"Bourgogne is fluweel, Bordeaux is zijde," zegt wijnkennerJan Brusse. Ik zou baron Philippe de Rothschild interviewen en de baron ontving mij - in bed. Een prachtig hemelbed. ik zat daar twee uur met hem over zijn wijn te praten en uiteindelijk vroeg hij of ik misschien iets wilde drin- ken. Ik dacht natuurlijk nou, een glaasje van uw wijn mis schien. Maar zoiets gebeurt nooit in Frankrijk. Rode wijn wordt niet geschonken als er niet gegeten wordt Nooit rode wijn buiten de maaltij- den om. Witte wijn wordt hier de hele dag gedronken, dat wil zeggen: Je kunt het op ieder moment van de dag serveren. Maar wat ik ook eens heb meegemaakt - dat is puur toeval geweest en het was een hele belevenis: er is hier Voor een mooie ties wijn is een aanlei- ding nodig. Er moet iets te vieren zijn, wil je van een goed glas wijn kunnen genieten. Iemand die zich niet lekker voelt of met een probleem zit, schenkt zich wel eens 'een glaasje' in om er overheen te komen. Dat doe je niet met wijn. Er moet een feestelijke stemming heersen als je een goede fles te voorschijn wilt halen en het genieten van die wijn maakt alles dan nog veel feestelijker. Ik doe ook altijd mijn uiterste best om zo'n aanleiding te vindenMaar met Kerstmis is dat geen probleem. De kerstmaaltijd vraagt er om: kaarslicht, dennegroen, het speciale menu - ik kan me geen Kerstmis voorstellen zonder een fles mooie wijn". Jan Brusse is een wijnlief- hebber, hij maakt zelf wijn in Zuid-Frankrijk. Ik kan het natuurlijk helemaal niet maar op aanwijzingen van een zeventigjarige wijnboer, die dit al sinds zijn twaalfde doet, bewerk ik een wijngaard hier verderop. Ik kwam die man tegen toen ik op zoek was naar een 'azijn-moeder'. Hele oude mensen hebben die nog. Men weet nog steeds niet of het een plant of een dier is. maar een azijn- moeder lijkt nog het meest op een kwal. Nou, om lekkere azijn te maken heb je zo'n moeder nodig en ik vroeg daar links en rechts om. Deze man, die mij nu wijn leert maken, had er nog eentje in de kelder, dus ik mee naar zijn huis. Een heer- lijke boerderij op een heuvel met wijngaarden rondom en wij maar praten over azijn en over wijn. Ik ging tenslotte naar huis met een stuk azijn- moeder en als: beginnend wijnboer. Dat is nu alweer een paar jaar geleden en we hebben al eigen wijn in de kelder. We hebben wel de hulp van vrienden nodig, want al is je wijngaard nog zo klein - het vraagt ontzettend veel tijd en werk. Maar het is leuk. Het is een soort hobby van me. in Frankrijk een Bourgogne die staat al duizend jaar bekend om zijn superieure kwaliteit. Romanee-Conti, uit het distrikt Cote de Nuits. Als je daarin gei'nteresseerd De baron De Rothschild ontving mijin bed! bent (en er geld voor hebt) kom je op een wachtlijst, mits je aan een aantal voor- waarden voldoet Je mag geen wijnkelder in een cen- traal verwarmd huis hebben en dat soort dingen. Kom je aan de beurt, dan koop je vierentwintig flessen, waar- van slechts een de beroemde Romanee-Conti is en de overige drieentwintigniet. In die kelder ben ik een keer geweest ongetwijfeld per vergissing, want ik liep daar tussen Franse meester-koks als Troisgros en Bocuse. Aan het einde van de rondleiding maakte meneer Le Roy zowaar een fles Romanee open, die het gezelschap even mocht proeven. Ik moet zeggen: een groot moment in het leven van een wijnliefhebber. Het was vreselijk lekker. Zo lekker dat ik nog eens proefde en nog eens, net zo lang tot mijn glas leeg was. Dat bleek een vreselijke fout want - ongelogen - na het ene slokje, waar ze net zolang over deden als ik over mijn hele glas, goot iedere aanwezige de rest weer terug in de fles. Ik natuurlijk blij met mijn fout want ik had op tijd dat glas leeggemaakt. Dit is natuurlijk een heel uitzonderlijke kant van het wijngebeuren, want wijn is zeker in Frankrijk, maar toch ook steeds meer in Nederland, een drank die je dagelijks tot je neemt. En dan moet ik zeggen: de een- voudige landwijn die je hier bij een boer koopt heeft net Cfl Albert Heijn AtlerHande 18

Allerhande | 1980 | | pagina 48