Ook naar de klant toe is er veel veranderd: Yves Saint Laurent Jacques Path, Christian Dior waren toch altijd opdringerige, afdwin- gende modekoningen die de klant kleedden zonder naar haar wensen te luisteren. Nu wordt er veel meer over- legd. Ik denk natuurlijk ook vaak "Beeldig voor die of die", maar dat betekent niet dat ik het "die of die" ook ga opdringen. Mijn klanten weten van de shows welke lijnbepaling ik heb, welke trends zijn ingebouwd en daaruit kunnen ze kiezen. Kerstmis vier ik dus in alle rust Ik weet dat mijn klan ten sjiek en elegant gekleed aan hun diner zitten, want ze hebben zich er maanden geleden al mee bezig gehou- den. Duur? Haute couture is eigenlijk niet duur. Natuur lijk betaal je veel geld als je iets koopt maar dan heb je ook iets wat jaren meegaat Nooit hoogmodisch, mooi gemaakt en met een zeer klassieke ondergrond - dat betekent dat je iets in de kast hebt wat je bij allerlei gele- genheden aan kunt trekken en waarvan je weet dat je er elegant mee uitziet Ik zeg altijd: het is een goede investering. Want tel al die losse dingetjes nu eens bij elkaar op - op welk bedrag kom je dan uit? En dat zon der de zekerheid dat je er goed gekleed uitziet Ik ben dol op ceremonies, rites, tradities en Kerstmis is gelukkig nog over. We zijn in Nederland zo gauw met "Dit hoeft niet meer" en "Dat is onzin" - laten we alsjeblieft l/~e rstmis begint voor mij l\ eigenlijk al direkt na de shows in September. Mijn klanten hebben dan de win- terkollektie gezien en komen overleggen waarmee zij hun garderobe aan kunnen vullen. Tijdens dat overleg komt altijd Kerstmis ter sprake. Sommige vrouwen willen voor die gelegenheid een avondjurk hebben, omdat ze in een sjiek restau rant gaan eten, de meesten vragen advies, omdat ze met Kerstmis thuis willen zijn. Haute couture "duur"? Helemaal niet! Dit jaar heb ik de klassieke schotse ruiten aangeraden. Een lange schotse rok met een zwarte, dunne kashmir trui of een zwart crepe de chine hemd. Dat is erg mooi. Enkellang, die rok, en dan met dorikere kousen, lak- ceintuur en lakschoenen. Bij zo'n feestelijke gelegen heid iets duidelijks in deoren en eventueel een armband. Die lange kettingen - ik ben er niet zo dol op. Bovendien hangen die dingen ook meteen in de soep als je de kinderen even wilt helpen. Heel klassiek dus en heel huiselijk. Voor een feest thuis vind ik een avondjurk, geborduurd of bloot, te over- dreven. IJ oor mijn werk ligt M Kerstmis dus in het najaar, als de kleuren worden gemaakt, gepast en afgewerkt. We maken dan lange dagen en ik zorg dat ik ook om acht uur's ochtends aanwezig ben. De tijd is voorbij dat de mode-ontwer- per in de loop van de middag even kwam kijken. Mode- ontwerper is gewoon een vak en ik vind het een kwes- tie van fatsoen dat, als ieder- een zich binnenstebuiten werkt, ik ook zulke lange dagen maak. Dat prima- donna-achtige - daar houd ik helemaal niet van. C(1 Albert Heijn AllerHande/6

Allerhande | 1980 | | pagina 6