KERSTMENUVAN UESBETHUST KERSTMENUVAN WIETEKEvonDORT Rasp de schil van 1 a 2 si- naasappelen. Schil de si- naasappelen zo, dat ook het buitenste velletje is verwijderd. Snijd de si- naasappelen in plakken, verwijderde pitten. Leg de sinaasappelen- plakken dakpansgewijs in een kom. Bestrooi ze naar smaak met poedersuiker en schenk er een deel van de Grand Marnier over. Laat de plakken 24 uuron- der af en toe keren in de Grand Marnier marineren. Schikdesinaasappelplak- ken dakpansgewijs in gla- zen coupes en schenk het marinadevocht er over- heen. Klop de slagroom stijf met de suiker en garneer de coupes met een toef slag- room. Bestrooi ze tenslot- te met geraspte sinaas- appelschil. Koffie met bonbons. (voor4 personen) Gerookte zalm met dillesaus 200 g gerookte zalm, in plakken (vacuum verpakt) '/el AH slagroom zout AH witte peper, gemalen 2-3 eetlepels AH mayonaise 2 eetlepels Mc.Cormick dille verse citroensap L P Worcestershire- saus 2-8 sneetjes casino- brood, zonder korst enkele slabladeren, gewassen partjes citroen roomboterballetjes Wijn: Muscadet Klop de slagroom met zout en peper naar smaak bijna stijf. Meng er mayo naise en dille door. Breng de dillesaus op smaak met zout, peper, citroensap en Worces- tershiresaus. Rooster het brood in de broodrooster of onder de hete grill aan weerszijden goudbruin. Houd de toast in een servet warm en leg dit in een mandje. Leg de slabladeren op een schaal en schik hierop de plakken zalm. Garneer de schaal met partjes citroen. Serveer dillesaus, toast en room boterballetjes er apart bij. Heldere bleekselderij- soep '/2 kleine struik bleekselderij 11 vleesbouillon zout AH witte peper, gerhalen verse citroensap 1 eetlepel gehakte bladselderie Verwijder de bladeren van de bleekselderij. Neem de bladscheden van elkaar en trek de nerven uit de scheden. Snijd de selderij in stukken van 3cm en was ze. Voeg de stukken bleekselderij aan de ko- kende bouillon toe en kookzeinongeveer45mi- nuten in de bouillon gaar. Breng de bleekselderij- soep op smaak met zout, peper en citroensap. Ser veer de soep in koppen, strooi er wat bladselderie over. Geef er desgewenst crou tons - in de koekepan gebakken reepjes witte- brood - bij. Gevulde kip met Haricots verts en pommes Parisiennes 1 verse braadkip van ca. 1 kg 1 ui, gesnipperd 1 teentje knoflook, uitgeperst 20g AH roomboter 1 groene paprika 100g champignons, in plakjes 100g kalfsgehakt 100 g zachte pate 2 eetlepels Cognac zout AH witte peper, gemalen 50 g AH roomboter Wijn: Beaujolais Villages Fruit, ui en knoflook in de boter tot de ui glazig ziet. Verdeel de gewassen paprika in vieren, verwij der zaad en zaadlijsten en snijd de paprika in stukjes. Smoor de paprika en ver- volgens de champignons bij de ui gaar. Vermeng ge- hakt, pate en Cognac en roer het groentemengsel erdoor. Kruid deze vulling pittig met zout en peper. Vuldebuikholtevandekip met dit mengsel en steek hem dicht met houten prikkers. Smelt de boter in een braadpan en braad hierin de gevulde kip in onge- veer 1uur gaar en goud bruin. Neem de kip uit de pan, verwijder de houten prikkers en snijd de kip in de lengte in tweeen. Leg de gevulde kiphelften op een voorverwarmde schaal. Serveer er hari cots verts en pommes Pa risiennes - gefrituurde kleine aardappeltjes - bij. Hollandse kazen Ananasbavarois (voor 6 personen) '/21 Dolejananasstukjes, uit blik 5 blaadjes witte AH blad gelatine sap van een halve verse citroen, gezeefd 60g suiker ]A\ AH slagroom 2 eiwitten voor de garnering: 1 dl AH slagroom 15g suiker Wijn: Saumur1811, Methode Champenoise Laat de ananas op een zeef goed uitlekken en be- waar het ananasvocht. Zet de gelatine in ruim koud water te weken. Vul het citroensap met ana nasvocht en eventueel water aan tot 2dl. Breng dit in een emaille of roest- vrijstalen pan aan de kook. Roer van het vuur af de goed uitgeknepen blaad jes gelatine door het sap. Roervervolgensde suiker erdoor. Houd enkele stukjes ana nas achtervoorgarnering. Snijd de overige stukjes kleiner en voeg ze aan het sap toe. Laat