op een andere manier mijn brood moest verdi enen zou ik er vast ook net zo van genieten om, bijvoorbeeld met Kerstmis, op mijn aller, allermooist te voorschijn te komen. Het verlangen naar een soort droomsfeer is het waarschijnlijk. Maar goed - die mensen zitten daar, die willen hun gezin een keer in het jaar een sjieke avond geven en dan kom ik op. Je ziet aan de gezichten dat ze naar een feestelijke avond verlangen, maar het zijn toch allemaal onbekenden voor elkaar, allemaal aan eigen tafels en tafeltjes. Ze zijn van goeden wille, maar het is nog wat stijfjes. Nou daar ga ik wat aan doen. Je moet dat even loswerken. Je merkt dat ergens een jarige zit of zoiets. Kinderen zijn ook ontzettend goed in het omver gooien van onzicht- bare muren en aan het eind van de avond is zo'n hele zaal een grote familie. Ze zijn eruit, ze hebben het echte feest waar ze maanden naar toe hebben geleefd en als ik dat zie heb ik een goeie avond gehad. En dan kan ik naar huis. Je wordt nog wel uitgenodigd om champagne te komen drinken, maar daar ga ik nooit op in. Ik zeg ge- woon: 'Nu begint mijn kerst- diner' en ga gauw naar huis. Ik kan zo aanschuiven na een optreden. We zijn meestal met een man of zes en al mijn vrienden en vrien- dinnen kunnen prima koken, dus die zijn tijdens mijn op treden al in de weer geweest voor het diner. Als ik niet werk maken we al die ver- schillende gangen ook samen, maar dan eten we vroeger. Van half negen tot een uur of een. Echt lekker lang tafelen. Ik vind dat heerlijk. Kerstmis is voor mij toch altijd dat veilig dicht bij elkaar gaan zitten in die donkere dagen van het jaar. Met kaarsen, veel kaarsen en dennegroen langs de muren. Een boom hebben we soms wel, soms niet Ik vind het wel eens teveel gedoe. En ik kan hem onmogelijk nog zo mooi vinden als toen ik klein was. Ik weet nog van vroeger hoe de dagen afgeteld werden tot De Boom kwam. Nu koop ik vaak bloemen en leg die in schalen met ballen emaast of ertussen. Denne- takken langs de muur, ook met ballen. Het zijn allemaal dingen die Kerstmis voor mij zo uniek maken: je ver- bleekselderijsoep. Heel lekker daarbij is een schaaltje croutons, soldaatjes dus, waarvan iedereen aan tafel wat in z'n soep kan doen. 0, de wijn vergeet ik. Bij het voorgerecht een witte wijn uit het Loiredal, een Muscadet of misschien een Pouilly-Fume. Dan na de soep een gevulde kip, met knof- look, paprika, champignons, gehakt en pate. Als wijn daarbij een goede Beaujolais. Wie dan nog trek heeft in kaas: oude Stolkse, komijne, Friese nagelkaas, oude Leidse met wat walnoten, stokbrood of toast Als toetje die pudding die we in de 'Entresol' hebben gegeten, toen we daar waren voor de Allerhande interviews. Wat was die heerlijk! En als besluit: een feestelijk glas champagne". 4 Lekker lang tafelen, met vrienden en vriendinnen. siert je huis, wat je npoit doet je dekt de tafel extra mooi met stukjes en lint Het is echt de tijd om met elkaar romantisch te eten. En ik voel me absoluut niet be- zwaard om van het kerst- diner iets extra's te maken. Natuurlijk is het leed overal op de wereld een eeuwige schaduw op ons bestaan en ik probeer ook om vanuit dit land de mensen in andere landen te helpen (o.a. door kinderadoptie via het Foster Parents Plan. Zie pagina 11, Red.), maar ook wij in het welvarende Nederland moe- ten Kerstmis mogen vieren. Even wegvluchten uit die harde wereld waar we dagelijks via het scherm en via de kranten mee gekon- fronteerd worden. Ik vind dat we er op kerstavond een feest van mogen maken. Zolang het nog kan We maken zo'n diner dus altijd met z'n alien he? Dat ik niet de indruk wek in m'n eentje al die gangen op tafel te zetten. Ik zou het wel kunnen, maar het heeft zo iets gezelligs, dat gewerk in die keuken. Laat ik dan nu eens mijn menu samen- stellen: vooraf toast met ge- rookte zalm. Vervolgens: een een feest voor de hele familie! OH Albert Heijn AllerHande/41

Allerhande | 1980 | | pagina 41