voor hebben. Het spechtegeluid - rikketikketik - als je dat hoort moet je stilstaan en goed om je heen kijken. Als het geluid verder gaat kan je voorzichtig in die richting lopen en plotseling zie je dan de specht, die even om de boomstam heenkijkt of hij het goed gehoord heeft Als een mens hem te dicht nadert is-ie weg, maar het lukt toch vaak om heel dicht bij deze bedrijvige vogel te komen. En als de specht niet hoorbaar is valt er toch nog wel wat van hem te ont dekken: de spechtensmidse. Voorlichter Van den Berg bij een verse prent.

Allerhande | 1982 | | pagina 13