dit onder af en toe roeren geleiachtig worden. Bestrijkeen pud- dingvorm van I inhoud met wat ongeklopt eiwit. Klop in afzonderlijke kom- men eiwit en 'A I slagroom stijf. Schep de slagroom en het ananasmengsel luchtig door het eiwit. Vul, zodra de stukjes ana nas niet meer lekken; de puddingvorm met dit mengsel. Plaats de pud dingvorm afgedekt in de koelkast om op te stijven. Klop vlak voor het serve- ren de slagroom met sui ker stijf. Stort de pudding op een met water natge- maakte schaal en garneer de pudding met deachter- gehouden stukjes ananas en toefjes slagroom. (voor 4 personen) Champignons op toast 300 g champignons 1 ui, gesnipperd mespunt AH kerrie 75 g AH roomboter 4 sneetjes casinobrood, zonder korst 1 bakje sterrekers zout AH witte peper, gemalen citroensap van verse citroenen partje citroen Was de champignons, snijd ze in plakjes en laat ze uitlekken. Fruit ui en kerrie in de bo ter tot de ui glazig ziet. Voeg de champignons toe en bak deze onder regel- matig omscheppen enke le minuten mee. Rooster intussen de sneetjes casinobrood. Knip de sterrekers af en was deze. Leg de toast op een schaal, schik de goed uitgelekte sterrekers hier omheen. Breng de cham pignons op smaak met zout, peperen citroensap. Verdeel de gebakken champignons over de toastjes. Garneer de schaal met partjes citroen. Exotische groente- salade 5 eetlepels AH Zonne- bloemolie 2 eetlepels Van Rijn rode wijnazijn zout AH witte peper, gemalen mespunt AH Franse mosterd_ Vi eetlepel geknipte bieslook 1 kropje rode sla het gele hart van 1 klein kropje krulandijvie 1 blikje Mickey Spaanse artisjokharten, uitgelekt Wijn: Rose d'Anjou Maak een sausje door olie, azijn, zout, peper, mosterd en bieslook te vermen- gen. Was de rode sla en de gele krulandijvie goed en laat ze uitlekken. Snijd de sla en de andijvie in dunne reepjes en de artisjokhart- jes in vieren. Schep deze door het sausje en laat dit intrek- ken. Spaanse gevulde omelet Voorde vulling: 3 grote aardappelen, geschild en in kleine blokjes Louis de Regis olijfolie 3 grote uien, gesnipperd 3 teentjes knoflook, uit geperst 2 groene paprika's 2 vleestomaten, ontveld '/2 eetlepel Delmonte tomatenpuree zout Mc. Cormick Cayenne- peper 2 eetlepels AH bloem Voorde omelet: 8 eieren 8 eetlepels melk zout AIH witte peper, gemalen AH roomboter Wijn: Marques del Romeral, Rioja Verhit een flinke bodem olijfolie in een grote braad pan en bak hierin op hoog vuurde blokjes aardappel goudbruin en gaar. Schep de aardappelblokjes met een schuimspaan uit de pan en laat ze op keuken- papier uitlekken. Schenk een deel van de olie uit de pan. Fruit in de resterende olie uien knoflook tot deui gla zig ziet. Verdeel de gewassen pa prika's in tweeen. Verwij der zaad en zaadlijsten en snijd paprika's en tomaten in stukjes. Bak paprika's en tomaten bij de ui bijna gaar. Klop intussen de eieren met melk en naar smaak zout en peperlosenbaker in de boter 1 groteof2klei- nere omeletten van. Roer de tomatenpuree door de groente en breng het geheel op smaak met zout en (Cayenne)peper. Voeg de aardappelblokjes toe. Strooi de bloem ero- ver en laat deze al roerend binden en gaar worden. Laat het geheel door en door warm worden. Leg op de helft van de omelet (ten) het groentemengsel en klap de omelet(ten) dubbel. Serveer de Spaanse ome let op een voorverwarmde schaal. Aardbeienmousse 500 g aardbeien 200 g AH poedersuiker 2 eiwitten, op kamer- temperatuur Was de aardbeien en ver wijder de kroontjes. Houd enkele aardbeien achter voor garnering. Wrijf de overige aardbeien door een nylon zeef. Vermeng de aardbeienpuree met poedersuiker. Klop de eiwitten bijna stijf. Roer het aardbeienmeng- sel erdoor en blijf met een houten lepel 10 tot 15 mi nuten roeren tot een dikke creme is ontstaan. Verdeel de aardbeien mousse over glazen cou pes en garneer met de achtergehouden aard beien, Serveer de mousse direct. Kaasplateau van Franse kazen Camembert Port Saiut Munster Roquefort Koffie met bonbons Albert Heijn AllerHande/55

Allerhande | 1980 | | pagina 55