m nog geen zes gulden, dat is een mooie sterke wijn. Net zoiets als de Chateauneuf du Pape. Ze komt ook uit dezelfde streek, maar heeft alleen die naam niet Een mooie, volbloedige wijn, die Cairanne. Wijn - het is duidelijk een kwestie van sinaak, zoals met vele dingen. Als ik nou een Bourgogne en een menselijker- Bordeaux heeft iets edels. Iedereen moet maar proeven en proberen, wat hem of haar het beste ligt Wij hebben hier in Frankrijk rond de vieringen in december altijd twee avonden, Reveillons, waarop de mensen uit dineren gaan. De avond voor kalkoen of gans, daarna de taart Buche de Noel en daarna onvermijdelijk de dertien desserts. Van alle dertien toetjes (allemaal verschillende zuidvruchten) moet je wat eten. Brengt geluk, geloof ik. Dit alles met voortreffelijke wijnen. Op oudjaar komt daar altijd om twaalf uur de champagne achteraan. zoveel charme als de wijn die een aantal francs duur- der is. Nu heb ik het niet over beroemde Bordeaux- wijnen als Latour, Mar- gaux en Lafitte - want hoe meer en hoe langer je wijn drinkt, des te beter proef je dat dat echt heel bijzondere wijnen zijn. Maar wat er tussen heel gewone en heel bijzondere wijnen aangeboden wordt - dat ont- loopt elkaar niet zo erg. Noem nou een Cairanne, van Serveren op de juiste temperatuur: rood niet te warm, wit goed gekoeld. Bordeaux naast elkaar leg en ik vergelijk ze met stoffen, dan zeg ik: Bourgogne is van fluweel, Bordeaux van zijde. Bourgogne is gezelliger, Kerstmis en de avond van Oudjaar. Nou is er de laatste jaren een zekere kentering gekomen in het tweemaal uit eten gaan. De avond voor Kerstmis wordt meer en meer thuis doorgebracht en de 31ste gaat men groots uit Daar spaart men ook voor. Het kerstdiner, waar we het nu over hebben, is hier heel klassiek. Het begint met oesters, dan witte bloed- worst vervolgens Pate de Foie gras, als hoofdgerecht Voor mensen die met de kerst nu een mooie fles wijn tijdens het diner willen serveren nog een tip: in Nederland wordt de rode wijn vaak te warm gedron- ken. Chambreren is voor rode wijn eigenlijk niet nodig, want de Nederlandse huiskamer is toch gauw een 22 graden en dat mogen die wijnen niet hebben. Bewaar de wijn op een koele plaats - niet in de ijskast maar op kelder-temperatuur van zo'n veertien graden. Maak de wijn daar twee uur van te voren open en laat hem daar luchten. Aan het begin van de maaltijd kan hij op tafel en tegen de tijd dat hij uit- geschonken wordt is hij op de juiste temperatuur van zeventien graden. Witte wijn moet koel, desnoods in de koelkast, maar liever in een koeler met water en ijsblokjes. Dat vind ik de tnanier. En wat ik ook heel belangrijk vind: wie zijn wijn aan tafel werkelijk goed wil proeven kan beter geen jenever of andere sterke drank vooraf drinken. Zelf vind ik Kir een heel aantrek- kelijk aperitief. Het is een vondst van de vroegere burgemeester van Dyon, Kanunnik Kir: een glas witte Bourgogne met een scheutje zwarte bessenlikeur, of wel Creme de Cassis. In plaats van de Bourgogie kun je natuurlijk ook een andere witte wijn nemen, een Sylvaner bijvoorbeeld, of een Gewiirztraminer. Zo'n cocktail is fris en lekker zacht, en je hebt zo ten- minste de gelegenheid om de heerlijke wijn aan tafel ook echt goed te proeven. En dat is toch altijd weer, bij iedere fles, een heel aparte ervaring." -4 CD Albert Heijn AllerHande 49

Allerhande | 1980 | | pagina 49