Kerstmis nog lang in ere houden, met veel schitteren- de ballen en het goeie ser- vies op tafel. We hebben nog maar zo weinig te vieren. Als je in het buitenland kijkt - Frankrijk, Italie, Grieken- land - daar grijpen ze nog iedere gelegenheid aan om volgens bepaalde ceremo- nien feesten te vieren In ieder geval hebben wij gelukkig Kerstmis nog. Vroeger bij ons thuis - we waren met zeven kinderen - kwamen op de vooravond van kerst de kartonnen dozen met spullen te voor- schijn. Mijn moeder stond dan op een wankele trap om de piek in de kerstboom te steken en wij mochten het benedenwerk doen. De ene keer de vogeltjes laag en de ballen hoog, dan weer an- dersom. Prachtige vogeltjes met van die wipstaarten. Helaas kwamen er geen kaarsen in de boom, want mijn vader was als de dood voor vuur met al die kinde ren. Onder de boom kwam altijd een pakdoos die met pakpapier tot een soort grot werd gemaakt, waar mijn vader met zand en mos de kerstgroep in zette. En ieder jaar weer zat ik de volgende dag die Kerstgroep anders neer te zetten. Maria nooit in het midden, maar een beetje verscholen met haar kind en de os moest tussen de drie koningen. Mijn vader liet dat altijd toe, hij gaf nooit de indruk dat bij zich door mijn ingrijpen gepasseerd voelde. Ik herin ner het me heel goed van vroeger, maar voel het nog altijd - die unieke sfeer, die toewijding en de overgave waarmee men aan een kerst- tafel zit A Is ik kinderen had zou IX ik in de opvoeding mijn uiterste best doen om ze te leren daarvoor gevoel te hebben. Het is namelijk genieten van iets ongrijp- baars. Je kunt het niet uit- pakken, je kunt het niet hebben en in je kamertje opbergen - het is gewoon niets. Kaarslicht, glanzende spullen en een bepaalde sfeer. Ik zou mijn kinderen het liefst dit rijke gevoel mee willen geven. Dat is nou echt iets waar ze hun levenlang iets aan hebben, ook al hebben ze geen cent meer op zak. Tarbot, kalkoenkuiken, ijs met abrikozensaus en roomsoesjes toe! Alles moet schitterend opge- diend worden. Mooie servet- ten, mooie glazen - de aan- kleding vind ik ontzettend belangrijk. Die eethuizen met zand op de vloer en je eten op een houten plank naast zo'n oude mand met een smerige druipkaars, dat vind ik persoonlijk echt vreselijk. Nee, het moet er beeldig verzorgd uitzien dat vind ik eigenlijk het belangrijkste. /k ben niet echt een gour met, ik vind de gezellig- heid van zo'n kerstdiner uit- eindelijk nog heerlijker dan het eten dat geserveerd wordt. En dan nu mijn diner. Om te beginnen twee sala- des. De ene: geblancheerde champignons in plakjes gesneden, gemarineerd in eigen gemaakte mayonaise. Dit wordt geserveerd op antieke zilveren schoteltjes met kristallen bakjes, die ik geerfd heb. De tweede sala- de is gemaakt van gesneden andijvie, aangemaakt met een vinaigrettesaus, waar doorheen in reepjes gesne den Hollandse boerenkaas met gebakken spekjes. Daarna een gebraiseerde tarbot (in een Blanc de Blancs) met peterselie en een beetje honing. Daarop volgt het kalkoenkuiken met een garnituur van salade, aardappelpuree en een schaal met cranberry- compote. Om tussen de gerechten door even op adem te komen een mooi opgemaakte kaasschotel. Als dessert: ijs met abri kozensaus. En tenslotte koffie met pralines, bonbons en roomsoesjes. Zo'n menu moet je echt rekken met glazen verrukkelijke wijn, een mooie witte bij de tong, bij de kalkoen een rose of een niet te droge rode wijn. En toe een zoete witte wijn". OH Albert Heijn Allerllandc/T

Allerhande | 1980 | | pagina 7